Kredi Kartı Dolandırıcılığına Dikkat Edin

Edevlet-kredi-kartı-dolandırıcılığı

Son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde çalışan internet sahtekarlarları yeni bir yöntem ile vatandaşların kredi kartı bilgilerini internet üzerinden ele geçirmeye çalışıyor.

Edevlet-kredi-kartı-dolandırıcılığı
Edevlet-kredi-kartı-dolandırıcılığı

Twitter ve facebook gibi çok kullanılan sosyal medya platformlarına sahte hesaplarla “Kredi Kartı Aidatlarınızın İadesi İçin Edevlet Üzerinden Başvuru Yapın” gibi başlık ve görsellerle reklam veren sahtekarlar, bu reklamlara tıklayan kullanıcıları edevlet sitesine benzeyen sahte sitelerine yönlendirerek kredi artı bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

Örnek olarak yukarıda bulunan iki görselde internet dolandırıcılarının twitter üzerinden açtığı saht hesap ve o hesap üzerinden yayınladığı sahte reklam ve içeriği görebilirsiniz.

Bu reklama tıkladığınızda edevlet sitesine benzeyen sahte bir siteye yönlendirme yapılıyor.

Bu sahte site görünüm olarak edevlet sitesine benziyor. Fakat bu sahte dolandırıcı siteyi anlamanın en kolay yolu adres çubuğunda bulunan site ismini kontrol etmek.

Normal şartlarda edevlet platformunun domaini yani site adı https://www.turkiye.gov.tr/ olduğu halde bu sahte sitede “http://e-devletkapisi-com-tr.ml/” gibi başka bir site adı görünüyor.

Bu tip sitelere girerken mutlaka adres çubuğundaki site adının ulaşmak istediğiniz site olduğundan emin olmaya çalışın. Aksi taktirde internet dolandırıcıları ve sahtekarlarının eline düşme ihtimaliniz yüksek.

Edevlet kredi kartı dolandırıcılığı, edevlet kredi kartı bilgilerini ele geçiren sahtekarlar, edevlet hırsızları gibi aramalarla ulaşabileceğiniz bu makale internet ve kamu kurumlarının siteleri kullanılarak yapılan dolandırıcılık girişimlerne karşı kamuoyu oluşturmak ve halkı biliçlerndirmek amacıyla metabilgi tarafından oluşturulmuştur.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir