Maine, ISS’lerin müşteri verilerini izinsiz satmalarını yasaklayan tasarı

Neden önemli: FCC şu anda tüketici gizliliği ve net tarafsızlığı ile ilgilenmekle birlikte, devletlerin kendi önlemlerini almaları önemlidir. Maine eyaleti, kardan önce mahremiyeti vurgulayan çok güçlü bir ifadeye sahiptir ve diğer devletlerin izlemesi için emsal teşkil edebilir. Tasarı mükemmel olmasa da, ISS'lere odaklanmayı ve Google ve Facebook beğenileri için göz kamaştırıcı ihmaller içermeyi seçerken, bu önemli bir ilk adım.

İnternet servis sağlayıcıları, kullanıcı verilerini çökertme eğilimindedir ve 2017 yılında federal korumaların tersine çevrilmesinden dolayı, ISS'ler, müşteri tarama verilerini rıza göstermeden ve hatta bir seçim yapmadan paraya çevirme konusunda büyük ölçüde özgürdür. Maine eyaleti, yeni bir tasarıyı yürürlüğe koymakla değiştirmeyi hedeflemektedir.

Devlet Senatosu, tasarıyı Devlet Meclisi'nde de benzer bir şekilde bulduktan sonra tasarıyı oy birliği ile onayladı. Tasarı, LD 946, ISP'lerin, müşteri bilgilerine ulaşmadan, açıklamadan, satmadan veya izin vermeden önce onay almalarını gerektirir. LD 946, ISS'lerin bir mahkeme kararını onurlandırmak veya acil servislerde izin vermek gibi müşteri bilgilerini izinsiz olarak kullanabilecekleri istisnaları özetlemektedir.

Tasarı metnine göre, kişisel bilgiler tarama geçmişini, uygulama kullanımını ve coğrafi konum verilerini içerir – ikincisi bunların çoğu büyük kablosuz taşıyıcılara karşı bir sınıf davası merkezinde bulunuyor. Yasa ayrıca, bir servis sağlayıcının izinsiz olarak temas etmesine izin verilmeyeceğini belirten şahsen kabul edilen ayrıntılı bir bilgi listesi de ortaya koymaktadır.

Tasarı, ISS'lerin bir müşteriye izin vermeyi reddetme veya başka bir şekilde cezalandırmamalarını okur. Ek olarak, ISS'lerin müşterilere rızaları için indirim yapmalarına izin verilmeyecektir. Tasarının dili, geçen yıl Kaliforniya'da geçirilene benzer bir temayı yansıtıyor; bu durumda devletler, ISS'lerin tüketici gizliliğine ilişkin göz ardı etme ve alçakgönüllü dudak hizmeti ile bıkmış durumda.

Tasarı şu anda Valinin imzasını bekliyor. Janet Mills, daha önce kanuna girmeden önce

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir