Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler Nelerdir

Cildimizin yaşlanma sürecini hızlandıran iki ana faktör vardır. Bunlardan ilki güneşe maruz kalma diğeri ileri glikasyon ürünleri (AGE’ler) . 

AGE’ler, protein veya yağ şeker ile birleştiğinde oluşur. Bu yaşlanma faktörlerinin tamamı kontrolümüzde olmasa da, güneş koruyucu kullanmak ve beslenmemize dikkat etmek vücudumuzun ve özellikle cildimizin korunması konusunda bizlere yardımcı olacaktır.

Beslenmenize dikkat etmek, bilindiği kadarıyla kolay görünse de, bazı gıdaların cilt sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini hatırlatmaya yardımcı olur.

Ama unutmayın, her insan eşsizdir. Herkes sadece organik ve temiz beslenmenin sağlık ve doğru beslenme için yeterli olduğunu düşünüyor. Düzenli olarak bu yiyeceklerden bir veya ikisini yemek daha az kollajene neden olmaz ve cildinize tamamen zarar verir.

Daha sağlıklı bir vücuda ve cilde sahip olmak ayrıca cildin erken yaşlanmasını önlemek için aşağıda maddeler halinde sıralanan yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor.


1. Patates Kızartması

Yüksek sıcaklıklarda yağda kızartılan yiyecekler cilde hücresel zarar verebilecek serbest radikalleri serbest bırakır. Serbest radikallerin vücutta artması çapraz bağlanma denilen bir eylem nedeniyle yaşlanma sürecini hızlandırır . Çapraz bağlama, DNA moleküllerini olumsuz etkiler ve cildin esnekliğini azaltır.

Dahası, çok fazla tuz tüketmek, deriden su çekebilir ve dehidrasyona neden olabilir. Bu, cildinizi kırışmaya daha yatkın hale getirebilir.

Erken yaşlanmak ve cildinizin buruşmasını istemiyorsanız patates kızartmasını mümkün olduğunca az tüketmeye çalışmalısınız.


2. Beyaz Ekmek

Rafine edilmiş karbonhidrat molekülleri protein ile birleştiği zaman AGE oluşumuna neden olur . AGE’lerin kronik hastalıklar tarafından tetiklendiği ve yaşlanma süreci uzattığı hakkında yaygın bir görüş vardır.

Beyaz ekmek ve benzeri yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler , vücutta yaşlanma süreciyle doğrudan bağlantılı inflamasyona neden olma ihtimali vardır.

Bu nedenle günlük yemek alışkanlığımızın en büyük parçası olan beyaz ekmek tüketimini en aza indirmeliyiz.


3. Şeker ve Şeker Türevleri

Şeker, sivilce gibi istenmeyen cilt sorunları için en büyük tetikleyici maddelerden biridir.

Şeker ve şeker içeren birçok besin maddesi, vücudumuzda bulunan kollajenlere zarar veren AGE’lerin oluşumuna neden olur.

Şeker seviyelerimiz yükseldiğinde, bu AGE işlemi uyarılır. Güneş ışığında şekerin olumsuz etkisi daha da hızlanır. Bu nedenle, plajda dondurma yemek yerine, dondurulmuş meyvelerin veya şeker içermeyen yiyecekleri tüketmeyi tercih etmeliyiz.


4. İşlenmiş ve Isıl İşlem Görmüş Et Çeşitleri

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler Nelerdir
Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler Nelerdir

Sosisli sandviçler, pastırmalı ve sucuklu yiyecekler cilde zarar verebilecek işlenmiş et örnekleridir .

Bu etler sodyum, doymuş yağlar ve sülfit bakımından yüksektir; bunlar cildi kurutur ve iltihaplanmaya neden olarak kollajeni zayıflatır . 

Günlük sağlıklı beslenme için gerekli protein ihtiyacı için işlenmiş et yerine yumurta ve fasulye tercih edilmelidir.

İsterseniz: Hindi ve tavuk gibi yağsız etleri tercih edin. Bunlar, doğal kolajen oluşumunu sağlayan gerekli olan protein ve amino asitleri içerir.


5. Soda ve Kahve

Soda ve kahve tüketim alışkanlığı özellikle ülkemizde çok yaygındır.

Sağlık açısından birçok tartışmaya konu olan soda ve kahvenin dolaylı yoldan da olsa yaşlanmayı hızlandırabileceğini hiç düşündünüz mü?

Soda ve kahve içerdiği yüksek kafein miktarı nedeniyle vücüda zindelik vererek zihin açıklığı sağlar. Fakat fazla tüketimi birçok uyku rahatsızlığına neden olmaktadır.

Fazla soda ve kahve tüketilmesi sonucu oluşan uyku bozuklukları vücudun ve bünyenin biyonik saatinin tutarsızlaşmasına neden olur. Bu durum cildin kırışması gibi erken yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir.

Bu nedenle millet olarak asla vazgeçemediğimiz soda ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda var.


6. Yüksek Ateşte Pişirilen Yemekler

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı bitkisel yağın kısıtlanması, sağlıklı yemeğin ilk adımı ise aşırı pişirmemek ve kızartmamaktır.

Mısır veya ayçiçeği yağı gibi omega-6 yağ asitleri yüksek olan bazı çoklu doymamış yağlar, zararlı serbest radikallere neden olabilir ve enflamasyon seviyelerini artırabilir.

Erken yaşlanmamak için: Bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı, antioksidanlar, E vitamini ve fitosteroller bakımından zengindir ve iltihabı azaltır.

Yukarıda sıralanan tüm yiyecek ve tavsiyeler beslenmenin erken yaşlanmaya ve cildin kırışmasına etkileri üzerine hazırlanmış bilimsel makalelerden derlenmiştir.


Ayrıca Bakınız : Obeziteye Neden Olan Yapay Maddeler Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Endişe ve Kaygı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir