Tahin Nedir? Nasıl Yapılır?

tahin nedir nasıl yapılır

Günümüzde özellikle kahvaltıda ve atıştırmalık olarak pekmezle karıştırılıp kullanılan tahin nasıl elde edilir? yararları ve zararları nelerdir? birlikte inceleyelim.

Türk Dil Kurumuna (TDK) göre tahinin sözlük anlamı “susamın öğütülmesiyle elde edilen koyu sıvı besin.” dir. Etimolojik olarak Arapça kökenli bu sözcük günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır.

Tahinin Yapılışı

Öncelikle tahin susamların ezilmesi ve birtakım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir.

Susam önce büyük tuz havuzlarına yatırılır. Tuzun suya yoğunluk katması ile beraber susamın kabukları suyun dibine çöker ve asıl taneler su süyüzünde kalır. Bu tuzlu suda bekletme işlemi takriben 8-10 saat sürer. Su yüzünde kalan taneler önce kurutulur daha sonra ezilerek tahin alana getirilir.

tahin nedir nasıl yapılır
tahin nedir nasıl yapılır

Sözgelimi nasıl vişne çeşitli işlemlerden sonra meyve suyuna dönüşüyorsa susam da çeşitli işlemlerden sonra sıvı hale gelir. Bu sıvı hal su gibi değildir. Biraz daha yoğun yoğurt kıvamına yakındır. Buna tahin denilmektedir.

Tahinin Yararları Nelerdir?

Tahinin halk arasında bilinen en ehemmiyetli özelliği besleyici olması, kolay acıkmayı engelleyen bir yiyecek olmasıdır.

Ayrıca Bakınız : Tahin’in Sağlığa Yararları

Bilhassa kış aylarında çok seçenek edilir. ‘Altın Oran’ olarak tarif edilen tahin-pekmez karışımı sağlanırsa çok lezzetli bir gıda maddesi olacağı ile ilgili hemfikir olan bir hayli insan vardır. Bu oran tahin/pekmez için takriben 1/4(%25 tahin %75 pekmez) olarak bilinir.

Bünyesinde bulunan anti oksidan ve vitaminlerle insanı dinç meblağ, üşümeyi engeller. Tahin %55-60 düzeyinde yağ içerdiği için vücudumuza enerji verir, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin oluşmasında büyük rol oynar.

A,B ve E vitaminlerinin yanı sıra demir ve bilhassa kalsiyum açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan E vitamini kalp-damar hastalıklarını, damar tıkanıklığını önler hücre yapısının bozulmasını engeller. Tahin metabolizmayı hızlandırır.

Tahin Nasıl Yenir?

Tahin tek başına tüketileceği gibi bal, pekmez gibi ürünlerle karıştırılıp da tüketilebilir. Bilhassa tahin ve pekmezin karışımı çok bilindik bir şeydir. Yukarıda da söz ettiğim gibi vücudu zinde meblağ, enerji verir, kışın grip ve benzeri hastalıklar karşısında rehabilitasyon sürecinde vücuda yardımcı olur, üşümeyi engeller, zihni açar, dinamizm kazandırır.

Tahin kahvaltılarda kullanıldığı gibi şekerli olmasından dolayı tatlı yapımında da kullanılır. Tahin helvası, tahinli kabak tatlısı, tahinli meyve tatlısı, tahinli kek, tahinli profiterol bunlardan bazılarıdır.

Tahinin zararı var mıdır?

Her yiyeceğin olduğu gibi çok tüketildiğinde tahinin de zararları vardır.

Şeker oranı çok olduğundan şeker hastaları tarafından çok fazla tüketilmesi ölümlere kadar götürebilir.

Normal insanlar tarafından çok tüketildiğinde yeniden fazla şekerden dolayı çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bu rahatsızlıkların başında gebe kadınların çok tüketmesi neticesi bebeğe kalıcı zararlar vermesi, adalelerin adalemesi, uyku bozukluğu ve cilt üstü geçici yaralara kapı aralayabilir.

Tahin’in İngilizcesi Nedir?

Tahin İngilizcede susam “sesame” , “tahini” ve “sesame butter” olarak geçmektedir.


Ayrıca Bakınız : Tahin’in Sağlığa Yararları


Ayrıca Bakınız : Kırk Kilit Otu Nedir? Ne İşe Yarar?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir