Saç Boyasının Bıraktığı Leke Nasıl Çıkarılır?

Saç Boyası Nasıl Temizlenir

Saçların boyanması özellikle kadınların kendi evlerinde sıklıkla yaptığı bir işlemdir. Saç boyamak her ne kadar birçok merci tarafından zararlı görülse de kadınlar bu güzellik işleminden asla vaz geçmek istemezler.

Marketlerde ve alışveriş merkezlerinden kolayca temin edilen saç boyaları, endüstriyel üretim sınıfına girer ve bu kimyasal saç boyalarının zararları saymakla bitmez.

Neyse ki konumuz saç boyasının zararları değil. Bu yazımızda saç boyama işlemi sırasında evin çeşitli yerlerine sürülen, kıyafetlere ve elbiselere sıçrayan saç boyası lekesinin nasıl kolayca temizleneceğinden bahsedeceğiz.


Saç boyama işlemi dışarıdan oldukça basit görülen ama aslında fazlasıyla zahmetli bir iştir.

Saç boyasının kıvamını tutturmak ve doğru uygulamak çok önemlidir. Fakat ne kadar dikkat edilirse edilsin saç boyaları mutlaka bir yerlere sıçrar veya sürülür.


Cildinizdeki Saç Boyasını Temizleme

Saçlarınızı boyarken eğer çok dikkatli davranmazsanız hem vücudunuza hemde evinizin halı, kilim, mobilya duvar gibi çeşitli bölgelerine boya sıçrayabilir. Ve sıçrayan bu boya kötü bir leke izi bırakır.

Zeytinyağı, yüze ve cilde sürülen saç boyasını temizler.

Saçınızı boyarken cildinizde oluşan kirleri çıkarmak için bir kabın içine bir miktar zeytinyağı koyun. Makyaj temizleme mendilini zeytin yağına batırdıktan sonra cildinizden saç boyası olan yeri boya kiri çıkana kadar zeytinyağlı pamukla silin.

Saç spreyi henüz kurumamış saç boyasının cilde yapışmasını önler.

Cildinizde, elinizde ve yüzünüzde saç boyası olan yer fazla ise, saç boyası kurumadan önce hemen üzerine saç spreyi sıkın. Saç spreyi boyanın gücüne kırarak cildinize yapışmasını önleyecektir.

Bebek yağı, etrafa sürülen saç boyası için iyi bir yumuşatıcıdır.

Saç boyasını çıkarmak için kullanılan metotlardan biri de bebek yağı ile boya kirlerini temizlemektir. Bebek yağı ile sıvı makyaj temizleyicilerden rastgele birini eşit miktarda karıştırın. Hazırladığınız karışıma bir bez batırarak saç boyası kirlerini temizleyebilirsiniz.

Aseton, saç boyası lekelerini çıkarmak için kullanılan güçlü bir malzemedir.

Saç boyasını çıkarmak için, cildiniz alerjilere karşı hassas değilse, aseton kullanabilirsiniz. Asetona batırdığınız temizleyici mendil ile boya kirlerini silin. Ancak bu işlemden sonra cildinizi hemen soğuk su ile yıkayın. Bu işlemden sonra cildinize nemlendirici krem sürebilirsiniz.


Kumaşlardan Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saç Boyası Kiri Nasıl Çıkar, kirlerde uygulayacağınız ilk adım, kirli kumaşı veya elbiseyi hemen içine beyaz sirke ve çamaşır deterjanı ilave ettiğiniz ılık suya bastırmak olacaktır.

Saç boyası kirinin tamamiyle çıkmasını istiyorsanız, bir kovanın içine 2 çorba kaşığı çamaşır deterjanı ve bir bardak sirke koyun. Hazırladığınız suya kirli kıyafeti koyun. Bir süre bu suyun içinde beklettikten sonra kirli kıyafeti makineye atıp yıkayabilirsiniz.

Bu yazıda cevabını bulacağınız soruların listesi:

  • saç boyası lavabodan nasıl çıkar
  • saç boyası kapıdan nasıl çıkar
  • saç boyası lekesi dolaptan nasıl çıkar
  • saç boyası lekesi penyeden nasıl çıkar
  • mobilyadaki boya lekesi nasıl çıkar
  • saç boyası deri koltuktan nasıl çıkar
  • kızıl saç boyası nasıl çıkar
  • ayakkabıdan saç boyası nasıl çıkar

Bu yazımızda hemen her kadının kullandığı saç boyalarının ciltten, yüzden, kumaşlardan, kıyafetlerden, halıdan, kilimden ve mobilya gibi çeşitli eşyalardan nasıl çıkarılıp temizleneceği üzerine çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler sunulmaktadır.

Ayrıca Bakınız : Saç Boyasının ve Saç Boyamanın Zararları


Ayrıca Bakınız : Aloe Vera’nın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Doğum Öncesi Anne Karnında Hıçkırık Tutması


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir