Saç Boyasının ve Saç Boyamanın Zararları

Saç Boyamanın Zararları Nelerdir

Saçlar görünümümüz üzerinde en çok etkisi olan parçamızdır. Bu nedenle çoğu insan özellikle kadınlar belirli dönemlerde doğal saç renklerini değiştirme gereksinimi duyarlar.

Saç rengini değiştirmek günümüzde kolayca ulaşabileceğimiz hazır saç boyaları ile evde veya kuaförlerde basit bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir.

Fakat saç boyama her ne kadar kadınlar için bir gereklilik gibi görünse de birçok kimyasal madde içeren endüstriyel saç boyalarının vücudumuza olumsuz etkiler yaratacak birtakım zararları vardır.

Ayrıca Bakınız : Saç Boyasının Bıraktığı Leke Nasıl Çıkarılır?

Saç boyamanın ve günümüzde en çok kullanılan saç boyalarının zararları nelerdir ve hazır kimyasal saç boyaları yerine kullanabileceğimiz doğal alternatifler nelerdir birlikte inceleyelim.


Saç Boyamanın Zararları Nelerdir
Saç Boyamanın Zararları Nelerdir

İnsanlar saçlarındaki beyazları kapatmak yada sahip olduğu saç rengini açmak ve koyulaştırmak için saçlarını boyarlar.

Saç boyaları içersinde çeşitli kimyevi maddeler bulundurur. Bu maddelerin bazıları içersinde kansere kapı aralayan pigmentler bulundurur. Ülke dışında yapılan araştırmalara göre saçlarını sıklıkla boyayan kişilerin bilhassa lenfoma kanserine yakalanma oranının, saçını boyamayan kişiler göre daha fazla olduğu öğrenilmiştir.

Ayrı olarak kimyevi saç boyaları çeşitli alerjik hastalıklar, bununla beraber yüzde ve gözlerde ödem, saç diplerinde yaralar, saçın aşırı kepeklenmesi, saç dökülmelerine kapı aralayabilir.

Saç boyasının natürel olup olmadığını anlamak için, evvela Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih) ten onay almış olması başka bir deyişle sertifikalı olması gerekmektedir.

Ayrı olarak doğal bir saç boyası saçın rengini açamaz yani aldığınız boya saçınızın rengini açıyorsa doğal değildir. Kimyasal boyalar takriben 1 ay rengini savunurken, doğal boyalar kısa müddette saçtan akar ve ana renk ortaya çıkar. Burdan da boyanın natürel olup olmadığını anlayabiliriz.

Hamilelik Döneminde Saç Boyamak

Saç boyama ile ilgili olarak en çok merak edilen konu hamilelik ve gebelik döneminde saç boyamanın herhangi bir zararı olup olmadığıdır.

Uzmanların tavsiyesi hamilelik döneminde saç boyası kullanmaması yönündedir. Zira insan cildi cilde sürülen çoğu şeyin emilimini gerçekleştirebilir.

Gebe kişi saçını boyadığında dolaysız olarak aldığı zaralı madde bebeğede nüfuz eder. Bebek doğduktan sonrada emme müddeti bitene kadar saç boyanmamalıdır.

En doğal saç boyası kınadır. Lakin kınada çeşitli renkler olmadığı için pek seçenek edilmesede, vücuda hiçbir zararı yoktur. Hem de son zamanlarda kınanın kanser önleyici tesiri olduğu dahi araştırılıp onaylanmıştır. Kına; Hindistan ve Orta doğu’da yetiştirilen bir nebattan ele geçirilir. Tamamiyle natüreldir. Ayrı olarak kimyevi boyalar gibi sentetik koku, renk ve petrol orijinli maddeler içermemektedir.

Saçınızdaki beyazları kapatmak istiyorsanız, daha doğal bir yöntem olarak kınayı kullanabilirsiniz. Şayet saçınızda beyaz yoksa doğal saç rengi insan yüzü ve cildine en uygun renge en yakın olandır.

Şayet illaki boyamam gerekiyor diyorsanız yukarıdaki ikazları dikkate alarak natürel boyaları seçenek ederseniz, hem sıhhatinize zarar vermezsiniz hemde daha doğal bir saç rengine kavuşursunuz.

Saç boyamanın zararlarını konu alan ve sağlık kategorisinde oluşturulan bu içerik çeşitli bilimsel makaleden derlenen bilgiler ile oluşturulmuştur.

Ayrıca Bakınız : Aloe Vera’nın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Doğum Öncesi Anne Karnında Hıçkırık Tutması


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir