Ses Telleri Nedir? Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Ses Teli ozuklukları ve Tedavisi

Günlük hayatta diğer insanlarla iletişim kurmamıza yarayan en önemli araç ve organ şüphesiz ki ses telleridir. Peki hiç düşündünüz mü ses telleri nedir ve ses tellerine nasıl bakım yapılır?

Ses telleri konusu sesin oluşumu, ağız içinde gelişmesini ve vücut dışına iletilmesini sağlayarak biz insanları diğer canlılardan net bir şekilde ayıran belkide en önemli vücut parçamızdır.


Ses telleri, iki grup elastik kas dokusudur. Sol tarafta soluk borusunun (trakea) yukarısındaki ses kutusunda (gırtlak) yan yana bulunurlar. Vücuttaki diğer dokular gibi, ses telleri de gerilebilir ve zarar görebilir. Vokal kordlar ayrıca enfeksiyonlara, tümörlere ve travmaya maruz kalır.

Sessiz olduğunuzda, kablolar açık kalır. Nefes aldığınız bir hava yolu yaratırlar.

Konuşurken ciğerlerinden çıkardığınız hava kapalı vokal kordlar boyunca zorlanır. Bu onların titreşmelerini sağlar. Daha yüksek perdeli sesler için daha hızlı, daha düşük perdeli sesler için daha yavaş titreşirler.

Ses teli hastalıkları ve bozuklukları nelerdir?
Ses teli hastalıkları ve bozuklukları nelerdir?

Yaygın Ses Teli Bozuklukları:

 • Ses teli nodülleri. Bunlar, ses tacizinin yol açtığı küçük, sert, nasır benzeri büyümelerdir. En büyük tahriş yerinde, her vokal kordonda bir nodül bulunan çiftler halinde ortaya çıkarlar. Bazen şarkıcı, çığlıkçı veya öğretmenin yumruları denir.
 • Ses teli polipleri. Polipler küçük, yumuşak bir büyüme olup genellikle bir ses telinde tek başına görülür. Bunlara en çok sesin kötüye kullanılması veya kimyasal duman veya sigara dumanı gibi tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalması neden olur.
 • Ülserle bağlantılı bozukluklar Bu daha az yaygın bir hastalıktır. Kontak ülserleri, ses tellerindeki erozyon ve yaralardır. Konuşmaya başladıklarında, sürekli artan güç ve ses yüksekliği yerine sürekli olarak büyük güç kullanan insanlarda ortaya çıkma eğilimindedirler. Örneğin, temas ülserleri genel konuşmacı olarak çalışan kişileri etkileyebilir. Ülserlere ayrıca gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya mide ekşimesi neden olabilir. Reflü, asidik mide içeriğinin özefagustan geri akıp gırtlakları tahriş etmesidir.
 • Larenjit. Bu, iltihaplanma veya enfeksiyonun neden olduğu ses tellerinin şişmesidir. Şişmiş ses telleri normalden farklı şekilde titrer ve sesinizin tipik sesini değiştirir. İltihap o kadar şiddetli ise, ses çıkaramayacağınız sesinizi kaybedebilirsiniz.

Kasılmaları, tekrarlayan laringeal sinirler denilen bir çift sinir tarafından kontrol edilir. Enhalasyon sırasında en geniş aralıklarla yerleştirilirler, ancak ses üretimi sırasında ve yutma sırasında birbirlerine yaklaşırlar. V şeklinde düzenlenmiş, beyaz kordon benzeri parlak yapılar olarak görünürler. Aşağıdaki hava yoluna açılan ses tellerinden geçer.


Ses Teli Nedir? Ses Nasıl Oluşur?

İnsan sesi, ciğerlerdeki hava, büzülen ses telleri arasına itildiğinde yaratılır. Kordonlar arasında çıkan hava kordonların titreşimine neden olarak sesin üretilmesine neden olur.

Sesin kalitesi, eğimi ve rezonansı, kordonların hareketi ile ayarlanır, kordonları sıkarak veya gevşeterek aralıklarını ve kalınlıklarını değiştirir. Konuşma için kullanılırken açık ve kapalı olma arasında titrerler.

Sesin Oluşumunda Ses Tellerinin Konumu
Sesin Oluşumunda Ses Tellerinin Konumu

Ses telleri ayrıca trakeanın açıklığını da temsil eder ve bu nedenle yiyecek veya diğer yabancı parçacıkların istemeden epiglottis tarafından girilmesinden korunur.


Ses Kısılması Bir Hastalık Göstergesi Olabilir

Ses teli hastalıklarının çoğu kendilerini ilk ses kısıklığı ile gösterir. Ses tellerinin iltihabı larenjit olarak adlandırılır ve akut veya kronik olabilir.

Ses teli yaralanması, çok uzun süre konuşmak, çok fazla şarkı söylemek, boğazı çok sık temizlemek, bağırmak veya sigara içmek gibi birçok yolla oluşur. Bunlar, ses telleri üzerinde dokunun aşırı büyümesine neden olan gırtlakta aşırı gerilmeye neden olur. Sonuç, kronik larenjit ses kısıklığı olarak kendini gösteren bir ses teli nodülü, polip veya ülsere olarak adlandırılır.

Ses teli fonksiyon bozukluğunun diğer nedenleri arasında ses tellerinin şişmesine neden olan enfeksiyonlara, havadaki kimyasal kirleticilere maruz kalma, reflü özofajit, travmatik olabilen veya bazı boğaz veya boyun cerrahisi, viral papillomları takip edebilen sinir yaralanmalarına neden olan akut larenjit; tümör büyümeleri.

Böylece ses tellerinin iltihabı akut veya kronik larenjitte meydana gelir. Ses tellerinin kanserleri ya skuamöz hücreli veya verrucous karsinomlardır ve neredeyse her zaman sigara ile ilişkilidir.

Ses teli bozuklukları ve hastalıklarının belirtileri şunlardır:

 • Ses kısıklığı
 • Vokal aralık kaybı
 • Boğazın arkasında ham duygu
 • Her zaman boğazı temizlemek zorunda
 • Nefes alma güçlüğü

çoğunlukla sinirlerin zarar görmesine neden olur, bu da kordonları yakından etkiler.


Teşhis ve tedavi

Ses teli hastalığının teşhisi, ardından ses incelemesi ve bir laringoskop kullanarak doğrudan ses tellerinin incelenmesi ile semptomlara dayanır. Diğer teşhis teknikleri arasında X ışınları ve biyopsi yöntemi uygulanabilir..

Ses tellerini etkileyen koşullar, özellikle erken yakalanırlarsa sıklıkla tedavi edilebilir. Tedavi spesifik nedene bağlıdır ve nodüller veya poliplerde veya gırtlak tümörlerinde olduğu gibi birkaç hafta konuşmama, buhar soluma, enfeksiyonlar için antibiyotikler ve gerektiğinde cerrahi operasyon gerekebilir..


Ses Tellerinizin Bakımı

Tıpkı diğer tüm organlar gibi, ses tellerinin bir ömür boyu vardır ve ona iyi bakmak gerekir.

Ses Tellerine Nasıl Bakım Yapılır?

Aşırı kullanıma karşı koruma, özellikle mesleğiniz şarkıcılar, öğretmenler, satıcılar veya sağlık uzmanları gibi sesinizin kullanımına bağlıysa.

 • Bolca su içmek.
 • Ses tellerinin kurumasını önlemek için bir nemlendirici kullanın.
 • Boğaz kuruluğuna neden olan ilaçlardan kaçınılması.
 • Sigara, alkol, kafein, baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Gastroözofageal reflü tedavisi.
 • Yeterli egzersiz ve dinlenme.
 • Sesi düzgün kullanmak için ses eğitimi.

Ses Tellerine Ne İyi Gelir?

Ses telleri oldukça hassay yapılardır. Bu nedenle onlara iyi bakmak gerekmektedir. Sağlıklı ses tellerine sahip olmak veya bakım için ses tellerine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, ses tellerine iyi gelen besin ve yöntemler:

 • Bol su içmek ses tellerine iyi gelir.
 • Bal, pekmez ve ılık su ses tellerine iyi gelir.
 • Uzun süre yüksek sesle konuşmamak gerekir
 • Aşırı sigara kullanımı ses tellerine zararlıdır.
 • Ülser ve gastrit ses tellerini olumsuz etkiler.

Ses Tellerinin ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı, sesin oluşumunu ve ses tellerine iyi gelen şeylerin bulunduğu bu yazı, kaynak gösterilmek şartı ile herhangi bir mercide kullanılabilir.Ayrıca Bakınız : Çağımızın Hastalığı : İnsülin Direnci


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir