Ara Google, Benim Kafamı Bozma!

ara google benim kafamı bozma

Google dünyanın en çok kullanılan arama motoru ve çalışma mantığı gayet basit. İstadiğiniz kelime öbeğini girip ara google dediğiniz vakit internet sayfalarında girdiğiniz kelimelerle ilgili sayfaları size sıralıyor.

Peki google arama sonuçlarında karşımıza çıkardığı bu sayfaları neye göre sıralıyor hiç düşündünüz mü?

Google Arama Motorunu kullanmak o kadar basit ki hatta tam bir çocuk oyuncağı. Fakat o arama motorunun sıralama, listeleme ve analiz algoritmasını çözmek tahmin edilenden daha da zor.

Ayrıca Bakınız : Google Hesapları Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Google kullanıcılarına birçok hizmet ve uygulama sunuyor. Bu hizmetler arasında gündelik kullanım açısından en çok kullanılanlar şüphesiz google arama motoru, google maps, gmail ve google drive hizmetleridir.

Standart kullanıcı olarak nitelendirilen günlük amaçlarla kullanılan yuarıda sıraladığıız hizmetler dışında web master ve yayıncı diye tabir ettiğimiz kişi ve kurumlara google adsense ve reklam verenlere ise google ads hizmetlerini profesyonel olarak sunmaktadır.


Türkçe Google ve Diğer Diller

Google Türkçe Atatürk
Google Türkçe – Atatürk Resmi

Google firması global hakimiyetiyle beraber teknoloji sektöründeki birçok alanda lider firma konumunda. Bu nedenle hizmetlerini ülkelerin dillerine göre çeviriyor.

Tükçe google ve diğer hizmetleri uzun süredir kullanımda ve Türkçe’nin böylesi lider firmalarca kullanılması gayet doğru bir yaklaşımdır.

Ara Google, Nasıl Ararsan Ara!

Ara google demek kolay! Bir de google’a soralım bakalım aslında nasıl arıyor.

Google Algoritmasını Anlamak

Google aranan kelime öbekleri için veri tabanındaki milyarlarca siteyi, sayfayı ve veriyi tarıyor. Bu taranan veriler içerisinde kendi algoritmasını kullanarak bir sıralama yapıyor ve sonuçları liste halinde kullanıcıya sunuyor.

Google sıralamasını panda ve pinguin algoritmalarıyla gerçekleştiriyor ve zaman zaman bu algoritma politikalarını değiştirerek çeşitli güncellemeler yapıyor.

Google’ın sıralama listelerindeki ana etken aranan kelime öbeğinin karşılığı olan en kaliteli ve etkili içeriği sunmak oluyor. Bu nedenle google için kaliteli sayfa, özgün içerik ve sağlam referanslar (bakclink) oldukça önemli.

Google Sıralamasını Etkileyen Ana Faktörler

Google sıralamasını etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenlerin başlıcaları aşağıdaki gibidir:

  • Kaliteli İçerik
  • Özgün İçerik
  • Güvenilik Kaynak
  • Güvenli Kaynak (Güvenilirden farklı olarak zararsız anlamında)
  • Kaliteli Referans (Backlink)

Yukarıda sıralanan ana etkenler google sıralamasının temelini oluşturuyor.

Yani siz arama çubuğuna birkaç kelime girip ara google dediğinizde, google sizin için database’ine kayıtlı milyarlarca siteyi yukarıdaki etkenleri baz alarak sıralıyor ve sonucu size sayfalar halinde listeliyor.


Google’ın sonuçları listeleme algoritması ve ara google demenin sonuçları ile ilgili hazırlanan bu yazı kaba taslak bilgilendirme niteliğindedir.

Yazının devamı, google algoritması, arama motoru optimizasyonu (seo) ve adsense hizmeti detaylı anlatımı şeklinde olacaktır.


Ayrıca Bakınız : IP Koruma Sınıfı Nedir? IP65, IP66, IP67 IP68 Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kimlik Bilgileri Doldurma Nedir? Güvenli midir?


Ayrıca Bakınız : Obis Nedir? Ne Anlama Gelir?


Ayrıca Bakınız : PUBG Mobile Zombi Modu Güncellemesi Sonunda Yayınlandı!


Ayrıca Bakınız : Html Keywords Nedir? Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Oyunbozan Ralph Kimdir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir