Drone Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

drone uçurmak yasakmı

Teknolojinin her geçen gün gelişen dünyasında hayatlarımıza yeni ve hızlı giriş yapan uçan nesneler : dronlar.

Türkçeye uçan göz olarak çevrilen dronelar 4 veya daha fazla pervane ile helikopterlere göre sabit durma yeteneği ne hareket kabiliyeti çok fazla geliştirilmiş elektronik araçlardır.

Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır, Uçuş İzni Nereden Alınır ?

Drone uçurmak dünyada oldukça popüler bir iştir. Son zamanlarda Türkiye’ de insansız hava aracına olan ilgi büyük ölçüde artmıştır. Artan talep nedeniyle bu teknolojik aletlerin her yerde uçuş izni alması zorlaşmaktadır. Güvenliği tehlikeye sokacak yerlerde örneğin havaalanlarında drone kullanılması kazaların artmasına sebep olacağından bazı yetkili kuruluşlar drone uçuşlarına sınırlama getirmiştir.

Drone Uçurmak Yasak ve Serbest Olan Yerler
Drone Uçurmak Yasak ve Serbest Olan Yerler

Türkiye’ de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nün Talimatları Nelerdir?

Türkiye’de drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nün talimatları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak drone ağırlığı 500 gramdan fazla ise mutlaka Sivil Havacılık sistemine kaydettirmek gerekiyor.

Drone kayıtları dronenun ağırlığına göre değişmektedir.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne göre drone uçurmak için aşağıdaki kategorilerden birine kayıt olmanız gerekmektedir;

-500 gram-4 kg

-4 kg- 25 kg

-25 kg-150 kg

-150 kg ve üzeri

Yukarıda sınıflandırılan kategoriler yer alıyor. Dronlar sisteme kayıt ettirilse bile bazı bölgelerde uçuşlar izne tabii olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin havaalanı ve askeri bölgelerde drone uçurmak kesinlikle yasak olduğundan araştırma yapılmadan drone kullanılmaması gerekiyor. Eğer bu yasaklara uyulmazsa ceza alınabiliyor. Drone sahibine yönetmeliğe göre uygulanan karar kapsamında ceza veriliyor. Bununla birlikte bazı valilik ve belediyelerde kendi yetkileri içinde uçuş yasağı koyabiliyorlar.

Drone Uçurmak : Yaş Sınırı ve Yasakları

Drone uçuşu için drone sahibinin yaşı önemlidir. 500 gr-4 kg arası drone sahibi için yaş sınırı en az 12, 4 kg-25 kg arası drone sahibi için yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Drone daha fazla ağırlıkta ise özel pilot lisansı almak şart oluyor.

Drone Uçurma İzni Nasıl Alınır? Alınmalı mı

Uçuş izni Sivil Havacılık Kanunundaki mevzuatta öngörülen şekilde mülki idari amirlerinden, uçuş yapılacak yerin bağlı olduğu kaymakamlık veya valiliklerden alınabiliyor.

DRONE YASASI VE DRONE KULLANMANIN ŞARTLARI

Drone sahibiyseniz Türkiye’de muhatap olacağınız kurum SHGM yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü. Eğer 500 gramdan daha ağır bir Drone sahibi iseniz satın aldığınız bu cihazı mutlaka SHGM’nin sistemine kayıt ettirmeniz gerekiyor. Sistemde 500 gram – 4 kg, 4 kg -25 kg, 25 kg-150 kg ve 150 kg üstü olmak üzere 4 farklı kategori bulunuyor. Elinizdeki Drone’un kalkış ağırlığına göre bu sınıflandırma kategorilerinden birine kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu kayıt sistemini internet üzerinden kullanabiliyorsunuz. Detaylı bilgiyi kurumun internet adresinden alabilirsiniz.


Metabilgi tarafından yayınlanan “Drone Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?” başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir