Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Html Keywords Nedir Kullanımı ve Seoya Etkisi

Birçok web girişimcisi ve kodlamacının sıklıkla kullandığı ve sitelerinin veya sayfalarının arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan yöntemler vardır. Bu yöntemlerin en başında html keywords ve metatag kullanımı gelir.

Web sitelerinin veya web sayfalarının google gibi arama motorlarında ilk sıralarda çıkması, arama ve site trafiğinin büyük ölçüde artması anlamına gelir.

Web sitesi sahipleri, sitelerinin konusu ve alanı ne olursa olsun (e-ticaret, firma – şirket sitesi yazı içerik ve blog siteleri..) arama motorlarında ilk sayfada ve en üst sıralarda görünmek ve ziyaretçilerine en yüksek verimle ulaşmak isterler.

İnternet’in bu akıl almaz ve büyülü dünyasında SEO (search engine optimization) çok önemli bir yere sahipti.

Seo’nun (arama motoru optimizasyonu) temel yapı taşı ise meta tag (meta etiket) ve html keywords (html anahtar kelimeleri) oluşturur.

Html keywords nedir ve meta tag nedir? Nasıl Oluşturulur? Sitenin Arama Motoru Sıralamasına Katkısı Nedir? bu soruların cevabını birlikte inceleyelim.

HTML’de Meta Etiketlerini Kullanma: Bazı Temel Bilgiler

Meta veri (meta tags, meta keywords) genellikle ‘veriler hakkındaki veriler’ olarak adlandırılır ve web sayfalarında site durumunu iyileştirme amacıyla yapılan yöntemlerden biri <meta>etiketidir . 

metaEtiketlerin içeriği genellikle, başka hiçbir HTML etiketi ile temsil edilemeyen bilgileri tanımlar. 

Buna ek olarak, metaetiket bir HTTP yanıt başlığını taklit etmek için de kullanılabilir (farklı bir sayfaya yönlendirme gibi) ve ayrıntıları Mozilla Geliştirici Ağı’nda açıkça tanımlanmış olan http-equivve gibi özelliklere sahiptir.

Meta Tag’ler Neden Önemli?

Html Keywords Nedir Kullanımı ve Seoya Etkisi
Html Keywords Nedir Kullanımı ve Seoya Etkisi

Geçmişte, meta etiketler ve html keywordler arama motorları tarafından web sayfalarını başlık, açıklama ve hatta anahtar kelimelere göre dizine almak için kullanıldı. 

Html keywords ve meta tag’lar eğer herkes tarafından adil bir şekilde kullanılmış olsaydı, gerçekten bulunmaz bir nimetti.

Bununla birlikte, bazı web siteleri daha fazla arama sonucu elde etmek için popüler anahtar kelimeleri tıka basa dolanmaya başladı. Bunu tanıyan Google, 2009 yılında arama algoritmalarında meta anahtar kelimeler (meta keywords) veya açıklamalar (meta information) kullanmadıklarını duyurdu.

Açıklama meta etiketlerinin ve html keywords’lerin arama motoru sıralaması üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen, arama sonuçlarında görünürler. Bu, bir kişinin bağlantınızı tıklatmadan önce bir arama sonuçları sayfasında açıklamanızı okuyacağı ve robotların bulması yerine insanların okuması için meta açıklamaların yazılması gerektiği anlamına gelir. 

Dolayısıyla, iyi bir meta açıklaması (html meta keywords) sıralamanızı iyileştirmeyecek olsa da, web sitenize arama sayfalarından tıklama oranlarını artıracaktır.

html keywords
html keywords

Unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta da, tüm arama trafiğinin Google, Bing ve Yahoo’dan üretilmemesidir. Meta etiketlere ağırlık veren diğerlerini ( Baidu gibi ) düşünün.

Günde milyonlarca arama potansiyeline sahip sitelerde vardır.

Farklı Meta Etiketleri ve Html Keywords Kullanımı

Farklı meta etiketleri (meta keywords) tanımlama için name kodu kullanılır.

En sık kullanılan meta etiketi, açıklamalarda kullanılan adrestir :

<meta name="description" 
      content="Meta Açıklamları Hakkında Önemli Bilgiler Sayfası">

Boş açıklamalar (veya olmayanlar) durumunda, arama motorları sayfanın içeriğinden bir açıklama üretecektir.

Meta etiketleri kullanarak bir sayfanın yazarını da ayarlayabilirsiniz.

<meta name="author" content="Cem Karaca">

charsetkodu ise içeriğinizin karakter kodlamasını belirtmek için kullanılır. Bir HTML sayfasının sadece tek bir karakter kümesi olabilir. Çoğu web sayfası için UTF-8 karakter kodlamasını kullanmanız gerekir.

<meta charset="UTF-8">

Karakter kodlamaları ve karakter kodlaması hakkında daha fazla bilgi edinin.

HTTP Üstbilgilerini Değiştirme

Belirtildiği gibi, meta etiketler, yeniden yönlendirme ve yenileme gibi HTTP başlıklarının görevini gerçekleştirmek için kullanılabilir.

<meta http-equiv="refresh" content="5;url=https://www.metabilgi.com/">

content, yenileme gerçekleştirilmeden önceki saniye cinsinden zaman aralığını belirtir. URL, sayfayı yenilemek veya yenisine yönlendirmek isteyip istemediğinize bağlı olarak aynı veya farklı tutulabilir. Ayrıca, geçerli sayfayı yenilemek için URL adresini boş bırakabilirsiniz.

Html Keywords Eski Kullanım

metaEtiket kullanımı yıllar içinde gelişti ve bugün takip edilmemelidir yıl önce bazı popüler uygulamalar vardır. Örneğin:

<!-- don't use this! -->
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Bu, XHTML’de ortak olan karakter kodlamanın daha uzun versiyonudur. Yukarıda tartıştığımız şeye kısaltmak yeterli.

Meta etiketleri ayrıca telif haklarını belirtmek için de kullanılmıştır.

<!-- don't use this! -->
<meta name="copyright" content="Meta Bilgi - Html Keywords" />

Bu, bir telif hakkı sayfasına (veya aynı sayfadaki bir bağlantıya) işaret eden bir bağlantı etiketi sağlayarak iyileştirilebilir.

<link rel="copyright" href="copyright.html">

Son olarak, birçok web sitesi hala keywordsbu nameözniteliğin değerini kullanmasına rağmen , Google bunu arama sıralama algoritmasında veya arama sonuçlarını görüntülerken dikkate almayacaktır. 

Aslında, Google arama algoritmasında hiçbir zaman anahtar kelimeleri dikkate almamıştır.

<meta name="keywords" content="web,design,html,css,html5,development">

Google, bunun gelecekte değişmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti, bu nedenle meta etiket anahtar kelimelerle uğraşmamanız gerekir.

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi önemli bir faktör, Baidu’nun Çince arama motorunun meta anahtar kelimeleri meta algoritmasını arama algoritmasında önemli bir faktör olarak görmesidir.

Bu nedenle, trafiğinizin önemli bir bölümünün Çince dil kullanıcılarından gelmesini bekliyorsanız, meta anahtar kelimeler anahtar kelimesini eklemelisiniz – ancak gereksiz ve etik olmayan anahtar kelime doldurma kullanmamaya her zaman dikkat edin.

Bunların hepsini söyledikten sonra, bu eski yöntemlerden herhangi birini kullanmak için sıralamanıza zarar vermez, ancak genellikle sayfanıza gereksiz kod ekler, bu nedenle bunlardan kaçınmak ve alternatif yöntemler kullanmak en iyisidir.

Sosyal Medyada Kullanım (Açık Grafik, Twitter Kartları ve Schema.org)

Sosyal ağların gittikçe artan ilgisi ile meta etiketler gelişti. Facebook’un Açık Grafiği , içeriğinizin bir kullanıcının zaman çizelgesinde nasıl görüntüleneceğini belirlemenizi sağlar. Bu etiketler, Insights uygulamasını kullanarak verilerinizin Facebook’ta nasıl paylaşıldığını kontrol etmenizi sağlayabilir .

html keywords meta tag facebook
html keywords meta tag kullanımı
<meta property="og:title" content="The best site">
<meta property="og:image" content="link_to_image">
<meta property="og:description" content="description goes here">

Daha fazla okumak için, Facebook’un Açık Grafik belgelerine bakmanızı öneririm .

Open Graph’a benzer bir şekilde, Twitter’ın Twitter kartları ( name="twitter:title"veya kullanarak name="twitter:url") ve Google+, Schema.org’u ( itemscopeve kullanarakitemprop ) .

Meta Veri (Meta Tag – Html Keywords) Oluşturma Araçları

Meta veri araçları, HTML veya diğer web teknolojileri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalarını gerektirmez, bu nedenle ellerinizi kirletmek istemiyorsanız hala bir çıkış yolunuz vardır.

WordPress kullanıyorsanız, en popüler olanı Yoast tarafından WordPress SEO olan bir yayın oluştururken veya düzenlerken meta veri oluşturmak için birçok seçeneğiniz vardır . Joomla ve Drupal’da ayrıca bir dizi metale ilgili eklenti ve modül var. 

Bunlardan hiçbirini kullanmazsanız, her zaman bir çevrimiçi meta etiket oluşturucu kullanma seçeneği vardır. .

Sonuç

Meta etiketleri ve html keywords, tüm SEO ve erişilebilirlik problemlerinizi çözmez, ancak bu alanlarda site ve sayfa performansınızı arttırmak için önemli bir rol oynarlar. 

Bir web sitesinin sahibiyseniz, web sitenizin performansını Google Web Yöneticisi Araçları’na kaydolarak izleyebilirsiniz . Kaydolduktan sonra, meta etiketlerin yanlış kullanılmasıyla ilgili olabilecek tarama hataları olması durumunda size bildirimde bulunabilir.

Html keywords ve metatag kullanımı SEO için ve aynı zamanda siteye ulaşılabilirliğin artması için mutlaka üzerinde durulması gereken konulardır.


Meta tag nedir? Html Keywords Nedir? Nasıl kullanılır? Seo ve arama motoru görünümüne etkisi nedir? başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : İnternette Bitcoin Madenciliği Yapmak


Ayrıca Bakınız : İnsansı Robotlar ve Geleceği


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir