Neden Daha Fazla Protein Almalıyız?

Neden Daha Fazla Protein Almalıyız - Proteinin Faydaları ve Yararları

Yağ ve karbonhidratın sağlığa etkileri tartışmalıdır. Bununla birlikte, neredeyse herkes proteinin önemli olduğunu kabul eder.

Sağlıklı bir vücut ve doğru işleyen bir metabolizma için proteinin birçok faydası bulunmaktadır.

Çoğu insan eksikliği önlemek için yeterli miktarda protein tüketir, ancak bazı kişiler daha yüksek protein alımı ile daha iyi yaparlar.

Çok sayıda çalışma, yüksek proteinli bir diyetin kilo kaybı ve metabolik sağlık için önemli yararları olduğunu göstermektedir.

Protein ağırlıklı beslenmenin faydaları - metabilgi
Protein ağırlıklı beslenmenin faydaları – metabilgi

Günlük beslenme programımızda, hazırladığımız ve yediğimiz yemeklerden daha fazla protein almak ve protein ağırlıklı beslenmek için bilimsel esaslara dayan 10 neden.


1. İştah ve Açlık Seviyelerini Düşürür

Üç makro besin – yağ, karbonhidrat ve protein – vücudunuzu farklı şekillerde etkiler.

Araştırmalar, proteinin bugüne kadar en fazla dolum olduğunu göstermektedir. Daha az yiyecekle daha dolu hissetmenize yardımcı olur.

Bunun nedeni kısmen, protein açlık hormonu ghrelin seviyenizi düşürmesidir . Ayrıca sizi tam hissettiren bir hormon olan peptid YY’nin seviyesini yükseltir.

İştah üzerindeki bu etkiler güçlü olabilir. Bir çalışmada, aşırı kilolu kadınların% 15 ila 30’unun protein alımını arttırması, hiçbir şeyi kasıtlı olarak kısıtlamadan günlük 441 daha az kalori tüketmektedir.

Kilo veya karın yağını kaybetmeniz gerekirse , karbonhidratlarınızın bir kısmını protein ile değiştirmeyi düşünün. Birkaç ekstra ısırık et veya balık eklerken patates veya pirinci daha küçük porsiyon haline getirmek kadar basit olabilir.

ÖZET Yüksek protein diyeti açlığı azaltır ve daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bu, ağırlık düzenleyici hormonların gelişmiş fonksiyonundan kaynaklanır.


2. Kas Kütlesi ve Gücünü Artırır

Protein, kaslarınızın yapı taşıdır.

Bu nedenle, yeterli miktarda protein tüketmek kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur ve kuvvet antrenmanı yaparken kas büyümesini teşvik eder.

Çok sayıda çalışma, bol miktarda protein tüketmenin kas kütlesini ve gücünü artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Fiziksel olarak aktifseniz, ağırlık kaldırıyorsanız veya kas kazanıyorsanız, yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Protein alımını yüksek tutmak, kilo kaybı sırasında kas kaybını önlemeye de yardımcı olabilir.

ÖZET Kas, esas olarak proteinden yapılır. Yüksek protein alımı, kilo kaybı sırasında kas kaybını azaltırken kas kütlesi ve gücü kazanmanıza yardımcı olabilir.

3. Kemikler İçin Protein Önemlidir

Devam eden bir mit , proteinin – özellikle hayvansal protein – kemikleriniz için kötü olduğu fikrini sürdürmektedir.

Bu, proteinin vücuttaki asit yükünü arttırdığı ve asidi nötralize etmek için kemiklerinden kalsiyum sızıntısına neden olduğu fikrine dayanır.

Bununla birlikte, uzun süreli çalışmaların çoğu, hayvansal protein de dahil olmak üzere, proteinin kemik sağlığı için büyük faydalar sağladığını göstermektedir.

Daha fazla protein yiyen insanlar kemik kütlesini yaşlandıkça daha iyi tutma eğilimindedir ve osteoporoz ve kırık riski çok daha düşüktür.

Bu özellikle menopoz sonrası osteoporoz riski yüksek olan kadınlar için önemlidir . Bol miktarda protein yemek ve aktif kalmak bunun olmasını önlemeye yardımcı olmak için iyi bir yoldur.

ÖZET Daha fazla protein alan insanlar daha sağlıklı kemiklere sahip olma eğilimindedir ve yaşlılıklarındaki osteoporoz ve kırık riski çok daha azdır.

4. Zamansız Açlık Hissini Azaltır

Bir yiyecek özlemi normal açlıktan farklıdır.

Bu sadece vücudunuzun enerjiye veya besine ihtiyacı olan şeyler hakkında değildir, çoğu beyninizin de bir ödüle ihtiyacı olur.

Maalesef vücudumuzun yiyecek isteklerini kontrol etmek inanılmaz derecede zor olabilir. Onları aşmanın en iyi yolu, istek oluşumunu önceden engellemektir .

En iyi korunma yöntemlerinden biri ise protein alımınızı arttırmaktır.

Fazla kilolu erkeklerde yapılan bir çalışma, proteinin kalorilerin% 25’ine yükselmesinin, istekleri% 60 oranında azalttığını ve geceleyin atıştırma arzusunun yarı yarıya azaldığını göstermiştir.

Aynı şekilde, fazla kilolu ergen kızlarda yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir kahvaltı yemenin isteksizliği ve gece atıştırmasını azalttığını gösteriyor.

Buna, istek ve bağımlılıkta rol oynayan ana beyin hormonlarından biri olan dopamin fonksiyonunda bir iyileşme neden olabilir.

ÖZET Daha fazla protein almak, gece geç atıştırma için istek ve istek azaltabilir. Sadece yüksek proteinli bir kahvaltı yapmak güçlü bir etkiye sahip olabilir.

5. Metabolizmayı Hızlandırır ve Yağ Yakma İşlemini Artırır

Yemek yemek metabolizmanızı kısa süreliğine artırabilir.

Bunun nedeni, vücudunuzun gıdalardaki besin maddelerini sindirmek ve kullanmak için kalori kullanmasıdır. Buna yiyeceklerin termik etkisi (TEF) denir.

Ancak, bu konuda bütün yiyecekler aynı değildir . Aslında, protein yağ veya karbonhidrattan çok daha yüksek bir termik etkiye sahiptir -% 5–15’e kıyasla% 20–35.

Yüksek protein alımının metabolizmayı önemli ölçüde arttırdığı ve yaktığınız kalori miktarını arttırdığı gösterilmiştir . Bu, her gün yakılan 80-100 kalori kadar tutabilir.

Aslında, bazı araştırmalar daha da fazla yakabileceğinizi gösteriyor. Bir çalışmada, yüksek protein grubu, düşük protein grubuna göre günde 260 daha fazla kalori yaktı. Bu, günde bir saatlik bir orta şiddette egzersize eşdeğerdir.

ÖZET Yüksek protein alımı metabolizmanızı önemli ölçüde artırabilir ve gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenmek her zaman daha zinde ve fit kalmanıza yardımcı olacaktır.

6. Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon kalp krizi, felç ve kronik böbrek hastalığının önemli bir nedenidir.

İlginç bir şekilde, daha yüksek protein alımının kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Kontrollü 40 çalışmanın gözden geçirilmesinde, artmış protein sistolik kan basıncını (bir okumanın en yüksek sayısı) ortalamada 1.76 mm Hg ve diyastolik kan basıncını (bir okumanın en düşük sayısı) 1.15 mm Hg azaltmıştır .

Bir çalışma, kan basıncını düşürmenin yanı sıra, yüksek proteinli bir diyetin LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritleri de azalttığını buldu.

ÖZET Birkaç çalışma, yüksek protein alımının artması kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar ayrıca kalp hastalığı için diğer risk faktörlerinde gelişmeler olduğunu göstermektedir.

7. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı hızlandırdığı, kalori alımında ve isteklerinde otomatik bir azalmaya yol açtığı için, protein alımını artıran birçok kişi hızlı kilo verme eğilimindedir.

Bir çalışma, kalorilerinin% 30’unu proteinden yiyen aşırı kilolu kadınların 12 haftada 11 kilo verdiğini – kasıtlı olarak diyetlerini kısıtlamadıkları halde bulundu.

Protein ayrıca kasıtlı kalori kısıtlaması sırasında yağ kaybına da yarar sağlar .

Kaloride kısıtlı diyet uygulanmış 130 kilolu kişiden oluşan 12 aylık bir çalışmada, yüksek protein grubu aynı sayıda kaloriyi yiyen normal protein grubundan% 53 daha fazla vücut yağını kaybetti.

Tabii ki, kilo vermek sadece bir başlangıçtır. Kilo kaybını korumak çoğu insan için çok daha büyük bir zorluktur.

Protein alımında mütevazı bir artışın, kilo korumasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada, proteinin kalorinin% 15’ten% 18’ine yükseltilmesi, ağırlığı% 50 geri kazanmıştır.

Aşırı kilolardan uzak durmak istiyorsanız, protein alımınızda kalıcı bir artış yapmayı düşünün.

ÖZET Protein ağırlıklı beslenmek, yalnızca kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede de uzak tutar.

8. Sağlıklı Böbreklere Zarar Vermez

Birçok insan yüksek protein alımının böbreklerinize zarar verdiğine inanıyor. Fakat bu tamamen yanlış bir inanıştır.

Protein alımının kısıtlanmasının önceden var olan böbrek hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceği doğrudur . Böbrek problemleri çok ciddi olabileceğinden, bu durum hafif alınmamalıdır.

Bununla birlikte, protein ağırlıklı beslenmek böbrek sorunu olan kişilere zarar verebilirken, sağlıklı böbrekleri olan insanlarla ilgisi yoktur.

Aslında, birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin böbrek hastalığı olmayan insanlar üzerinde zararlı bir etkisi olmadığını vurgulamaktadır.

ÖZETProtein, böbrek sorunu olan insanlara zarar verebilirken, sağlıklı böbrekleri olanları etkilemez.

9. Yaralanma Sonrasında Vücudun Onarımına Yardımcı Olur

Protein yaralanmalardan sonra vücudun daha hızlı onarımına yardımcı olabilir.

Bu, dokularınızın ve organlarınızın ana yapı taşlarını oluşturduğundan, mükemmel bir anlam ifade eder.

Çok sayıda çalışma, yaralanma sonrası daha fazla protein yemenin iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

ÖZET Protein ağırlıklı beslenmek, yaralandıysanız daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

10. Yaşlandıkça Zinde Kalmanıza Yardımcı Olur

Yaşlanmanın sonuçlarından biri , kaslarınızın yavaş yavaş zayıflamasıdır.

En ciddi vakalar, yaşlı erişkinlerde kırılganlık, kemik kırıkları ve düşük yaşam kalitesinin ana nedenlerinden biri olan yaşa bağlı sarkopenidir.

Protein ağırlıklı beslenme , yaşa bağlı kas bozulmalarını azaltmanın ve sarkopeniyi önlemenin en iyi yollarından biridir.

Fiziksel olarak aktif kalmak da önemlidir ve ağırlıkları kaldırmak veya bir tür direnç egzersizi yapmak harikalar yaratabilir.

ÖZET Bol miktarda protein almak ve protein ağırlıklı beslenme yaşlanma ile ilgili kas kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.


Sağlıklı yaşam için neden çok fazla protein almalıyız? Protein içeren yiyecekler nelerdir? Proteinin sağlığa faydaları, Protein almak yararlımıdır? sorularının yanıtlarının verildiği bu yazı bilimsel makalelerden derlemeler içermektedir.

Ayrıca Bakınız : Obeziteye Neden Olan Yapay Maddeler Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler


Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir