Tahin’in Sağlığa Yararları

Tahinin Faydaları Yararları Nelerdir

Çok sık tükettiğimiz ve susamdan yapılan tahin, birçok yiyecek maddesiyle karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Peki tahinin onlarca faydası olduğunu ve adeta sağlıklı bir kişiyi baştan yaratabileceğini hiç düşündünüz mü?

Ayrıca Bakınız : Tahin Nedir? Nasıl Yapılır?

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası vardır. Tahinin yararlarının en fazla olduğu alanları sıralamak gerekirse:

Tahinin Sindirim Sistemine Yararları:

Tahin muhteviyatındaki yağlar sayesinde böbreklerin çalışmalarının düzene girmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda ve midede biriken gazı söktürür ve gaz nedeni ile oluşan ağrıları giderir. Mide işlevlerinin tertip etmesini sağlar. Tüketilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini ve vücut tarafından en randımanlı şekilde istifade edilmesini sağlar.

Tahinin Kansere Yararları:

Kanser çağımızın en büyük tehditlerinden birisidir. Oysaki doğru ve balanslı beslenme hem kanser ile hem de diğer hastalıklar ile mücadelede ehemmiyetli yer tutmaktadır. Yeniden tahin kanser ile savaşan en değerli besin kaynaklarından birisidir. Hücre yapısını savunan ve hücre sıhhatini destekleyen özelliği sayesinde kansere karşı savunucu özelliği ile ön tasarıya çıkmaktadır. Tahin yalnızca kansere karşı savunucu görev üstlenmekle kalmayıp kanser hastalarının da rehabilitasyonu süreçlerinde rehabilitasyonu destekleyici özelliği de bulunmaktadır. Kanser hastalığının rehabilitasyonu müddetince kansere karşı etkinliği yapılan araştırmalar ile ispat etmiş olan besinlerin tüketilmesine önem verilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tahinin Kalp Sıhhatine Yararları:

Damarların açılmasını ve damarlardaki tıkanıklıkların giderilerek kan akışının normale dönmesini sağlar. Bu hem kalp sıhhatini hem de vücut sıhhatinin savunmasına yardımcı olur. Ayrı olarak ağır ilaç kullanımının vücuda vereceği olası zararların oluşmasının da önüne geçerek ilaçların yan tesirlerini tolere eder. Yeniden ışınımı tolere eden özelliği sayesinde sık sık ışınıma maruz kalanların bol tahin tüketmeleri önerilmektedir.

Tahin Böbreklere İyi Gelir:

Tahinin sindirim sisteminin çalışmasını tertip etmesinin yanı sıra böbreğin görevlerini tertip ederek idrarı söktürür. Vücutta biriken suyun ve zehirli maddelerin idrar yardımı ile atılmasını sağlar.

Tahin Enerji Verir:

Tahinin içerdiği besinler ve vitaminler bünyenin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi enerji verici özelliği vardır. Vücudun kaybettiği enerjinin yeninden toparlanması için yardımcı olabilecek gıdalar içermektedir. Bilhassa sporcuların düzenli olarak tükettiği bilinir.

Soğuk Algınlığına Tahin İyi Gelir:

Tahinin bilhassa kış aylarında yaygın olarak tüketildiğini yine anımsatmak isteriz. Bunun en ehemmiyetli sebebi tahinin bilhassa soğuk algınlığından kaynaklana grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran C vitamini açısından zengin olmasıdır. Tahinin içerdiği vitaminler bu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi hastalığa yakalanılması vaziyetinde daha hızlı atlatmayı sağlayabilir. Bu yüzden kış aylarında en azından kahvaltılarda düzenli olarak tüketilmesinde yarar var.

Tahin Zihni Açar:

Tahinin genel manada vücuda enerji verdiğini yazmıştık. Bunun dışında zihni açıcı özelliği vardır. Zihni yorgunluğun giderilmesine ehemmiyetli ölçüde katkıda bulunabilir.

Tahin Hücrelerin Sıhhatini Korur:

Tahinin en ehemmiyetli özelliklerinden bir tanesi de kan hücrelerin sıhhatli bir şekilde gelişmesi ve çoğalmasına yardımcı olacak besinleri ve vitaminleri içermesidir. Hücre sıhhatinin savunması dışında tahin hasarlı hücrelerin onarılması esansında ihtiyaç duyulan mineralleri de sağlar.

Tahin Kansızlık Hastalığına İyi Gelir:

Kansızlık hastalığının bir hayli nedeni vardır fakat sıhhat uzmanları en çok demir eksikliğinin kansızlık hastalığına kapı araladığını vurgulamaktadırlar. Tahin ise demir açısından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için kansızlık meselelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Tahinin Kemik Sıhhatine Yararları:

Bilhassa yaşlanma sürecinde bir takım hastalıklar vücudun direncini kaybetmesiyle beraber ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalıklardan en çok rastlananlardan bir tanesi de kemik hastalıklarıdır. Tahin kemik sağlığını savunan başta demir, kalsiyum, bakır gibi mineraller açısından çok zengin olduğu için yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalığına yakalanma rizikonunu azaltabilir. Bunun yanında çocukların sağlıklı kemik yapılarının oluşması için tahin tüketimini alışkanlık haline getirmelerini öneririz.

Protein Deposu Tahin:

Protein vücudumuzun genel sağlığı açısından hayati ehemmiyet taşır bu yüzden protein içeren besinleri yaygın olarak tüketiriz. Tahin protein açısından çok zengin bir besin kaynağıdır, hem de günümüzde bu konuyla yapılan bazı ilmi araştırmalar tahinin içerdiği protein miktarının fındık ve cevizden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Tahin Cilt ve Saç Sıhhati İçin Yararlıdır:

Tahinin diğer kayda değer özelliği ise cilt ve saç sağılığına yararlı olmasıdır. Tahin bu arada ehemmiyetli bir antioksidan olarak cilt ve saç sıhhatini savunur. Cildin erken yaşlanmasını önler ve bir hayli cilt hastalıklarına kapı aralayan serbest köktenlerin hareket yeteneğini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Bunun dışında tahinin içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve demir gibi bir hayli mineral saç sıhhati açısından da hayati ehemmiyet taşımaktadır. Tahinin bol miktarda içerdiği bu mineraller saç dökülmesini ortadan kaldırabilir ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirler. Bunun dışında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir