Yeni Kişisel Asistanınız : Google Asistan

google asistan komutları

Arama motoru devi Google asistan, mobil android akıllı telefonlar üzerinden sesli arama yapmaya muktedir bir uygulama olarak tasarlandı.

Google asistan daha kolay anlaşılabilmesi yerine örnek verecek olursak, Apple İOS işletim sistemi olan “Siri” benzeri android mobil akıllı telefonlar için tasarlanmış mükemmel bir uygulamadır. Google asistan, google mühendisleri tarafından yapılan aktüellemeler ile süper Türkçe kavrayışı ile Türkiye kullanıcıları için  mükemmel bir asistanınız olmaya adaydır.

Google Asistan Ne İşe Fayda? Google asistan,  Akıllı Android cep telefonunuz ile konum bildirme, sesli arama, sual sorma, yardım isteme, kılavuzunuzdan komutlar telefon ile arama yapmak, randevularınızı anımsatmak, sizi uykudan uyandırmak ve daha bir hayli görevlerinizi anımsatmak için süper bir asistan olarak hizmetinizdedir.

google asistan
google asistan

Google Asistan Nasıl İndirilir?

Google asistan bir uygulama olduğu için google asistanı kullanabilmek için bir gmail ile google hesabına sahip olmak ile bu uygulamayı telefonunuzun ana ekranında google arama motorundan indirebilirsiniz. Bir android telefonu kullanıyorsanız, “google play store”, Iphone Ios kullanıyorsan eğer, App store içinden hemen fiyatsız olarak aletinize indirebileceksiniz. Google asistanı kullanabilmek için google asistan yazılım uygulamasını indirmeli, kullanım şartlar ve şartları kabul etmeli ve direktifleri dikkatli izlemeli, bir konumu belirleme ile aktif hale getirmelisiniz.

Google Asistan Hangi Emellerle Kullanabilirsiniz?

Google resmi blog’dan yapılan izaha göre, Google Asistan, tamamiyle sizin ihtiyacınız ile alakalıdır. Ayrı olarak Google Home, Google Home Max veya diğer akıllı hoparlör Asistan, sesli kılavuz araması, gününüzü tasarıladığınızda ve tatil resimlerinizi göstermek gibi günlük işleri yapmanıza yardımcınızdır. Google Asistan’nınız sabahları istediğiniz saate can sıkıcı bir alarm zili yerine, arzuladığınız şarkılar ile (bir takım muhtevalarda bir aboneliğe ihtiyacınız olabilir) daha motive edici huzurlu uyandırması için her vakit en iyi asistanınız olmaya hazırdır. 

Tek yapmanız şart olan Google Evinde (veya başka asistan destekli hoparlörlerde) Yardımcı’ya “Hey Google asistan, sabah saat (sözgelimi: 7:30 da [favori bir şarkı ilave etmek] bir ayarlama yapmayı” deyin, böylelikle en sevdiğiniz müzik melodisiyle bir alarm ayarlayabilir ve en çok sevdiğiniz bir müzik ile uyanabilirsiniz. En sevdiğiniz şarkıyı, çalma listesini veya favori bir radyo istasyonunu seçebilirsiniz. Asistan zati beyaz perde aktörler ile ilgili bilgi edinmenize veya bir TV şovu oynamanıza yardımcı olabilir ve şu anda içine girdiğiniz TV şovlarına ayak yalanınıza yardımcı olabilir. Yalnızca “Hey Google, hangi kanalın Flash’ı havalandırdığını” veya “Hey Google, ne vakit Flash hava başında olacağını” söyleyin. Unutmayın, bir anımsadıcı ayarlayarak şovu katiyen kaçırmak istemezsiniz. Şöyle google asistanınıza seslenin; ‘Hey Google, bana anımsat her Çarşamba akşamı saat 20:00 ‘de  randevum olacak. Yada Google asistan ile sesli video oynatma ve YouTube TV ile müzik yapmak çok daha kolay.

Google şirketi “Google asistan” yazılım uygulamasını Netflix döküm tecrübenizi daha şahsi hale getirmek için Netflix katkılarıyla geliştirdi. İlk adım, Netflix hesabınızı Google home (Hane) uygulamasıyla veya telefonunuzdaki Google Asistan’ı kullanarak bağlanmaktır. Buradan, yalnızca Netflix profilinizi oluşturmanız ve izlemek istediğiniz şeyleri tıklamanız kafidir. Ayrı olarak, Google Asistan, Sesli Mücadele sayesinde, yalnızca “Hey Google, Netflix’te Stranger Things oynamak” diyebilirsiniz; oda arkadaşınız veyahut partneriniz için de aynı şeyi alacaksınız.

Son olarak, bir Google Play Müzik kullanıcısı iseniz, artık müzik kitaplığınıza satın aldığınız veya yüklediğiniz tüm müziklerden istifade edebilirsiniz. En sevdiğiniz sanatçıyı, şarkıyı veyahut albümü istemek…Google Asistan nedir? 

Google Asistan nedir? Google Now, Google’ nin geliştirdiği yapay zekalı yeni asistanın isimi. Asistan uygulaması ile hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlar ve kullanım seçenekleri artık cebinizde. Asistan sayesinde doğru bilgilere doğru vakitlerde ulaşımı sağlar. Geçmişte Türkiye için desteği bulunmayan uygulamanın artık eni aktüelleme ile Türkiye içinde kullanıma açıldı. Google Asistan ile sesli arama için: Ses komutları ile arama yapılması için “Ok Google” veyahut yapılmasını istediğiniz kelimeleri söylemeniz yeterli. Hızlı şekilde kişi araması, yer alan müzikleri oynatma, video oynatma ve Google aramaları hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Google Asistan nasıl yapılandırılır?

Aletinizde Google Asistan’ı uyandırmadan önce hizmeti doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Her şeyden önce, Google uygulamasının bir aktüellemeye ihtiyaç duyup duymadığını ve varsa, Play Store’da kontrol etmenizi öneririm. Google’ın en son sürümünü ve Google Asistan’ı yükledikten sonra, başlamak için hazır olacaksınız.

Önceden hiç Google Asistan’ı kullanmadıysanız, karmaşık becerilerine karşın endişelenmeyin, heyetimi kolaydır. Android Lollipop’unuz veya daha sonra telefonunuz varsa, Google Asistan’ı açmak için Ana Sayfa düğmesine uzunca medya.

Ana sayfa düğmesine uzun bir müddet basın ve Google Asistan‘ı başlatın.
Google Asistan ekranı Evet’e basaın , ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmak için Google’a müsaade verin , kabul ediyorumu tıklayın .
Artık Asistanı sesinizi nasıl tanıyacağınızı öğretebilirsiniz.
Gerektiğinde Asistan’ın aktivasyonunu hızlandırmak için rastgele bir ekranda “OK Google” kelimesinin belirlemesini sağlamak da olasıdır. Bunu yapmak için, Google uygulamasında şu yolu izleyin: Ayarlar> Ayarlar (Google Asistan bölümünde) > Telefon> ‘Ok Google’da’ idrak etme ve etkinleştirme. Bu, telefonunuzun uyandığında “OK Google” demeniz vaziyetinde Asistan’ı etkinleştireceğiniz mananına gelir.

Tebrik ederiz! Artık, internet sitelerinin kolay bir şekilde sesli aramadan, uygulamaları daha hızlı açmak veya programınızı gizlemek için Google Asistan’ın kullanımına kadar her türlü imkanı kullanıma açtınız!

Google Asistan’a ne sormalısınız? Komutlar

WhatsApp, Telegram veya Viber ile ileti gönderin

WhatsApp, Viber, Telegram veya diğer anlık iletileşme uygulamalarında her gün kaç ileti gönderiyorsunuz? Saymayı sevmek kolaydır, ancak bundan böyle Google’ı direk sizin için ileti göndermesini isteyerek bu işlemi daha da hızlı bir hale getirebilirsiniz!

Bunu yapmak için yalnızca “Ok Google, [WhatsApp] ‘a [Mom] ileti yollayın: akşam yemeğinde ne yapıyoruz?” veya “Ok Google,” [WhatsApp] ‘a [Mom]’ a bir ileti gönderin “ve hemen peşinden göndermek istediğiniz iletisi dikte edin. Kişinizin ansızın fazla telefon numarası varsa, mesajı göndermek istediğinizi seçmeniz istenecektir.

İnternet sitelerini ve uygulamaları direkt Google Asistan’dan açın

Favori internet sitenizi bir parmağı kaldırmadan açmak için, “Git …” anahtar kelimesini ve hemen peşinden site ismini söylemelisiniz:

“[Siteye (.com, vb.)]” Yaz .
Örnek: “OK Google, androidpit.com adresine git”.
Programınızı kontrol etmek için takvim gibi bir uygulamayı başlatmak isterseniz, Google Asistan etkinleştirildikten sonra şunları yapmanız yeterlidir:

“[Uygulamayı başlat]”.
Örnek: “OK Google, takvimi başlat”.
Aletinize hangi uygulamaları yüklediğinizi başlatabilirsiniz. Uygulamanın tam ismini kullanmaya dikkat edin (sembolün altında görünen). Uygulama alışılmadık bir isme sahipse, süreçte başarılı olmak oldukça zor (ve utanç verici) olabilir.

Google Asistan ile taahhütleri yönetin

Google, kişisel asistanınız olabilir ve taahhütlerinizi size anımsadır, sizin için alarmlar oluşturur ve hem de Amazon buyruklarınızı kontrol altında tutabilir. Bu, isteğine bağlı olarak kullanılacak doğru sesli komutları bilmek için her şeyden iyidir.

Anımsatıcı oluştur

Gaz faturasını hafta sonuna kadar ödemeyi netlikle unutmamalısınız, ancak bir anımsatmayı manuel olarak oluşturmak için çok tembel misiniz? Google Asistan’ı uyandırın ve aşağıdaki komutu söyleyin:

Anımsat bana [ne] [ne vakit] [nerede] “.
Örnek: “OK Google, gaz faturasını Cuma günü saat 8: 00’de ödememi anımsat”.
Google, tek bir tümcede, vakte ve yere göre özel anımsadıcılar oluşturabileceğiniz kadar akıllıdır. Ancak servisin mükemmel çalıştığından ve bir etkinliği ne vakit anımsayacağınızı tam olarak bildiğinden emin olmak için konumlarınızı ayarlardan yapılandırmanız gerekir. Burada hane veya iş adresinizi kaydetme ve Google Asistan’ın sadece doğru vakitte etkinleştirmesine müsaade etme fırsatına sahip olacaksınız.

Alarmları Ayarlama

Saat / Alarm uygulamasını kullanarak bir alarm ayarlamak isterseniz, değişik bir sesli komut kullanmanız gerekir:

Msgstr “” [zaman] için bir alarm ayarla “.
Örnek: “OK Google, yarın sabah 7:30 için bir alarm ayarlayın”.
Takvim etkinliklerini oluştur ve yönet

Bunları anımsadıcılarla karıştırırsınız, ancak etkinlikler Takvim uygulamasında saklanan tüm görevler mananına gelir. Google Asistan ve doğru ses komutuyla, diş hekimi randevusu veya ehemmiyetli bir çalışma toplantısı gibi yeni etkinlikler oluşturabilir ve istediğiniz zaman bunları görüntüleyebilirsiniz:

“Bir olay oluştur [tip] [ne zaman (tarih ve saat)] [yer]”.
“Ne zaman taahhütlerim var”.
“Ne zaman [ne]”.
Örnek: “OK Google, bir takvim etkinliği oluşturun: Pazar günü saat 9: 00’da arkadaşlarla parti yapın”

Evernote veya Google Kee’de kişisel notlar oluşturun

Her küçük şeyi not edersiniz, zira belleğinizde hileler oynar mı? Etkinlik takvimini tıklatmanıza gerek yoktur; bunun yerine doğrudan Evernote veya Google Keep gibi hizmetlere veya posta kutunuza gönderilen notları göndermek için alternatif bir sesli komut kullanın:

“Ok Google, Evernote’a söyle [şey]”.

Kişilerinizle daha hızlı iletişim kurun

İnsanlara erişmeyi düşündüğünüzde, Google Asistan’ın size sadece sizin için mesaj uygulamasını aramak veya açmak için iletişim kurduğunu düşünmeyin. Google Asistan, arkadaşlarınızla iletişim kurmak için daha uygun yollar açar ve hem de sosyal ağlarınıza bağlıdır. Yapabileceğimiz şeyi, sizin için faydalı olabilecek tüm ses komutlarını beraber görelim.

Google Asistan ile hanedeki aydınlatmayı bileğinizden kontrol edin

Arama yap

Telefon müzakerelerini anımsıyor musun? Önceden bir şey yapmışlardı. Ancak şimdi, Google Asistan ile ses tekrar moda. Kişilerinizi Google Asistan ile aramak için birkaç tercih vardır.

Kişi ismini ve hemen peşinden “arama” diyerek, aramayı başlatabilir veya Asistan bulduktan kişileri arayacağınızı seçebilirsiniz. Aynı kişiyle ilişkili birkaç numaranız varsa, bu numaranın yaftanını ilave ederek (cep telefonu, hane, iş vb.), Istediğiniz birini manuel olarak seçmekten kaçınacaksınız.

[Tag] [İletişim] “,” [Yafta] [numara] “iletinini arayın.
Örnek: “OK Google, Jessica’yı arayın”.
SMS gönder

Google Asistan ile iletileşme uygulamasını açabilir ve hemen peşinden kişiyi seçebilir ve ileti metnini manuel olarak girebilir veya her şeyi sesli komutla yapabilir ve servisin sizin için her şeyi yapmasına müsaade edebilirsiniz. Tek yapmanız şart olan ses komutunu kullanmak:

“Bir ileti gönderin [iletişim] [ileti]”.
Örnek: “OK Google, Philip cep telefonuna SMS gönder, süt almayı unutma”

Bir e-posta gönder

Çok benzer bir sesli komutla, e-postalarınızı hızlıca ve parmaklarınızı yormadan gönderebilirsiniz. Ancak, sesli komutta hem e-postanın hem de metnin konusunu belirtmeniz gerektiği gibi, hizmetin kullanımını kısa e-postalarla sınırlandırmanızı tavsiye ederim.

[İletişim / e-posta], konu [konu], [mesaj] mesajına bir e-posta gönderin.
Örnek: “OK Google, test2@androidpit.com adresine bir e-posta gönderin, konu ehemmiyetli, mesajınız harika!”

Google Asistan komut
Google Asistan komut

Google Asistan ile yol tarifi ve hava vaziyeti tahminlerini alın

Kendinizi kaybolarak veya araç kullanırken dikkatinizi dağıtma ve Google Asistan’ın yönlendirme, ziyaret ettiğiniz yerler hakkında bilgi alma ve bir sonraki varış yerinizin hava vaziyetiyle alakalı aktüellemeleri almak için elinden gelenin en iyisini kullanmayın.

En iyi hava vaziyeti uygulamaları: asla tekrar yağmurda yakalanmayın
İnternet olmadan yolcu etmek? Bu çevrimdışı navigasyon ve GPS uygulamalarını kullanın

Yol tarifi nasıl alınır?

“Go to …” ses komutuyla doğrudan Google Asistan’dan ayarlanan hedefe ait adım adım direktifler alabilirsiniz. Bunun yerine “Yol Tarifi …” ifadesini kullanarak, hedef Google Haritalar’da veya başka bir yüklü tarayıcıda ayarlanır. Kullanılan taşıma metodunu (public, bike, car, foot) tümcenin sonuna ilave edebilirsiniz. Son olarak, özel konumlardan istifade edebileceğinizi unutmayın:

Msgstr “Adrese Git”.
“Adrese Giden Yol”.
Örnek: “OK Google, Golden Gate Köprüsü’ne yönlendirmeler”.
Konumunuz ile ilgili bilgi alın

Ziyaret etmekte olduğunuz şehirde yapmanız şart olan her şeyi bulabilir veya civarınızdaki en iyi lokantası bulabilir, Google Asistan’a yapmak için doğru isteği seçmeniz yeterlidir. Tümcenin sonuna “en yakın” yazarak, bulunduğunuz yerin çevrenindeki yerleri bulacaksınız.

“Bul / Nerede [Hedef]”.
“Bul / nereye en yakın [hedef]”.
Örnek: “OK Google, en yakın çubuğu bulun”.

Havalarda aktüel kalın

Bu sesli komutlarla hemen dünyanın rastgele bir yerinde saat dilimini veya hava vaziyetini öğrenin:

“[Yerde] saat kaçta?”
“Yerde hava nasıl / nasıl?”
Örnek: “OK Google, h ow ‘ın [Çarşamba] üzerine Portland hava olacak?”

Her şeyi bilen Google Asistanına sor

Google Asistan’dan Brad Pitt’in yaşından yöntemine kadar her şeyi bir ikizkenar üçgenin etrafını ele geçirmesini isteyebilirsiniz ve hızlı bir Google araması sayesinde aradığınız yanıtı alırsınız.

Ancak genel bilgi sorularına ek olarak, çevirmen, sözlük, muhasebeci, hesap makinesi ve çok daha fazlasının entegre hizmetleri sayesinde günlük hayatınızı kolaylaştırmak için bu kullanışlı sesli asistandan faydalanabilirsiniz.

İşte faydalı bulabileceğiniz birkaç sesli komut:

“Çevir [kelime] [dil]”.
“[Kelime] ne demektir?”
“[Şey] ‘in ücreti nedir?”
Kare kök [sayı] “,” [sayı] bölünmüş / artı / eksi / çarpılarak / bölen [sayı] “.
“[Ölçüm / para birimi cinsinden] [ölçüm / para birimi …] nedir?”

Boş zamanınızda Google Asistan ile oynayın

Asistanın neler yapabileceğinin yüzeyini daha yeni çizmeye daha yeni başlamıştık? İhtimaller sonsuzdur ve bunları asla tek bir eklemin içine yerleştiremeyiz. Google Asistan’ın sesli komutlarının müzik, resim, kitap, film ve diğer medya ve etkinlikleri yönetmenize de yardımcı olabileceğini unutmayın.

Müziğinizi yönetin

Google Play Müzik’te (Sınırsız etkinken) şarkılarınızı dinleyin, etrafta veya radyoda dinlediğiniz şarkıyı tanımlayın, bir sanatçının parçalarını keşfedin ya da “Kendimi talihli hissediyorum” ile bir radyo istasyonu çalın.

“[Başlık] dinle”.
“Bu parça nedir?”
“Play [sanatçı]”.
“Biraz müzik çal”.
Ilginç görüntüler bulun

Hemen aramak istediğiniz herhangi bir şeyin resmini veya resmini çekin:

“Resimi / resimi [konu] göster” ..
Filmleri ve kitapları yönetin

Filmleri oynatın ve Play Store’dan satın alınan kitapları okuyun:

“İzle [title]”. “[Başlık] okuyun.
Google Home Mini ile evde ekonomik bir yardım alın

Bir tanınmış hakkında bilmek istediğiniz Google Asistanına sorun:

Örnek: “[James Dean] nerede doğdu?”
Konuyu belirledikten sonra tekrar tekrar etmeden soru sormaya devam edebilirsiniz.

Faydalı Google Asistan komutları

Google, sesli yardımcınızı özel bir web sayfasında sorabileceğiniz her şeyi özetler , ancak size kolaylık sağlamak için aşağıdaki farklı komut türlerini özetledik:

 • İnsanlar: “Barack Obama ne zaman doğdu?” / “Cep telefonunu kim buluş etti?”
 • Zaman: “Güneş, Hong Kong’ta ne zaman başlıyor?” / “New York’ta saat kaçta?”
 • Hava vaziyeti: “Salı günü bir şemsiyeye ihtiyacım olacak mı?” / “Pazar günü ne kadar soğuk olacak?”
 • Dönüşümler: “santimetre cinsinden 5,5 inç nedir?” / “399 doları avroya çevir”
 • Matematiği: “4’e bölü 16 nedir?” / “200 $ ‘ın% 90’ı nedir?”
 • Kontrol uygulamaları: “Bir mesaj gönder” … “Amy Hocknell’e” … “WhatsApp ile” … “Merhaba Amy [dönem] Nasılsınız [soru işareti]”. / “Bluetooth’u Devre Dışı Bırak”
 • Tanımlar: “Ostracize tanımlayın”
 • Alarmlar: “6.40 için alarm ayarla”
 • Takvim: “Yarınki toplantıları göster”
 • Gmail: “Daria’ya bir e-posta yaz” … “parti davetiyesi” “mesajı [noktalama işaretiyle birlikte dikte]” … “gönder”.
 • Telefon: “Anne Ara”
 • Çevir: “Almancada çamaşır nasıl dersiniz?”
 • Anımsatma: “Bahçıvanı ödemem için beni anımsat”
 • Dolaşma: “Washington Abidesi nerede?”
 • Spor: “Neticeleri Vikings vs Saints”
 • Uçuş bilgileri: “Flight FR 5203”
 • Tarayıcı: “Androidpit.com’u aç”
 • Film ve TV: “2017’nin en iyi filmleri hangileri?
 • Müzik: “Oyna Biz şampiyonuzuz”

Google Asistan: her zaman daha hızlı ve daha randımanlı oluyor

Google Asistan’ı ararken akılda tutulması gereken anahtar kelimeler tabii olarak konuşmaktır. Asistanın, çok uzun olan talepleri anlamak ve uygulamak için daha yeterince akıllı olmadığını düşünürken, başka bir kişiyle konuşuyormuşsunuz gibi konuşun. Bununla birlikte, Asistan ağır ağır daha randımanlı hale gelir ve ihtiyaçlarınız ve hatalarınızdan öğrenir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir