Az Bilinen Teknoloji Efsaneleri

az bilinen teknoloji efsaneleri nelerdir

Günümüzde teknoloji ve teknoloji aletler adeta bağımlılık yapar hale geldi. Yıllar içinde gelişen ve hayatımızın vazgeçilmezi olan teknolojiler hakkında ise birçok teknoloji efsanesi ve teknoloji alanında şehir efsaneleri türedi.

Teknoloji ucu açık ve sürekli geliştirilebilen bir sektör. Bu denli hızlı revize edilen bir alanda geliştirilen teknolojiler birkaç gün içinde eski hale gelebiliyor.

Yıllardır teknoloji alanında inanılan şehir efsanelerini ve bu teknoloji efsanelerinin neden doğru olmadığını anlatan yazımızı liste halinde birlikte inceleyelim.

1. Daha fazla megapiksel olan Fotoğraf Makineleri Daha İyi Fotoğraflar Çeker

az bilinen teknoloji şehir efsaneleri kamera kalitesi
az bilinen teknoloji şehir efsaneleri kamera kalitesi

Dijital kameralar ve foroğraf makineleri hayatımıza megapiksel kavramıyla birlikte girdi. Her fotoğraf makinesinin ve dijital kamerasının üzerinde yazan megapiksel miktarı ilk zamanlarda onun ne kadar iyi ve kaliteli fotoğraf çektiğini gösteriyordu.

Fakat ilerleyen zamanda dijital kamera ve fotoğraf makinelerinin lens teknolojilerinin ve cam sistemlerinin geliştirilmesiyle durum değişti.

Bir fotoğraf makinesinin veya dijital kameranın fotoğraf kalitesini artık sadece megapiksel adeti değil birçok farklı özeelliği belirleyebiliyor.

Düşük megabikselli kamera ve fotoğraf makineleri ileri teknoloji lensler ile çok yüksek megapiksele sahip kameralardan daha kaliteli ve iyi fotoğraflar çekebilir.

Teknoloji Efsanesi : Yüksek megapikseli olan Fotoğraf Makineleri Daha İyi Fotoğraflar Çeker

2. Cep Telefonunu Tüm Gece Şarjda Bırakmak Telefona Zarar Verir

Teknoloji Efsaneleri telefonu-sarjda-birakmak
Teknoloji Efsaneleri telefonu-sarjda-birakmak

Eskiler bilir cep telefonları piyasa sürüldüğü dönemlerde daha kaliteli ve sağlıklı kullanmak için birçok bilgi kulaktan kulağa dolaşırdı.

Cep telefonlarının batarya sürelerinin arttırılması ve ve daha uzun yıllar sağlıklı kullanılabilmesi için üretilen teknolojik şehir efsaneleri de genelde bu konularda olmuştur.

Cep telefonlarını şarjı tam dolduktan sonra prizde bırakmanın telefona ve bataryasına zarar vereceği bu efsanelerden en çok inanılanıydı.

Teknolojik Şehir Efsanesi : Cep telefonunu şarjı dolduktan sonra uzun süre enerjiye takılı bırakmak telefona ve bataryasına zarar verir.

3. Akıllı Telefon Üreticileri Yeni Modeli Piyasa Sürmeden Önce Eski Modeli Yavaşlatır

Telefonunuzun bir sonraki modeli piyasa çıkacağı dönemde yavaşladığı kesin gibi görünse de, burada hiçbir komplo teorisi yoktur. Eski cihazınız yavaş gibi görünmesini sağlayan bir dizi faktör vardır.

Yeni telefonlar genellikle daha hızlı işlemcilere ve daha fazla belleğe sahiptir, bu nedenle doğal olarak daha hızlıdır. Genellikle eski telefonunuz için geçerli olmayabilir en son işletim sistemini çalıştırmak için optimize edilmiştir. 

Uygulama geliştiricileri, uygulamalarını en son işletim sistemi ve yeni, daha yüksek performanslı telefonlar için güncellediğinde, eski telefonunuz bu yeni uygulamaları kaldırmayabilir veya daha yavaş çalıştırabilir.

4. X-ray Cihazları Telefonların ve Bilgisayarların Hafızasını Silebilir

Ne telefonlarda, ne de bazı dizüstü bilgisayarlarda kullanılan flash bellekler ve bazı dizüstü bilgisayarlarda kullanılan manyetik sabit diskler, X-ışını radyasyonuna duyarlı olmadığından havaalanı X-ışını makinesi tarafından silinemez. 

Teknolojik Şehir Efsanesi :X-ray cihazları dijital bellekleri ve hafızaları silebilir

5. Bilgisayarların Düzgün Çalışması için Her Gece Kapatılması Gerekir

Bilgisayarınızı başlattığınızda, her şey yeniden başladığında, bir güç dalgası alır.

Eski bilgisayarlarda, daha fazla mekanik parçaya (sabit sürücü gibi) sahip olursunuz; Ancak, bilgisayarınızı açık bırakmak dizüstü bilgisayarınızın ekranının ömrünü kısaltabilir ve dahili bileşenleri ısınmaya maruz bırakarak ömrünü kısaltabilir.

Yapmanız gereken şey, bilgisayarınızı düşük güç moduna geçiren ve ekranı kapatan Uyku Moduna geçmek.

6. Macbooklara Virüs Bulaşmaz

Teknoloji Efsaneleri Macbooklara Virüs Bulaşmaz
Teknoloji Efsaneleri Macbooklara Virüs Bulaşmaz

Mac’ler PC’lerden daha güvenli olsa da, Mac’ler hala virüslere karşı hassastır ve kesinlikler Macbooklara virüs bulaşabilir. (ilk Mac virüsü 1982’de bulaştı)

2016 ve 2017 arasında, Mac kötü amaçlı yazılımında yüzde 270’lik bir artış oldu ve Mac’lerin bilgisayar korsanları için bir hedef olmaya devam etmesi bekleniyor.

7. Telefonu Şarjı Tamamen Bittiğinde Şarj Etmeliyiz

Telefonunuzu istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz. Şarj etmeden önce telefonun pilinin tamamen bitmesini beklemek yaygın olarak inanılan bir teknoloji şehir efsanesidir.

Telefonunuzu kısmen şarj ediyorsanız, şarj işleminin yalnızca bir bölümünü kullanıyorsunuz, böylece daha fazla şarj edebilirsiniz.

Telefonların çoğunda kullanılan lityum-iyon bataryalar yüzde 30 ila 80 oranında şarj olduğunda en uzun süre dayanır.

8. Silindikten Sonra Dosyalar Tekrar Kurtarılamaz

Dosyaları silmek, onları cihazınızdan kaldırmaz. Bir dosya adı mevcut dosyalar listesinde görünmese bile, dosya verileri üzerine yazılana kadar hala oradadır.

Silinen bir dosyanın harddiskten tamamen yok olması belirli bir zaman sonra üzerine yeni dosyanın yazılmasıyla gerçekleşir.


Az bilinen teknoloji efsaneleri nelerdir? Teknolojik şehir efsaneleri hakkında bilgi veren bu özgün içerik herhangi bir mecrada kaynak gösterilerek kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?


Ayrıca Bakınız : Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir