Dünyanın İlk Web Sitesi Nedir?

Dünyanın ilk web sitesi nedir ne zaman kuruldu kim kurdu

İnternet çağımızın vazgeçilmez iletişim aracı haline geldi.

WWW Nedir? 12 Mart 1989 yılında İsviçre Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) çalışanları tarafından metin, belge ve hiper-yazı adını verdikleri zengin içerikleri paylaşma amacıyla kurulan ve sonrasında WWW (Worl Wide Web) adıyla tüm dünyayı saran ağa günümüzde birçok cihazla erişilebiliyor.

İlk bulunduğu ve ortaya çıktığı tarihten itibaren geçen 30 yılda muhteşem bir gelişim sağlayan ve neredeyse tüm dünyanın kullandığı bu evrensel ağ artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Peki ilk web sitesi nedir hiç düşündünüz mü?

Dünyanın İlk İnternet Sitesi Nedir?

Dünyada Yayınlanan ilk web sitesi sayfası nedir
Dünyada Yayınlanan ilk web sitesi sayfası nedir

İnternet World Wide Web adı altında başlangıçta CERN kurumunun şirket ve kurum içinde döküman paylaşımı ve kolay ulaşımı amacıyla kurulmuş bir lokal ağ olarak ortaya çıktı.


Ayrıca Bakınız : Word Wide Web WWW Nedir? Ne Anlama Gelir?


Zamanla gelişen world wide web ilerleyen süreçte dışarıya kapılarını açtı ve günümüzde tüm dünyayı saran bir küresel ağ haline geldi.

Çıkış noktası İsviçre merkezli CERN Nükleer Araştırma Merkezi olduğu için dünyanın world wide web’e kayıtlı ilk web sitesi de CERN tarafından hala yayında olan web sayfasıdır.

Dünyanın yayınlanan ilk web sayfasına veya web sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

İlk Web Sayfası Ne Zaman Yayınlandı?

Dünyanın ilk web sitesi 13 Mart 1989 yılında CERN bünyesinde yayınlanmıştır.

1989 yılının Mart ayında, Berners-Lee, CERN’deki yöneticilere, internete bağlı olan farklı bilgisayarlardaki belgeleri bağlamak için köprü metni kullanan bir bilgi yönetim sistemi önerisi sundu. (1963’te yazılmış bir terim olan Hypertext, bir kişinin kodlanmış bir kelimeyi veya ifadeyi tıklayarak bir belge veya içerik parçası almasına izin verir.) Patronu tarafından “belirsiz ancak heyecan verici” olarak etiketlenmiş, ilk başta teklif kabul edilmedi. Berners-Lee, teklifi iyileştirmek için CERN’de Belçikalı bir mühendis olan Robert Cailliau ile işbirliği yaptı ve 1990’da İngiliz patronu kendisine projede çalışması için zaman verdi. Başlangıçta Bilgi Yönetimi projesini çağırdıktan sonra, Berners-Lee, WorldWideWeb’e yerleşmeden önce Bilgi ve Bilgi Ağları Madeni gibi isimleri denedi.

1990’ın sonunda, Steve Jobs tarafından tasarlanan bir NeXT bilgisayarı kullanan Berners-Lee, Web sayfaları oluşturmak için Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) de dahil olmak üzere Web’in temel taşlarından olan kilit teknolojileri geliştirdi; Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP); Web’de veri aktarımı için bir kurallar kümesi; ve Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri (URL’ler) veya bir belge veya sayfa bulmak için Web adresleri. Ayrıca temel bir tarayıcı ve Web sunucusu yazılımı geliştirmişti.

İnternette halka açık bir hizmet olarak Web’in başlangıcı, Berners-Lee’nin ilk web sitesini yayınladığı 6 Ağustos 1991’de geldi. Uygun olarak, site, Web’i ve nasıl kullanılacağını açıklayan, World Wide Web projesiyle ilgiliydi. Berners-Lee’nin NeXT bilgisayarında CERN’de barındırılan sitenin URL’si http://info.cern.ch idi.

Ayrıca Bakınız : Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Ara Google, Benim Kafamı Bozma!


Ayrıca Bakınız : Google Kandil Günleri Hakkında Ne Düşünüyor?


Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?


Ayrıca Bakınız : Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : IP Koruma Sınıfı Nedir? IP65, IP66, IP67 IP68 Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kimlik Bilgileri Doldurma Nedir? Güvenli midir?


Ayrıca Bakınız : Obis Nedir? Ne Anlama Gelir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir