Meme Kanseri Nedir? Teşhis ve Tedavisi

Meme ve Göğüs Kanseri Nedir tanı teşhis ve tedavisi

Meme kanseri, göğüs hücrelerinde oluşan kanserdir.

Cilt kanserinden sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlarda teşhis edilen en yaygın kanser meme kanseridir. Meme kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır.

Meme kanseri bilinçlendirme ve araştırma finansmanı için önemli destek, meme kanseri tanı ve tedavisinde ilerlemeler yaratılmasına yardımcı olmuştur. Meme kanseri kurtulma oranları artmıştır ve bu hastalıkla ilişkili ölümlerin sayısı, büyük ölçüde erken teşhis, tedaviye yeni bir kişiselleştirilmiş yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi faktörler nedeniyle giderek azalmaktadır.

Türleri

 1. anjiyosarkomlardır
 2. Yerinde duktal karsinom (DCIS)
 3. Enflamatuar meme kanseri
 4. İnvaziv lobüler karsinom
 5. Lobüler karsinom in situ (LCIS)
 6. Erkek meme kanseri
 7. Memenin Paget hastalığı
 8. Tekrarlayan meme kanseri

Göğüs ve meme kanseri farklı birçok türden oluşabilir. Meme kanseri çeşitleri tümörün oluşum ve gelişim evrelerine bağlı olarak çeşitlenebilir.

Meme Kanseri Belirtileri

 • Göğüsteki fiziksel değişiklikler
meme ve göğüs kanseri belirtileri nelerdir
Meme ve göğüs kanseri belirtileri nelerdir

Meme kanseri belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Çevreleyen dokudan farklı hissettiren bir göğüs yumruğu veya kalınlaşması
 • Bir memenin büyüklüğü, şekli veya görünümünde değişiklik
 • Çiviler gibi ciltteki ciltteki değişiklikler
 • Yeni bir ters meme başı
 • Meme ucunu (areola) veya göğüs derisini saran cildin pigmentli alanını soymak, pullamak, kabuklarını dökmek veya dökülmek
 • Cildinizin kızarması veya göğsünüzdeki çukurlaşması, bir portakal rengi gibi

Ne zaman doktora görünmeli?

Memenizde bir yumru veya başka bir değişiklik bulursanız – yeni bir mamografi normal olsa bile – derhal değerlendirme için doktorunuzla randevu alın.

Meme Kanseri Neden Olur?

Doktorlar, meme kanserinin bazı meme hücrelerinin anormal şekilde büyümeye başladığında meydana geldiğini bilir. Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünür ve birikmeye devam eder, bir topak veya kitle oluşturur. Hücreler göğsünüzden lenf düğümlerinize veya vücudunuzun diğer kısımlarına yayılabilir (metastaz yapabilir).

Meme kanseri en sık süt üreten kanallardaki hücreler (invaziv duktal karsinom) ile başlar. Meme kanseri ayrıca, lobüller (invaziv lobüler karsinom) olarak adlandırılan glandüler dokuda veya memedeki diğer hücrelerde veya dokuda da başlayabilir.

Araştırmacılar, meme kanseri riskinizi artırabilecek hormonal, yaşam tarzı ve çevresel faktörleri belirledi. Ancak risk faktörü olmayan bazı kişilerin neden kanser geliştirdiği açık değildir, ancak risk faktörü olan diğer kişiler asla yapmaz. Meme kanserine genetik makyajınızla çevrenizin karmaşık bir etkileşimi neden olabilir.

Kalıtsal meme kanseri

Doktorlar, meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ila 10’unun bir ailenin kuşaklarından geçen gen mutasyonlarına bağlı olduğunu tahmin ediyor.

Meme kanseri olasılığını artırabilecek birçok kalıtsal mutasyona uğramış gen tanımlanmıştır. En bilinenleri meme kanseri geni 1 (BRCA1) ve meme kanseri geni 2 (BRCA2) olup, bunların ikisi de hem meme hem de yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Ailenizde güçlü bir meme kanseri veya diğer kanser öyküsü varsa, doktorunuz BRCA veya ailenizden geçen diğer genlerdeki spesifik mutasyonları tanımlamanıza yardımcı olması için bir kan testi önerebilir.

Doktorunuzdan aile sağlığı geçmişinizi gözden geçirebilecek olan genetik bir danışmana yönlendirilmesini isteyin. Genetik bir danışman aynı zamanda ortak karar vermenize yardımcı olmak için genetik testlerin yararlarını, risklerini ve sınırlamalarını tartışabilir.

Risk faktörleri

Meme kanseri risk faktörü, meme kanseri olma olasılığını artıran bir şeydir. Ancak bir veya birkaç meme kanseri risk faktörüne sahip olmak mutlaka meme kanseri geliştireceğiniz anlamına gelmez. Meme kanseri gelişen birçok kadının, sadece kadın olmaktan başka bilinen bir risk faktörü yoktur.

Meme kanseri riskinde artış ile ilişkili faktörler şunlardır:

 • Kadın olmak. Kadınlar, erkeklerin meme kanseri olma ihtimalinden çok daha fazladır.
 • Artan yaşı. Meme kanseri riskiniz yaşlandıkça artar.
 • Kişisel bir meme rahatsızlığı öyküsü. İn situ lobüler karsinomu (LCIS) veya memenin atipik hiperplazisini bulan meme biyopsisi yaptıysanız, meme kanseri riskiniz artar.
 • Kişisel meme kanseri öyküsü. Bir göğüste meme kanseri varsa, diğer göğüste kanser gelişme riski artar.
 • Bir aile meme kanseri öyküsü. Annenize, kız kardeşinize veya kızınıza meme kanseri teşhisi konulursa, özellikle küçük yaşta, meme kanseri riskiniz artar. Yine de, meme kanseri teşhisi konan kişilerin çoğunun ailede hastalık öyküsü yoktur.
 • Miras alınan kanser riskini artıran genler. Meme kanseri riskini artıran belirli gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. En iyi bilinen gen mutasyonları, BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler, meme kanseri ve diğer kanserler riskinizi büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmez.
 • Radyasyona maruz kalma. Göğsünüze bir çocuk veya genç yetişkin olarak radyasyon tedavisi uygulandıysanız, meme kanseri riskiniz artar.
 • Obezite. Obez olmak meme kanseri riskini arttırır.
 • Döneme daha genç yaşta başlar. 12 yaşından önceki döneme başlamak meme kanseri riskinizi arttırır.
 • Menopoza daha büyük bir yaşta başlanması. Menopoza daha büyük bir yaşta başladıysanız, meme kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • İlk çocuğunuzun daha büyük yaşta olması. 30 yaşından sonra ilk çocuklarını doğuran kadınların meme kanseri riski artabilir.
 • Hiç hamile kalmamıştım. Hiç hamile kalmamış kadınlar, bir veya daha fazla hamileliği olan kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşır.
 • Menopoz sonrası hormon tedavisi. Menopozun belirti ve semptomlarını tedavi etmek için östrojen ve progesteronu birleştiren hormon tedavisi ilaçları kullanan kadınların meme kanseri riski artar. Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktıklarında meme kanseri riski azalır.
 • Alkol içmek. Alkol içmek meme kanseri riskini arttırır.

Meme Kanserine Yakalanmamak için Ne Yapmak Gerekir?

Ortalama risk taşıyan kadınlar için meme kanseri riskinin azaltılması

 • Kendi kendine meme muayenesi

Günlük yaşamınızda değişiklik yapmak meme kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Meme ve göğüs kanserinden korunmak için aşağıdaki adımları deneyin:

 • Doktorunuza meme kanseri taraması hakkında danışın. Meme kanseri tarama muayeneleri ve klinik meme muayeneleri ve mamogramlar gibi testlere ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla görüşün.Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.
 • Meme farkındalığı için kendi kendine meme muayenesi yaparak göğüslerinizi tanıyın. Kadınlar, meme farkındalığı açısından kendi kendine meme muayenesi sırasında göğüslerini ara sıra inceleyerek göğüslerine aşina olmayı seçebilirler. Göğüslerinizde yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer olağandışı belirtiler varsa, derhal doktorunuzla konuşun.Meme farkındalığı meme kanserini önleyemez, ancak göğüslerinizdeki normal değişimleri daha iyi anlamanıza ve olağandışı belirti ve semptomları belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Eğer varsa, ölçülü olarak alkol alınız. İçmeyi tercih ediyorsanız, içtiğiniz alkol miktarını günde bir kereden fazla içmeyiniz.
 • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Son zamanlarda aktif değilseniz, doktorunuza sorun olup olmadığını sorun ve yavaşça başlayın.
 • Menopoz sonrası hormon tedavisini sınırlayın. Kombinasyon hormon tedavisi meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.Bazı kadınlar menopoz sırasında rahatsız edici belirti ve semptomlar yaşar ve bu kadınlar için menopoz belirti ve semptomlarını hafifletmek için meme kanseri riskindeki artış kabul edilebilir.Meme kanseri riskini azaltmak için, en kısa sürede mümkün olan en düşük hormon tedavisi dozunu kullanın.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Kilonuz sağlıklıysa, bu kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, bunu başarmak için doktorunuza sağlıklı stratejiler hakkında sorular sorun. Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.
 • Sağlıklı bir diyet seçin. Sızma zeytinyağı ve karışık fındık ile takviye edilmiş Akdeniz diyeti yiyen kadınların meme kanseri riski azalması olabilir. Akdeniz diyeti, çoğunlukla meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı yiyeceklere odaklanmaktadır. Akdeniz diyetini takip edenler, zeytinyağı, tereyağı ve balık yerine kırmızı et yerine sağlıklı yağlar seçiyorlar.

Yüksek risk taşıyan kadınlar için meme kanseri riskinin azaltılması

Doktorunuz aile geçmişinizi değerlendirdi ve kanser öncesi meme rahatsızlığı gibi meme kanseri riskini artıran başka faktörlerin olduğunu belirledi ise, riskinizi azaltma seçeneklerini tartışabilirsiniz:

 • Önleyici ilaçlar (kemoprevensiyon). Seçici östrojen reseptör modülatörleri ve aromataz inhibitörleri gibi östrojen bloke edici ilaçlar, hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini azaltır.Bu ilaçlar yan etki riski taşır, bu nedenle doktorlar bu ilaçları çok yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlar için ayırır. Yararları ve riskleri doktorunuzla görüşün.
 • Koruyucu ameliyat. Meme kanseri riski yüksek olan kadınlar, sağlıklı göğüslerinin cerrahi olarak çıkarılmasını (profilaktik mastektomi) seçebilirler. Hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini azaltmak için sağlıklı yumurtalıklarının (profilaktik ooforektomi) çıkarılmasını da tercih edebilirler.

Kaynakça:

mayoclinic.org

Meta bilgi sağlık sayfalarına dahil bu içerik meme ve göğüs hakkında genel bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir teşhis, tanı ve tedavi yöntemi içermemektedir.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir