Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Meme ve Göğüs Kanseri Çeşitleri Türleri Nelerdi

Tüm meme kanserleri aynı değildir. Meme veya diğer adıyla göğüs kanseri olarak bilinen tümör çeşidinin kendi içinde oluşum ve gelişim sürecine bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır.

Meme veya göğüs kanseri teşhisi koyulmuş bir bireye hangi tür mem kanserine sahipse o çeşitlendirme ile tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Meme Kanseri Çeşitleri

Meme kanseri teşhisi konduktan sonra doktorunuz, patoloji raporunu ve tümörünüzün özelliklerini anlamak için görüntüleme testlerinin sonuçlarını gözden geçirir.

Meme biyopsinizden doku örneği kullanarak veya daha önce ameliyat olduysanız tümörünüzü kullanarak, tıbbi ekibiniz meme kanseri türünüzü belirler. Bu bilgi, doktorunuzun hangi tedavi seçeneklerinin sizin için en uygun olduğuna karar vermesine yardımcı olur.

İşte meme kanseri tipinizi belirlemek için kullanılan şey.

Memenin hangi bölümünde kanseriniz başladı?

Meme kanserinizin ortaya çıktığı doku tipi, kanserin nasıl davranacağını ve hangi tedavilerin en etkili olduğunu belirler. Memenin kanserin başladığı kısımları:

 • Süt kanalları. Ductal karsinomu en sık görülen meme kanseri türüdür. Bu kanser türü, göğsünüzdeki bir süt kanalı astarında oluşur. Kanallar, anne sütünü yapıldığı yer olan loblardan meme ucuna taşır.Ductal karsinom, invaziv olmayan bir kanser (kanaldaki duktal karsinom) olarak kanallarda kalabilir veya kanallardan (invaziv duktal karsinom) ayrılabilir.
 • Süt üreten lobüller. Lobüler karsinom anne sütünün üretildiği memenin lobunda başlar. Lobüllerden çıktığında, invaziv lobüler karsinom olarak kabul edilir. Lobüller, anne sütünü meme ucuna taşıyan kanallara bağlanır.
 • Bağ dokular Nadiren meme kanseri, kas, yağ ve kan damarlarından oluşan bağ dokusunda başlayabilir. Bağ dokusunda başlayan kansere sarkom denir. Memede oluşabilecek sarkom örnekleri arasında filloid tümörü ve anjiyosarkom bulunur.

Kanser hücreleriniz mikroskop altında nasıl görünüyor?

Meme ve Göğüs Kanseri Çeşitleri Türleri Nelerdir 2
Meme ve Göğüs Kanseri Çeşitleri Türleri Nelerdir?

Meme kanserinizin bir örneği mikroskop altında incelendiğinde, patologun aradığı şey:

 • Eşsiz görünüme sahip kanser hücreleri. Meme kanserinin bazı alt tipleri mikroskopta göründüğü şekilde adlandırılmıştır. Alt tipler arasında tübüler, müsin, medüller ve papiller bulunur. Alt tipiniz doktorunuza prognozunuz ve hücrelerin tedaviye nasıl cevap verebileceği hakkında bazı ipuçları verir.
 • Kanser hücreleri ve normal hücreler arasındaki farkın derecesi. Kanser hücrelerinizin normal hücrelerden ne kadar farklı göründüğü, kanser derecenizdir. Meme kanserleri 1 ila 3 arasında derecelendirilir, derece 3 kanserleri en farklı görünen ve en agresif olanlarıdır.

Kanser hücreleriniz hormon tarafından mı besleniyor?

Bazı meme kanserleri vücudunuzun doğal olarak oluşan kadın hormonlarına karşı duyarlıdır – östrojen ve progesteron. Meme kanseri hücrelerinin, duvarlarının dışında, vücudunuzda dolaşan belirli hormonları yakalayabilen reseptörleri vardır.

Meme kanserinizin hormonlara karşı duyarlı olduğunu bilmek, doktorunuza kanseri nasıl en iyi şekilde tedavi edebileceği veya kanserin tekrar etmesini önleme konusunda daha iyi bir fikir verir.

Meme kanserlerinin hormon durumu şunları içerir:

 • Östrojen reseptörü (ER) pozitif. Bu tip meme kanseri hücrelerinin, östrojen hormonunu büyütmek için kullanmalarına izin veren reseptörleri vardır. Anti-östrojen hormonu (endokrin) tedavisi ile tedavi, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir.
 • Progesteron reseptörü (PR) pozitif. Bu tip meme kanseri progesterona karşı hassastır ve hücrelerin bu hormonu büyütmek için kullanmalarına izin veren reseptörleri vardır. Endokrin tedavisi ile tedavi, kanser hücrelerinin büyümesini engeller.
 • Hormon reseptörü (HR) negatif. Bu tip kanserde hormon reseptörleri yoktur, bu yüzden vücuttaki hormonları bloke etmeyi amaçlayan endokrin tedavilerinden etkilenmez.

Meme kanseri hücrelerinin genetik yapısı nedir?

Doktorlar, kanser hücrelerinin içindeki bireysel DNA değişikliklerinin bir gün tedavi seçeneklerini belirlemek için nasıl kullanılabileceğini anlamaya başlıyor. Kanser hücrelerinin genlerini analiz ederek, doktorlar kanser hücrelerinin onları öldürmek için belirli yönlerini hedef almanın yollarını bulmayı umuyor.

Tümör dokunuzdan bir biyopsi prosedüründen bir örnek, laboratuvarda test edilebilir:

 • HER2 geni. HER2 genininçok fazla kopyası olan kanser hücreleri(HER2-pozitif kanserler), HER2 adı verilen büyümeyi teşvik eden proteinden çok fazla üretir. Hedefe yönelik tedavi ilaçları, HER2 proteinini kapatmak için kullanılabilir, böylece büyümeyi yavaşlatır ve bu kanser hücrelerini öldürür.
 • Diğer tümör belirteçleri. Araştırmacılar, tümör hücrelerinin genetik yapısını yorumlamanın yollarını inceliyorlar. Doktorlar, bu bilgilerin hangi kanserlerin yayılacağını ve hangilerinin agresif tedavilere ihtiyaç duyabileceğini tahmin etmek için kullanılabileceğini umuyor. Bu şekilde, nispeten düşük riskli meme kanserli kadınlar agresif tedavilerden kaçınabilir.Meme kanserlerinin genetik yapısını analiz eden testler mevcuttur, ancak her durumda önerilmez. Doktorunuza bu tip testlerin sizin durumunuz için yardımcı olup olmadığını sorun.

Doktorlar, meme kanserlerini kategorize etmek için meme kanseri hücreleriyle ilgili genetik bilgileri giderek daha fazla kullanıyor. Bu gruplar hangi tedavilerin en iyi olduğu konusunda karar vermelerine yardımcı olur. Meme kanseri grupları şunları içerir:

 • Grup 1 (lümen A). Bu grup ER pozitif ve PR pozitif, ancak HER2 için negatif olan tümörleri içerir. Luminal A meme kanserlerinin hormon tedavisinden ve kemoterapiden de yararlanmaları muhtemeldir.
 • Grup 2 (lümen B). Bu tip ER pozitif, PR negatif ve HER2 pozitif olan tümörleri içerir. Luminal B meme kanserlerinin kemoterapiden yararlanma olasılığı vardır ve HER2’yi hedef alan hormon tedavisi ve tedaviden fayda görebilirler.
 • Grup 3 (HER2 pozitif). Bu tip ER negatif ve PR negatif, ancak HER2 pozitif olan tümörleri içerir. HER2 meme kanserlerinin HER2’yi hedef alan kemoterapi ve tedaviden fayda görmesi muhtemeldir.
 • Grup 4 (bazal benzeri). Üçlü negatif meme kanseri olarak da adlandırılan bu tip, ER negatif, PR negatif ve HER2 negatif olan tümörleri içerir. Bazal benzeri meme kanserlerinin kemoterapiden faydalanması olasıdır.

Kanserinizin kimyasal ve genetik yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, doktorların spesifik kanseriniz için en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olabilir.

Kaynakça:

mayoclinic.org

Meta bilgi sağlık sayfalarına dahil bu içerik meme ve göğüs kanseri hakkında genel bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir teşhis, tanı ve tedavi yöntemi içermemektedir.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir