Yutkunurken Zorlanmanın Sebebi Nedir?

Yutkunamamak Yutkunurken Zorlanmak

Günlük hayatımızda bazen yutkunurken zorlandığımız ve boğazımıza bir şeyin battığı hissine kapıldığımız olur.

Bu hissi genelde ciddiye almayız ve basit bir boğaz kuruluğu olarak düşünürüz.

Evet, yutkunurken zorlanma ve boğazdaki yumru hissi, yeterli sıvı tüketilmediği için boğazın kuruması nedeniyle olabilir.

Ama boğazdaki yumru hissinin ve yutkunamamanın farklı hastalıklarla ilgisi olabilir.

Yurkunamamak ve Boğazda Yumru Hissi
Yurkunamamak ve Boğazda Yumru Hissi

Şayet bir şeyler yutarken daimi boğazınızda yumru hissi oluşuyorsa, bu yazımızda bu meselenin olası nedenleri ve rehabilitasyonu ile ilgili bilgi vereceğiz. Bu meselesi tanımlamak kolaydır ancak bu meselenin pek çok nedeni olabilmektedir.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi öğrenmek için okumaya devam edin.

Şayet yaşadığınız şey boğazınızda bir yumru hissi değil de, sahiden gözle görülebilir bir yumru veyahut şişlik ise vakit kaybetmeden bir doktora müracaat etmeniz gereklidir.

Yakın zamanda boğazınızda bir yumru hissi yaşadınız mı?

Şayet uzun müddettir devam ediyorsa, gözardı edilmemelidir. Tıp terminolojisinde, bu his “Globus Pharyngis” veya yalnızca “Globus” olarak anılır. Bu boğaz probleminin uzun tıbbi geçmişi ve bir çok kayıtlı nedeni bulunmaktadır. İyi haber ise kolayca iyileştirilebilen bir vaziyet olduğu için panik yapmaya gerek yoktur.

Belirtiler:

Bu durum bir zamanlar stresin kapı araladığı bir bozukluk olarak görülen “Globus Histerikus” olarak adlandırılmaktaydı, ancak bugünkü araştırmalar tersini göstermektedir. Bu durum artık psikolojik kaynaklı bir durum olarak görülmüyor. Dikkat faktörüz şart olan ehemmiyetli semptomlar şunlardır;

-Gerçekte boğazda bir şey bulunmadığı halde boğazda daimi bir tıkanıklık hissi
-Hafif göğüs ağrısı
-Yutarken ağrı hissi
-Yutma sırasında şiddetli ağrı ve takılma hissi
-Yumru hissi periyodik olarak gelip gider veyahut aşağı-yukarıya, sağa sola hareket eder.
-Ses kısıklığı veyahut boğukluğu gibi ses problemleri
-Bir takım vaziyetlerde yemeklerin yutulması kolaydır ancak tükrüğün yutulması rahatsızlık yaratmaktadır.
-Stresli koşullar altında rahatsızlık hissi artmaktadır.

Sebepler ve Rehabilitasyon:

Boğazdaki yumru hissinin belirtileri bir çok nedene işaret edebilir. Gırtlak adalelerinde aşırı gerginlik hasebiyle ortaya çıkar.

Boğazdaki yumru hissi için en ehemmiyetli nedenlerden biri, boğazın altında bulunan krikofaringeal adaleninde bir spazm olduğu belirtildi. Yutma güçlüğü ayrı olarak boğazdaki hipofarenks veya gırtlak bölümlerindeki bir iltihaplanma ile tetiklenebilir.

Bu bozukluk, boğaz kanserinin neden idrak etmediğinin sebeplerinden biridir. İnsanlar çoğunlukla belirtilerin benzerliği hasebiyle boğaz kanseri olabileceklerini düşünmektedirler. Bununla beraber, kanserli bir urun kendisini görünür bir yumru olarak göstereceği ve yenilen yemekleri yutmayı zorlaştıracağı unutulmamalıdır.

Çoğu vaziyette bu kanseri erken evrelerde saptamak zordur. En ufak bir kuşkunuz olması durumunda, bir doktora gitmek en iyisidir. Rehabilitasyon yolları ile beraber boğazdaki yumru hissini tetikleyebilecek ehemmiyetli nedenlerin bazıları aşağıda verilmiştir.

-Krikofaringeal Spazm:

Krikofarinks adalenindeki bir mesele boğazda yumru hissine kapı aralayabilir. Bu adale, gıda muhtevasının yemek borusundan anormal ters akışını önleyen bir vana görevi görür. Boğazda yumru hissi bu adale normal adaleme ve gevşeme görevlerinin yerine spazm geçirdiğinde oluşur. Bu bozukluk, zararsız olmasına karşın çok rahatsızlık verebilir.

Bu vaziyetin net nedeni hala bilinmiyor. Salt bir iyileşme olmamasına rağmen, yoğunluğu Lorazepam gibi kas gevşetici maddelerin alımı, çay gibi sıcak sıvıların alımı ve stresten kaçınma ile hafifletilebilir. Bozukluk genellikle giderek spontane kaybolur.

-Reflü:

Reflü hastalığı bu durumun bir başka nedenidir. Reflü, vücuttaki sıvıların anormal akışıdır. Bu durumda midedeki sıvıların yemek borusuna geri akışının yarattığı mukozadaki hasar bir irin yaratarak boğazda bir tıkanma hissine kapı aralar. Şayet mide ekşimesi ilişkili semptomlardan biri ise, sebep kesin olarak asit reflüsüdür. En tesirli rehabilitasyon yolları, perhiz ve hayat tarzı farklıkları ile beraber anti-asidlerin alınmasıdır. Asit reflüsünü önlemek için kullanılabilecek bazı ilaçlar var ancak kesinlikle bir doktora danışmanız önerilir.

-Dil Problemleri:

Dil üzerindeki mantar enfeksiyonları ve iltihaplanmalar da boğazda yumru hissine kapı aralayabilir. Bu vaziyette hemen bir doktora müracaat etmek rehabilitasyon için en ehemmiyetli basamaktır.

-Larenjit ve Farenjit:

Boğazda yumru hissi bu arada viral, bakteriyel veya fungal ajanların oluşturduğu boğaz enfeksiyonu olan farenjitin de bir semptomudur. Bu durumda, boğazda yumru hissine boğaz ağrısı, öksürük ve ateş de eşlik eder. Tedavi olarak ağrı kesiciler, antibiyotikler ve steroidler reçete edilebilir.

Diğer bir sebep ise gırtlak iltihaplanması olan larenjittir. Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları ya da alerjiler nedeni ile ses telleri gerilmektedir. Tedavi larenjitin sebebine bağlı olarak antibiyotikler, sıvı alımı ya da ses tellerinin dinlendirilmesi olabilir.

Belirtiler uzun müddet devam ederse olası olduğunca tez bir doktora müracaat etmelisiniz. Bunun gibi küçük semptomlar görmezden gelinmemeli ve rehabilitasyona olası olan en kısa müddette başlanmalıdır.

Tüm bu anlatılanların dışında boğazdaki yumru hissinin ve yutkunamamanın psikolojik nedenleri de olabilir. Birçok psikolojik sebep ve günlük hayatımızda yaşadığımız stres yutkunurken zorlanmanın sebebini oluşturabilir.


Boğazda yumru hissi ve yutkunamamak ile ilgili yazılan bu içerik herhangi bir tedavi yöntemi içermemektedir.

Eğer boğazınızda yumru hissine sahipseniz veya sürekli yutkunurken zorlanıyorsanız bir uzman hekime görünmelisiniz.


Ayrıca Bakınız : Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?


Ayrıca Bakınız : Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?


Ayrıca Bakınız : Ses Telleri Nedir? Ses Tellerine Ne İyi Gelir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir