Palyatif Bakım Nedir?

palyatif bakım nedir

Birçok hastane ve sağlık kuruluşunda bulunan ve anlamı genelde pek bilinmeyen bir bakım bölümü olan palyatif bakım ünitesi nedir? 

Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir.


Palyatif Bakım bulunan hastaneler hangileridir? 

İçerisinde palyatif bakım ünitesi bulunan hastane ve sağlık kuruluşu listesi için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Kamu Hastaneleri Özellikli Sağlık Hizmetleri Modülü için tıklayınız


Palyatif Bakımda Amaç Nedir?

Kişinin hayatına yıllar eklemek , değil , yıllarına hayat eklemek.

 • Ağrı ve diğer rahatsız edici semptomların giderilmesini sağlar
 • Yaşamı desteklemekle birlikte ölümü de doğal bir süreç olarak algılar
 • Ölümü hızlandırma ya da erteleme amacı taşımaz
 • Hasta bakımının psikososyal ve ruhani yönlerini fiziksel bakıma entegre eder
 • Hastaların son ana kadar mümkün olduğunca aktif bir yaşam sürmelerinde destek sağlar
 • Hasta yakınlarına hastalık süreci ve sonrasında kendi yas süreciyle başa çıkabilmelerinde destek sağlar
 • Gerektiğinde yas dönemi danışmanlığı da dahil olmak üzere hasta ve yakınlarının gereksinimlerinin karşılanmaında ekip yaklaşımını kullanır
 • Yaşam kalitesini arttırır ve aynı zamanda hastalık sürecini olumlu etkileyebilir
 • Hastalık sürecinin erken evrelerinde ; KT ve RT gibi yaşam süresini uzatmayı hedefleyen tedavilerle birlikte kullanılabilir; klinik komplikasyonların daha iyi anlaşılması ve yönetilmesini sağlar

PALYATİF BAKIMA KİMLER İHTİYAÇ DUYAR?

Palyatif bakım gerektiren başlıca hastalar; alzheimer gibi nörolojik ilerleyici hastalığı olan hastalar , ileri derecede organ yetersizliği olan hastalar, tedaviye yanıt vermeyen kanser hastaları, beslenmesi fiziksel ve nörolojik/psikolojik nedenlerle bozulmuş beslenme desteğine ihtiyaç duyan hastalar, yatak yarası açılan yatağa bağımlı hastalardır.

PALYATİF BAKIM HANGİ TEDAVİ VE DESTEKLERİ KAPSAR?

Ağrının ve diğer bulantı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi bulguların kontrol altına alınması ve hafifletilmesi

 • Hastada oluşan istenmeyen yan etkilerin giderilmesi
 • Beslenme desteğinin sağlanması
 • Solunumun rahatlatılması
 • Hastanın ve ailesinin psiko-sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanması
 • Hasta ve ailesinin eğitilmesi
 • Hastanın son dönem bakımı

PALYATİF BAKIM DESTEĞİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Başvurular; palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastaların kendisi veya aile bireyleri tarafından bizzat palyatif bakım birimine yapılabileceği gibi aile hekimi, hastanın takip ve tedavisini yapan diğer hekimler veya evde sağlık hizmetleri ekibi tarafından yönlendirilerek de yapılabilir.


Palyatif bakım nedir?

Palyatif bakım, ağrıdan ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulma sağlamaya odaklanan tıbbi bakımdır. Öncelikli hedefi, ciddi sağlık sorunlarıyla başa çıkanlar için yaşam kalitesini optimize etmektir. Bu amaçla, palyatif bakım duygusal, fiziksel ve ruhsal ihtiyaç ve hedeflerinizi ve ailenizin ihtiyaçlarını dikkate alır. Tedavi edici veya aldığınız diğer tedavilerle birlikte sunulur.

Palyatif bakımdan kimler yararlanabilir?

Kanser, kalp yetmezliği veya nörolojik veya diğer rahatsızlıklar gibi ciddi veya hayati tehlike taşıyan herhangi bir çocuk veya yetişkin, palyatif bakımdan yararlanabilir. Hastalığınız veya hastalığın aşaması ne olursa olsun, herhangi bir zamanda başlatılabilir. En erken tanı konulduğunda, tanı konduğu zaman faydalıdır.

Palyatif bakımdan neler bekleyebilirsiniz?

Palyatif bakım her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır, bu nedenle her insan için biraz farklı görünmektedir. Palyatif bir bakım planı, aşağıdaki hedeflerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • Ağrı veya nefes darlığı gibi semptomları yönetme
 • Yorgunluk ya da mide bulantısı gibi tedaviyi kolaylaştıran yan etkiler
 • Ciddi hastalıklara eşlik edebilecek fiziksel ve yaşam değişikliklerine uyum sağlamanıza yardımcı olacak stratejiler bulun
 • Depresyon, endişe veya keder duygularıyla baş etmek
 • Sizi ve ailenizi etkileyen sosyal, finansal veya manevi sorunları ele alın
 • Sizi ve ailenizi hastalığınız ve tedavi seçeneklerinin artıları ve eksileri hakkında bilgilendirin
 • Hastalığınız boyunca sizi destekleyecek programları ve kaynakları belirleyin ve erişin
 • Kişisel değerleriniz ve hedeflerinizle uyumlu kararlar alın

Palyatif bakım kim sağlar?

Palyatif bakım, özel, eğitimli bir doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve diğer sağlık profesyonelleri ekibi tarafından sağlanmaktadır. Can sıkıcı semptomları önlemek ve kolaylaştırmak ve günlük yaşamınızı iyileştirmek için bir bakım planı oluşturmak üzere sizinle birlikte çalışırlar. Birinci basamak ekibinizle koordineli olarak ve aldığınız herhangi bir tedavi ile çalışacak şekilde çalışırlar.

Palyatif bakım hastanede, evde veya bakım tesisinde sağlanabilir. Palyatif bir bakım uzmanı, hastane ile evde bakım veya bakım tesisleri arasındaki geçişi koordine etmeye yardımcı olabilir. Palyatif bakım ekibi ne beklediğiniz hakkında sizinle ve ailenizle konuşacak ve hastalığınız boyunca sizinle check-in toplantıları düzenleyecektir.

Palyatif bakım bakımının bakımevinden farkı nedir?

Palyatif bakım, hastalığın teşhisi veya evresi ne olursa olsun, ciddi veya hayati tehlikesi olan hastalara açıktır. Darülaceze bakımı yalnızca yaşamın sonunda – iyileştirici veya yaşamı uzatan tedaviler durdurulduğunda – kullanılabilir. Darülaceze bakımının bir tür palyatif bakımdır, ancak palyatif bakım alabilmek için darülaceze olmanıza gerek yoktur.

Palyatif bakım hakkında daha fazla bilgiyi nasıl edinebilirim?

Kendiniz veya bir aile üyesi için palyatif bakım ile ilgileniyorsanız, bölgenizdeki palyatif bakım seçenekleri hakkında doktorunuza danışın.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir