Word Wide Web WWW Nedir? Ne Anlama Gelir?

world-wide-web-www-nedir-anlamı-ve-tarihi WWW

Günümüzün en çok kullanılan ve hatta neredeyse nefes almak kadar önemli hale gelen internet nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz?

Cep telefonlarımız küçük birer bilgisayar gibi çalışıyor ve akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve laptoplarımız sürekli internete bağlı durumda.

Web Nedir? Tarihçesi

Web Nedir? Web denilen kavram bundan tam 30 yıl önce İsviçre CERN’de çalışan birtakım insan tarafından çeşitli yazı ve görselleri ortak erişebilecekleri bir sistem kurma fikriyle ortaya çıktı.

Tarihler 12 Mart 1989‘u gösterdiği sırada ise CERN çalışanlarının bu muhteşem buluşu WWW (World Wide Web) yani Türkçe’siyle Dünya Geniş Ağ olarak tüm dünyaya lanse edildi.

WWW Nedir? Dünyayı Saran Ağ (World Wide Web) ortaya çıktığında çeşitli yazılı ve metinsel içeriklerin her birisinin bir web sayfası olarak tanımlandığı, kablolu bağlantı ile uydu üzerinden, bilgisayarına web tarayıcısı adı verilen yazılımı yükleyen herkesin bu web sayfalarına erişebildiği bir bilgi kaynağı olarak hizmet etmekteydi.

WWW Evrenseldir!

world wide web www nedir
world wide web www nedir

Word Wide Web (WWW) tüm dünya üzerinde kullanabilen uluslararası nitelikte bir ağdır.

İnternet ağına bağlı olan tüm bilgisayara ve cihazlar birbirleri arasında iletişim kurarlar. Bu iletişim yazılı yani metinsel ve görsel olabilir.

İnternet ağına bağlı bilgisayarların çeşitli web sitelerine ulaşması için evrensel bir kısaltma belirlenmiş olup bu www yani World Wide Web’dir.

Tüm web sitelerinin başında WWW kısaltması kullanılır.

Worl Wide Web sistemi açık ve esnek bir sistemdir. Yani web’e bağlı bilgisayarın işletim sistemi ve kullandığı yazılımlar ne olursa olsu web’e bağlanabilir ve bir server olarak çalıştırılabilir.

Günümüzde daha çok Unix tabanlı bilgisayarlar WEB SERVER olarak kullanılmaktadır. Unix dışında Microsoft Windows tabanlı web serverlarda mevcuttur.


World Wide Web Programlama Dilleri

Worl Wide Web WWW web sitesi veya sayfası oluşturmak için günümüzde birçok farklı programlama dili mevcuttur. Fakat ilk çıktığı dönemde yalnızca 2 programlama dili ile web sayfası oluşturulabiliryordu.

Bunlar PHP ve ASP’dir.

Bu iki web programlama dilinin ortak noktası ise HTML’dir.

Html Nedir?

World Wide Web tarafından kullanılan ilk ve son işaretleme dili HTML’dir. Yani HTML kendi web sayfalarını ve onun için hazırlanan tüm içeriğin kendisine ait olduğunu gösteren bir işaretleyicidir.

HTML nedir? Diyenler için işaretleme dili olarak en kısa hali ile cevaplamak olasıdır. HTML yazı, video veya görsel öğelerin sayfa içerisine yerleştirilmesine ve istenildiği gibi konumlandırılmasını sağlar. Bu arada hazırlanan sayfaların web tarayıcısında düzgün bir şekilde görülmesini sağlar. Son olarak da arama motorlarına web sayfası ile ilgili bilgi verilmesini sağlayan bir dildir.

HTML ile web sayfası hazırlamak isteyenlerin bu vaziyette bilgisayarlarına program yüklemelerine gerek olmadan işlem yapma kolaylığı vardır. HTML sayfası oluşturmak için not defteri, wordpad veya word dosyası bunun için yeterli olacaktır. Bu sayede işlemler daha hızlı yapılarak istenildiği gibi kodlama yapılabilir. Hazırlanan dosyalar kayıt edilirken html, htm veya xhtml uzantısı ile kayıt edilmesi gerekir.

HTML nedir? Sualinin yanıtı olarak bu internet siteleri için işaretleme dili olarak kullanılır. Son sürüm olarak HTML5 kullanılabilir. Standart metin işaretleme dili olarak hazırlanan kodlar ile işlem yapılır. HTML kodları ile kendi başına çalışan bir program yazılması olası olmadığından programlama dili olarak belirtilemez.

Bu dili açıklayan programlar ile kullanılması halinde bu şekilde çalışan programlar yazılması mümkün olabilir. Bu vaziyet nedeni ile program çalıştırmadığından tek başına programlama dili olarak düşünülemez. Bu işaretleme dili ile internet sitelerinde istenildiği gibi yazı, video ve görüntü farklıkları yapılarak sayfaların birbirine bağlanması sağlanır.

Bu sayede web tarayıcısında istenildiği gibi bir görüntü oluşması sağlanır. HTML kodları yazılırken dikkatli olunması ve doğru şekilde yazılması gerekir.

Web tarayıcısı bu kodları okuyarak açıklar ve görsel hale getirerek bu şekilde netice ele geçirilmesini sağlar. HTML, CSS ve JavaScript aynı anda kullanıldığından istenildiği gibi görsel ve dinamik internet siteleri oluşturulabilir. Küçüktür ve büyüktür işaretlerinin arasına yazılan komutlar işaretlenen metnin başına veya sonuna ilave edir.

WWW Google Nedir?

world wide web www nedir
world wide web www nedir

World Wide Web (WWW) ağının sonradan ortaya çıkan ve en geniş hacimli kullanımını şüphesiz ki Google firması yapmaktadır. Çünkü World Wide Web adını verdiğimiz ağdaki birçok web sayfasını google gibi arama motorları tarayarak listelemektedir.

Dolayısıyla web ağına bağlı kişiler aradıklarına arama motorları vasıtasıyla veya doğrudan web sayfasına girerek ulaşırlar.

Bu nedenle World Wide Web’e bağlı hemen herkes Google sitesini ve arama dizinini kullanır ve bu durum Google’ın en fazla tıklanan ve ziyaretçi alan web sayfası olmasına neden olmaktadır.


Sözün Özü (Soru Cevap)

WWW Ne Demek ? Kısaca internet ağını tanımlayan kısaltma. World Wide Web (Dünya Çağında Ağ)

WWW Ne Zaman Kuruldu ? Bundan tam 30 sene önce, 12 Mart 1989 tarihinde İsviçre CERN çalışanları tarafından kuruldu.

WWW Ne İşer Yarar? Kuruluş amacı İsviçre Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’de bilgi ve dosya paylaşımıdır. Günümüzde tam anlamıyla insanların birbirleri ile iletişim ve etkileşim kurdukları vedasa bir ağı ifade eder.

WWW Neyi İfade Eder? WWW World Wide Web yani Dünya Çapında birçok bilgisayar ve cihazın birbirine bağlanıp iletişim ve etkileşim halinde olduğu çok kapsamlı bir ağı ifade eder.

World Wide Web WWW Nedir? Ne Anlama Gelir? WWW kim tarafından ne zaman bulundu? HTML Nedir? gibi birçok sorunun cevabının arandığı bu özgün içerik herhangi bir mecrada kaynak gösterilerek kullanılabilir.

World Wide Web hakkında görüş, öneri ve aktarmak istediklerinizi sayfanın altında bulunan yorum bölümünden bizlere ve diğer ziyaretçilere iletebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız : Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Ara Google, Benim Kafamı Bozma!


Ayrıca Bakınız : Google Kandil Günleri Hakkında Ne Düşünüyor?


Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?


Ayrıca Bakınız : Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir