Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Ev kadınlarının en çok muzdarip oldukları konuların başında meyve ve sebzelerin erken ve çabuk bozulması.

Bu konuda meyve ve sebzelerin cinsine ve mevsime göre en doğru muhafaza yöntemi ile ürünlerin saklanması gerekmektedir.

Meyve Sebze Nasıl Saklanır?

Konserve gibi gıdaların zarar veren olmasının nedeni, içindeki kimyevi savunuculardandır.

En çok kullanılan gıda savunucusu olan Sodyum Benzoat’ın % 3’den fazla kullanılırsa, gözlere zarar verdiği biliniyor. Şimdi içtiğimiz meşrubatta, yediğimiz sucukta, yediğimiz konserve yemeklerinde aynı savunucu var.

Sözgelişi; Öğlen yemeğinde litrelik Sodyum Benzoat’lı, asitli içecek içsek, sucuklu, yumurta ve konserve bezelye yemeği konservesi yesek, bunlarda %1-2 Sodyum Benzoat kullansalar, biz bir öğünde toplam % 3-6 oranında Sodyum Benzoat katkılı yemek karışımı yemiş oluyoruz.

Göz bozuklukları bu ve bunun gibi bir hayli sebepten dolayı ilkokul düzeyine indi.

Meyve ve Sebze Muhafazasında Eski Yöntemler

Köylerde hiçbir savunucu kullanmadan, vişne, şeftali, fasülye, patlıcan, konservesi yapılır.

Vişnelerin üzerindeki küçük sapları çıkartılır, cam kavanoza doldurulur, üzerine su ve şeker katılır, ağızları kapatılır. Bir kazana doldurulur ve kazana soğuk su katılır, 10 dakika kaynatılır, kavanozlar kazandan çıkartılıp ters bir şekilde konulup kapağı üzerine soğumaya bırakılır.

Köylerde Meyve Sebze Nasıl Saklanırdı hatırlar mısınız!

Fasülyeler veya sebzeler hafifçe ve orta ayarda pişirilir, sıcak sıcak kavanoza doldurulur, kavanozların ağzı kapatılır, ters konup soğumaya bırakılır.

Aynı işlemle marmelat yapıldı. Sıcak böğürtlen marmelatını cam kavanoza koyup ağzını kapadık, zati sıcak olduğu için kaynatmadık, kapağı yere gelecek şekilde koyup soğumasını bekledik. 2 sene geçti. Ne şişme yaptı nede küflenme, tabii daha sonra tekrar ağzını açıp kontrol edeceğiz.

Köylerde, fasülye, kabak, patlıcan, bamya iplere dizilip kurutulur. Vişne, erik, serilip kurutulur. Kurutulan yerin temiz olması lağım ve ahırdan uzak yerde olması sıhhat açısından çok ehemmiyetlidir. Bir takım zarar veren bakteriler, işlemler sırasında gıdalarımıza geçer, sıhhatimizden oluruz.

Meyve ve sebzelerin derin dondurucularda saklanıp kışın yenmesi şu anda bilinen en sıhhatli metottur.


Meyve Sebze Nasıl Saklanır konulu bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir