Mac ve Pc Arasındaki Fark Nedir?

Pc ve Mac Nedir Farkları ve Özellikleri Nelerdir

Bilgisayarlar günümüzde iş ve gündelik hayatın vazgeçilmez araçlarıdır. Bu cihazlar sayesinde işlerimizi yaparken, video ve oyunlarla eğlenceli vakitte geçirebiliyoruz.

İlk icat edildiği dönemde bilgisayarlar belirli bir işi gerçekleştirmeye yönelik geliştirilen ve kuruma özel nitelikteki cihazlardı. İlerleyen zamanda kurumlardan bireylere inen bilgisayar kullanımı ile PC adı verilen ve Personal Computer yani Türkçesiyle Kişisel Bilgisayar kavramı doğdu.


PC Nedir?

Aslında pc kısaltmasının açılımı “Personal Computer” başka bir deyişle şahsi bilgisayardır.

Türkçede “pi si” şeklinde okunur. İlk IBM Pc 1981 de tanıtıldı ve o günden beri ismi pc olarak geçer. Diğer şirketler benzer bilgisayarlar çıkardılar ve ismine IBM Pc Uyumlu dediler. Sonraları PC olarak kısaltıldı.

Bugünlerde en popüler kişiler bilgisayar türü pcdir ve Microsoft Windows işletim sistemiyle beraber kullanılır.


Mac Nedir?

Mac Nedir? Mac Ne Demek?
Mac Nedir? Mac Ne Demek?

Mac, Macintosh bilgisayarların kısaltılmış şeklidir.

Mac kelimesi “Mek” şeklinde okunur.

Apple şirketi tarafından 1984 yılında üretilmeye başlanmış ve büyük çaplı satılan ilk bilgisayar olma özelliğine sahiptir. Ayrı olarak Mac bilgisayarlar görsel kullanıcı arayüzü ile üretilen ilk bilgisayarlardır. Hemen hemen tamamı Mac OS X işletim sistemiyle beraber kullanılır.

İlk Mac (Macintosh PC) Apple firması (Steve Jobs Liderliğinde) 1984 yılında piyasaya sürülmüştür.

Apple şirketi tarafından 1984 de tanıtılmıştır ve büyük çaplı  satılan ilk bilgisayar olma özelliğine sahiptir. Ayrı olarak Mac bilgisayarlar görsel kullanıcı arayüzü ile üretilen ilk bilgisayarlardır. Hemen hemen tamamı Mac OS X işletim sistemiyle beraber kullanılır.

İkaz: Her ne kadar Pc, IBM PC olarak geçse de son zamanlarda tüm şahsi bilgisayarlar için kullanılabilmektedir buna Mac olarak adlandırılan bilgisayarlarda dahildir.


Mac ve Windows PC Bilgisayarlar

Pc ve Mac Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
Pc ve Mac Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir MacBook veya iMac bilgisayara hem Mac OS işletim sistemi hem de Windows işletim sistemi heyetimi yapılıp çalıştırılabiliyor.

Bu arada bir MacBook bilgisayara Fusion türü uygulamalar yüklenerek, her iki işletim sistemi de aynı anda kullanılabiliyor. Daha açık bir ifade ile, bir Macbook üzerinde, Windows işletim sistemi kurulup çalıştırılabiliyor.


Mac bilgisayarlar ile Windows PC’lar arasındaki benzerlikler

 • Her ikisi de temel donanım bileşenlerini kullanılıyor.
 • Her iki bilgisayarda da  kablosuz klavyeler ve kablosuz fareler dahil olmak üzere klavye ve fare kullanılıyor.
 • Her iki bilgisayarda da uygulamaları masa üstüne kaydetme, çalıştırmak için uygulamaların tıklanması, klasörlerdeki dosyalara göz atmak gibi benzer arayüzler bulunuyor.
 • Her iki bilgisayarda da sanal asistanlar bulunuyor. Macbook’da Siri, Windows’da ise Cortona kullanılıyor.
 • Her ikisinde de Dropbox, Box.net ve Google Drive gibi bulut hizmetlerin kullanılmasına müsaade veriliyor.
 • Chrome , Safari ve Firefox gibi popüler tarayıcılar her iki işletim sisteminde de kullanılıyor.
 • Microsoft Office ve diğer popüler büro paketlerinde oluşturulan belgeler hem Mac’te hem de Windows PC’lerde görüntülenebiliyor.

Mac bilgisayarlar ile Windows PC’lar arasındaki Farklar

 • Microsoft Windows, çalışmak için ihtiyaç duyulan özel yazılım da dahil olmak üzere,  daha fazla uygulamanın olduğu bir platform sunuyor.
 • Microsoft Windows, hem dokunmatik ekranları hem de bilinen klavye ve fare heyetimini desteklediğinden masa üstünde, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde kullanılabiliyor. MacOS, dokunmatik ekran desteklemediğinden sadece dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarlarda kullanılıyor.
 • Mac’in iPhone ve iPad ile irtibatı bulunuyor. Mac , AirDrop kullanarak dosyaları yalnızca iPhone veya iPad ile kablosuz olarak paylaşmakla kalmıyor, aynı vakitte iPhone veya iPad’de dokümanları açıp, iPhone üzerinden yönlendirilmiş telefon müzakereleri yaptırabiliyor.
 • Windows tabanlı bilgisayarların kullanım oranı daha fazla olduğundan, bu platformu hedef alan daha fazla virüs ve kötü emelli yazılım bulunabiliyor. Bununla beraber, Mac ortamlarda da kötü emelli yazılımlar bulunabiliyor.
 • Windows tabanlı bilgisayarlar, HP, Dell ve Lenovo gibi bir hayli değişik üretici tarafından üretilirken, MacOS işletim sistemi yalnızca Apple tarafından geliştiriliyor.
 • Mac’lerin donanımları daha sıkı kontrol edildiğinden, daha az mesele yaşatabiliyor.
 • Windows tabanlı bir PC’yi donanım olarak yükseltmek daha kolaylaşıyor. Çoğu kişi yeni bir bilgisayar satın almayı daha kolay bulsa da,  bilgisayarın kullandığı RAM hafızanını, oyunların kullandığı grafik kartlarını veya müzik, film ve diğer ortamların kullandığı disk kapasitelerini yükselterek, bilgisayarlarının ömrünü uzatabiliyor.

Ayrıca Bakınız : Google’da En Çok Aranan Kelimeler Nasıl Bulunur?


Ayrıca Bakınız : Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Ara Google, Benim Kafamı Bozma!


Ayrıca Bakınız : Google Kandil Günleri Hakkında Ne Düşünüyor?


Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?


Ayrıca Bakınız : Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : IP Koruma Sınıfı Nedir? IP65, IP66, IP67 IP68 Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kimlik Bilgileri Doldurma Nedir? Güvenli midir?


Ayrıca Bakınız : Obis Nedir? Ne Anlama Gelir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir