Google Adını Nereden Alıyor?

Google Ne Demek Google Anlamı Google Kelime Adı Nerden Geliyor

Google arama motorunu ve firmanın diğer servislerini iş hayatında günlük yaşantıda hepimiz sıklıkla kullanıyoruz.

Peki hiç Google isminin nereden geldiğini düşündünüz mü? Google neden böyle adlandırılıyor? Google adını nerden aldı ve google kelime anlamı nedir?

Google’ın neden böyle adlandırıldığını bulmak için Google’da Google Google kelimesini aramak zorunda kaldım!

Ve ne biliyor musun? İlk arama sonucu beni Google arama motoruna yönlendirdi.

Evet, bu otomatik bir yönlendirmeydi, ki burada az önce bıraktığım bir sayfaya yönlendirildim. Bu, Google bize her arama sorgusu için yalnızca tek bir sonuç verdiyse ne olacağını düşündürdü.

Ama öyle değil. Aslında, kullanıcılarına arama sonuçlarının googollerini sağlar! Ama google kelime anlamını bulamadım.

‘Googol’ nedir? Bunun Google’ın adıyla bir ilgisi var mı?

Google tarafından kullanılan etkili arama ve endeksleme stratejileri ve iyi yapılandırılmış sayfa sıralama algoritması, arama motorunun kullanıcılarına en ilgili sonuçları vermesini sağlar.

Arama motorunun performansı, kitleler kadar sınıflar arasında da popüler olmasını sağlamıştır. 

Bugün, ‘arama‘ ve ‘bulma‘ gibi kelimeler “Google” fiili ile eş anlamlıdır. Evet, ‘google‘ bir fiildir! Popülerliği, arama motorları listesindeki performans ve kullanım açısından en üst sırada olmasını sağlamıştır.

Google Inc, İnternet araması, e-posta, sosyal ağ, video paylaşımı ve çevrimiçi haritalama hizmetleriyle ilgili reklamcılık alanında çalışan bir Amerikan kamu kuruluşunun adıdır. Amerikalı bir girişimci Larry Page, Google’ı bilgisayar bilimcisi ve girişimci Sergey Brin ile birlikte kurdu. Bu dev organizasyonu kurdukları sırada Stanford Üniversitesi öğrencileriydiler.


Google, Google Olarak mı Doğdu?

Sence Google adıyla geldiler mi? Bana inanır mısın, isminin Larry Page’in yakın bir arkadaşı tarafından küçük bir yazım hatası sonucu olduğunu söylersem?

İnanılmaz, ama gerçek! 1996’da öyle bir şey oldu, Larry Page ve onunla birlikte çalışan bir yüksek lisans öğrencisi olan Sean Anderson, ofislerinde arama motoru adına beyin fırtınası yaparak oturdular.

İyi bir isim düşünmek için beyaz tahta kullandıkları söylenir. Arama motorunun endekslediği hacimli verilerle ilgili bir şey olarak adlandırmayı düşünüyorlardı.

Sean, Larry’nin “googol!” Diyerek yanıt verdiği ‘googolplex‘ adını önerdi.

Bu arada, ‘googol‘ sözcüğü, 1 ve ardından 100 sıfır olan bir sayıyı ifade eder.

Sean, önerilen yeni adın kullanılabilir olup olmadığını görmek için İnternet etki alanı adı kayıt veritabanında arama yapmak için hızlı davrandı.

İlginç bir şekilde, Sean og googol ’u go google’ olarak yanlış yazdı ve kullanılabilir buldu. Larry Page adı beğendi ve kısa süre sonra kayıt veritabanına kaydedildi. Ve günün bu çok güçlü arama motoru adını aldı.

Google arama motoru Eylül 1997’de go google.com ’olarak kaydedildi.


Bir Diğer Google Kökeni Öyküsü

Google Ne Demek Google Anlamı Google Kelime Adı Nerden Geliyor
Google Ne Demek Google Anlamı Google Kelime Adı Nerden Geliyor

Adının kökeninin bir başka ilginç öyküsü, Google’ın ortak kurucularının bir Googol’a toplanan bir miktardan bir yatırımcıdan çek aldıklarını söylüyor. Böyle cömert bir yatırımcı ile tanışmak ne kadar şanslı! Muhtemelen, bu çek işlemi bir efsaneydi.

Başka bir hikayeye göre, arama motoru ‘googol’ kelimesinin sıkça kullanılan harflerinden sonra seçildi. Matematiksel terim Amerikalı matematikçi Edward Kasner’ın yakın akrabası Milton Sirotta tarafından yazılmıştır.

Arama motoru tarafından indekslenen büyük miktarda veriyi belirtmek için kullanılmış olabilir. Ancak kuruluşun kurucularının ‘google‘ adını arama motorları için daha uygun bulduklarına inanılıyor. Bazıları kulağa hoş geldiğini ve bu nedenle ‘googol‘ yerine tercih edildiğini söylüyor.

Her şey yıllar önce olmuş olabilir; Kesin olarak biliyoruz ki, “Google Google’dır” ve rakipsiz.

Google Nedir? Google Anlamı Nedir? Google İsminin Hikayesi? Google Adını Nerden Alıyor? Google Kelimesinin Anlamı ve Tarihi Nedir? sorularının yanıtlandığı bu içerik herhangi bir mecrada kaynak gösterilerek kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Google Gmail Giriş Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Google’da En Çok Aranan Kelimeler Nasıl Bulunur?


Ayrıca Bakınız : Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir