Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?

google docs nedir nasıl kullanılır bilgi

Google firmasının uzun süredir hizmet verdiği ofis paketini daha önce hiç kullandınız mı?

Google Docs (Google Documents) adı verilen bu uygulama paketi, Microsoft Office kadar fazla özellik barındırmasa da, basit kullanışlı ve anlaşılır arayüzü ve online yani çevirimiçi dosya görüntüleme ve düzenleme özellikleriyle kullanıcılarına muhteşem bir ofis deneyimi sunuyor.


Google Docs Nedir?

Docs, Google’ın çevrim içi office paketi. Ana bileşenleri Word işlemcisi, tablo ve sunum aracı, lakin tablo suallerine yanıtları toplayan bir form aracı ve kolay bir çizim asistanı da bulunmakta. Paket ayrı olarak Google Drive’a da tamamıyla entegre. Dolayısıyla sınırsız Docs dosyası tutabiliyorsunuz.

Docs’u favori çevrimiçi office paketimiz yapan bir hayli sebep mevcut. İlk olarak aracı çevrimdışı da kullanabiliyorsunuz tabi Chrome ve Docs uygulaması da kullanıyorsanız. Aynı çevrimdışı hizmeti diğer ödül kazanan paketler de sunmakta, fakat bunlar Google’ınki kadar düzenli ve kompakt bir sürüm sunmuyorlar.

Her bir bileşen kendi benzer düzenine sahip. Yaygın araçlara kolay ulaşım sağlayan bir araç çubuğu ve daha fazla belirsiz özelliğin üzerinde sıralanmış menü seçenekleri. Bu karşılaştırmalı arayüz yazılımın kullanımını daha kolay bir hale getiriyor. Ayrı olarak uygulama süresince da aynı tertipli düzen de devam etmekte. Tabi bu yüzden kimi sofistike araçların göz önünden kaldırıldığını da söyleyebiliriz. Sözgelimi, Microsoft’un Office uygulamasında her zaman göz önünde bulunan kelime sayacını aracını açmak için bir kaç tıklama veyahut üç parmağınızı kullandığınız bir kombinasyonu girmeniz gerekmekte (Ctrl+Shift+C) .

Şayet sahiden büyük projeleriniz için kullanabileceğiniz tam donatımlı bir Offıce paketi arıyorsanız, tam bir yazılım paketi kullanmanızı öneriyoruz. Ama çoğu kullanıcı için Google Docs’un sunduğu özellikler sofistike görevleri yerine getirmek için dahi yeterli.

Standart Office yazılım menüsü ve araç çubuğu tasarımı önceden büro yazılımı kullanmış kullanıcılara tanıdık gelecektir. Ancak görünümün biraz donuk olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bir ofis paketinde bunun daha öncelikli bir konu olmadığını da belirtelim. Ayrıca araç dosyaları kendi formatında depolamakta. Dolayısıyla paylaşmadan önce dönüştürmeniz gerekecek tabi alıcı da Google Docs kullanmıyorsa.

Google Docs, Office yazılımını tamamiyle gölgede bırakacak kadar sofistike değil. Ama günlük kullanım taleplerine karşılık verecektir. Her ne kadar büro araçları çok çağdaş görünmese de, Docs çevrim dışı çalışmalar için de mükemmel bir araç. Ayrıca Google Drive entegrasyonu da Docs’u oldukça kullanışlı bir hale getirmekte.


Google Docs Ürününün İçeriği ve Hizmetleri

Google Docs tamamen kişiselleştirilebilir ve çevirimiçi bir ofis deneyimi sunuyor. İçeriğinde birçok kullanıcının aşina olduğu Microsoft Word yazılımına alternatif olarak Google Dökümanlar, Microsof Excel alternatifi olarak Google E Tablolar ve Microsoft Powepoint alternatifi ve çok kolay bir şekilde online slaytlar hazırlayabileceğiniz Google Slaytlar hizmetini barındırıyor.

Google Dökümanlar

Google Dökümanlar ve Docs Word Kullanımı Nedir
Google Dökümanlar ve Docs Word Kullanımı Nedir

Google Docs ofis paketi içerisinde bulunan Google Dökümanlar ile word ile hazırladığınız hemen her türlü yazı ve görsel içeriği online olarak oluşturabilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Google firmasının kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet gmail ve diğer google uygulamalarıyla birlikte uyumlu olarak çalışmaktadır.


Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?


Google Dökümanlar ile yeni evraklar oluşturulabildiği gibi hazır şablonlar ile fazla zaman kaybetmeden profesyonel belgeler ortaya çıkarabilirsiniz.

Google Docs tarafından ücretsiz olarak sunulan bazı hazır şablonlar;

  • Google Docs hazır özgeçmiş şablonu
  • Hazır mektup şablonu
  • Hazır proje teklifi şablonu
  • Hazır broşür şablonu
  • Hazır rapor şablonu
  • Hazır iş mektubu şablonu
  • Hazır yemek tarifi şablonu
  • Hazır evcil hayvan özgeçmişi

Bunların dışında birçok farklı ve işlevsel şablona Google Dökümanlardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız : Google Bana Para Bul!


Ayrıca Bakınız : Ara Google, Benim Kafamı Bozma!


Ayrıca Bakınız : Google Kandil Günleri Hakkında Ne Düşünüyor?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir