Obis Nedir? Ne Anlama Gelir?

Obis Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Girilir?

Yaşadığımız dönem bilgi ve teknoloji çağı olarak adlandırılıyor. Ve bu dönemde artık birçok işlem internet üzerinden sanal olarak halledilmeye başlandı.

Dijital Teknoloji çağına ayak uyduran kurumlar, şirketler, okullar ve üniversiteler geliştirdikleri online sistemler sayesinde birçok işlem ve hizmeti ileri teknoloji cihazlar sayesinde kullanıcılara, müşterilere ve öğrencilere sunmaktadır.

Bu yazıda bahsedeceğimiz kavramın ismi daha çok üniversitelerde öğrenci işleri için kullanılan obis veya obisis sistemidir.

Obis Nedir?

Obis – obisis neredeyse tüm üniversite ve okulların kullandığı Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminin kısaltmasıdır.

Üniversite, lise ve meslek yüksekokulu (myo) öğrencileri, okullarındaki öğrenci işleri birimlerinde fiziksel olarak gerçekleştirdiği işlemlerin neredeyse tamamını artık obis adı verilen yazılımlarla ve online web sistemleriyle, bilgisayarlarından, telefonlarından ve tabletlerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Obis Kullanan Üniversiteler ve Okullar

Günümüzde birçok okul, üniversite ve meslek yüksek okulu obis sistemi ile öğrencilerine işlem yapma imkanı tanımaktadır.

Obis kullanan başlıca okul ve üniversiteler:

Yukarıda sadece birkaçı sıralanan obis girişi bulunan üniversitelerden bu sıralamaya dahil edilmeyen birçok kurum, okul ve üniversite obis sistemini kullanmaktadır.

Obise Nasıl Girilir?

Obis sistemleri ilgili kurumlar için özel olarak hazırlanmış sistemlerdir. Her kurum için ayrı bir obis sayfası ve kullanıcı adı, parola gibi bilgiler vardır.

Obis girişi için bağlı olduğunuz kurum veya üniversitenin öğrenci işleri daire başkanlığından sistem giriş bilgilerinizi almanız gerekmektedir.

Obis Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Girilir?
Obis Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Girilir?

Obisis Açılmıyor Ne Yapmayılım?

Bazı dönemlerde online sistemler yoğunluktan dolayı açılmayabilir. Bu dönemlerde sayfa giriş sayısı sitenin barındırıldığı server kapasitelerinin üzerine çıkarsa sistemde donam, yavaşlama ve çökme problemleri gerçekleşebilir.

Sınav sonuçlarının açıklandığı, tatil programlarının yayınlandığı veya çeşitli etkinliklerin aktarıldığı günler obis gibi sistemlerin yoğunluklarının arttığı zamanlardır.

Yoğun zamanlarda obis sistemine girmeniz gerekiyorsa ve site açılmıyorsa obise giriş yapmak için kullanabileceğiniz birkaç alternatif yöntem vardır.

  • Opera tarayıcı ve vpn ile bağlanma
  • Farklı bir cihazdan bağlanma
  • Vpn ve dns ile farklı ülkelerden bağlanma

Obis sistemine giriş yapamıyorsanız yukarıdaki yöntemleri kullanarak girmeye çalışabilirsiniz.

Eğer bu yöntemleri uyguladığınız halde hala obise giremiyorum diyorsanız obis sistemindeki yoğunluğun azalmasını beklemeniz gerekecek.


Ayrıca Bakınız : Stagflasyon Nedir? Türkiyede Stagflasyon Var mı?


Ayrıca Bakınız : İşletme Finansmanı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Nakit Yönetimi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Bütçe Nedir? Nasıl Oluşturulur?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir