Kızamık Deyip Geçmeyin! Kızamık Hakkında Bilinmeyenler

Kızamık Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Son günlerde Amerika’nın New York ve Washington gibi birkaç eyaletinde yoğun olarak kızamık salgını olduğu haberleri kızamık gibi basit bir hastalığın yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Kızamık ülkemizde özellikle çocuklarda görülen basit bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat kızamık hakkında hafife alınmaması gerektiği gösteren ve çok bilinmeyen tehlikeli özellikleri var. 

İşte kızamık hakkında herkesin bilmesi gereken dört şey.


Kızamık Çok Bulaşıcıdır

Kızamık Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Kızamık Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Kızamık hastalığının son derece bulaşıcı bir hastalık olması yeterince vurgulanmayan bir nokta. Virüse maruz kalmış aşılanmamış kişilerin tam % 90’ı ona yakalanacaktır. Ve sadece hastalardan uzak durarak kızamığa yakalanmayacağınızı düşünüyorsanız, tekrar düşünün. 

Kızamık virüsü, kızamık hastalığı olan bir kişi öksürdükten veya hapşırdıktan sonra iki saat kadar havada yaşayabilir. 

Sadece hayal edin: Eğer bulaşıcı bir kişi asansörde hapşırırsa, sonraki iki saat boyunca asansöre binen herkese kızamık bulaşabilir.

Bir kişinin ilk hastalandığında kızamık olduğunu bilmek zordur

Kızamığın ilk belirtileri, yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsimi sırasında herhangi bir sayıda diğer virüsle karışabilecek kırmızı, sulu gözlerdir (konjonktivit). İki ya da üç gün sonra insanlar ağzında Koplik lekeleri adı verilen lekeler geliştirir, ancak biz her zaman aile üyelerimizin ağzına bakmayız. Karakteristik döküntü, semptomların başlamasından üç ila beş gün sonra gelişir, çünkü saç çizgisinde yüzde başlayan ve vücudun her yerine aşağı doğru yayılan kırmızı lekeler. Bu noktada bunun bahçe tipi bir virüs olmadığını fark edebilirsiniz – ve bu noktada kişi dört gün boyunca mikrop yayıyordu.

Kızamık Oldukça Tehlikeli Olabilir

Çoğu zaman, diğer çocukluk virüslerinde olduğu gibi, insanlar onu iyi havalandırır, ancak komplikasyonlar olabilir . 5 yaşından küçük çocuklar ve 20 yaşından büyük yetişkinler komplikasyon riski altındadır. Sık görülen ve daha hafif komplikasyonlar arasında ishal ve kulak enfeksiyonları (kulak enfeksiyonları işitme kaybına yol açsa da) ve dört kişiden birinin hastaneye yatırılması gerekecek, ancak ciddi komplikasyonlar da olabilir:

  • Kızamık olan kişilerin yüzde beşi zatürree olur. Bu hastalıktan kaynaklanan en yaygın ölüm nedenidir.
  • Her 1000 kişiden biri beyin iltihabı olan ensefalit, nöbetlere, sağırlığa ve hatta beyin hasarına neden olabilir.
  • 1000’den bir ila iki kişi ölecek.
  • Enfeksiyondan yedi ila 10 yıl sonra, daha çok insanlar bebek olarak enfeksiyon kaptığında meydana gelebilecek başka bir komplikasyon daha vardır. Subakut sklerozan panensefalit veya SSPE denir. Nadir olmasına rağmen (100.000 enfeksiyondan dört ila 11’i) ölümcüldür.

Kızamık Aşısı Nedir? Gerekleri ve Faydaları

Kızamık aşısı genellikle MMR (kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısı parçası olarak kullanılır. Bir doz kızamık aşısı, kızamık hastalığının önlenmesinde %93 etkilidir ve iki doz, bu oranı % 97’ye kadar arttırır. Genelde ilk doz genellikle 12 ila 15 ayda ve ikinci doz 4 ila 6 yılda verilir, ancak kızamık hastalığına maruz kalma riski varsa 6 ay kadar erken verilebilir (ekstra bir doz olarak iki dozun birincisi olarak sayılır ve 12 ay sonra verilmek zorundadır) ve ikinci doz birinciden 28 gün sonra verilebilir.

MMR genel olarak çok güvenli bir aşıdır . Yan etkilerin çoğu hafiftir ve otizme neden olmaz . ABD’deki çoğu çocuk aşılanmıştır, 19-35 aylık çocukların % 91’i en az bir doza ve iki dozu olan anaokuluna girenlerin yaklaşık% 94’üne sahiptir. Aşı alamayanları (örneğin genç bebekler veya zayıf bağışıklık sistemi olanlar gibi) korumaya yardımcı olan “sürü bağışıklığı” oluşturmak için yaklaşık% 95 aşılamaya ihtiyacınız vardır, bu nedenle% 94 mükemmel değildir – ve bazı eyaletlerde ve topluluklar, bu sayı daha da düşük. Yıllar boyunca gördüğümüz salgınların çoğu, aşılanmamış çocukların sayısının yüksek olduğu bölgelerde başlamıştır.

Kızamık veya kızamık aşısı hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun. En önemli şey, her çocuğu, her aileyi ve her toplumu güvende tutmamızdır.

Kızamık Hastalığının İngilizcesi Nedir?

Kızamık hastalığı inglizcede “measles” olarak çevrilmektedir.


Kızamık hastalığı hakkında bilgiler sunan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer çocuğunuzda kızamık riski görüyorsanız mutlaka kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklar ile ilgili aşırı yaptırmalı ve uzman hekime görünmelisiniz.


Ayrıca Bakınız : Kalbinizi Korumak İçin Olumlu Düşünün ve Pozitif Olun


Kaynaklar:

  • https://healdove.com/disease-illness/Measles-and-Rubella-Symptoms-Similarities-and-Differences
Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir