Kışın Yapılacak Spor ve Egzersizler Nelerdir

KIŞ GELDİ VE KIŞ EGZERSİZLERİ VE KIŞ SPORU ZAMANI

Birçok uzman ve bilirkişi kış mevsiminin gelip çatması ve soğukların başlaması ile beraber soğuk algınlığı ve grip ile uğraşan bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesi için yeterince su içilerek, beslenmeye dikkat edilmesini ve evde kış egzersizi öneriyor.

Kışın spor konusunun gerçekten hayatımızda önemli bir yer kaplaması gerektiği vurgulanıyor.

En sportif yapıya sahip insana dahi düzenli idman yapmak bazen çok zor gelebiliyor. Bilhassa havaların gittikçe soğuduğu senenin bu günlerinde, insanlar egzersiz yerine daha sakin bir hayat tarzına yönelme eğilimindeler. Fakat özellikle soğuk havanın her geçen gün etkisini daha da arttırdığı bu mevsimde spor ve egzersiz belkide vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli şey.

KIŞ MEVSİMİNDE ÖZELLİKLE BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ VE MUTLAKA KIŞ SPOR VE EGZERSİZLERİ YAPILMALI

Kışı daha sıhhatli ve fiziğinizi koruyarak geçirmek için sıhhatli beslenme, su ve egzersiz üçlüsünü savsaklamamak gerektiğinin vurgulayan Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendirmek için su dışında aktarlardan kolaylıkla bulunabilecek malzemeler ile hazırlanacak çayların da hem metabolizmayı kışa hazırlayacağını hem de vücudun su ihtiyacını karşılayacağını belirterek, şu yöntemleri verdi:

“Bir avuç ıhlamuru yıkayıp demliğin içine koyun ve tane karabiber, çubuk tarçın, taze veyahut kuru zencefil, birkaç dilim elma ve limon kabuğunu kaynatın. Gün içerisinde istediğiniz kadar için.

Bir bardak sıcak suyun içine, birkaç dilim zencefil koyup bekleyin, daha sonra üzerine limon sıkıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Bir çorba kaşığı ıhlamuru, bir poşet ekinezya çayı ile beraber bir bardak suyun içinde demleyin. Üzerine limon sıkarak için.

Bir bardak sıcak suyun içine birkaç dilim elma ve portakal kabuğu, çubuk tarçın ve birkaç kakule ve karanfil ilave ederek demleyin. Süzerek için.”

Egzersize devam – Kışın spor

Yaz aylarına doğru artan zayıflama, fit olma motivasyonundan ve sıhhatli beslenme alışkanlıklarından kışın da vazgeçmemek gerektiğini vurgulayan diyetisyen Aksoy, “Havaların soğuması ve okulların başlamasıyla birlikte hastalık rizikolarının arttığı bir vakte girdik. Her mevsim ve her sezon bedenimize iyi bakmak zorundayız. Bu yüzden kışın da egzersizlere kesinlikle devam edilmesi gerekiyor” dedi. Aksoy, daha şuurlu egzersiz programı için ise dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle sıraladı:

“Aç karnına egzersiz yapılmamalı. Her ne kadar kışın spor yapmak zor olsa da..

Antrenman öncesinde ve sonrasında mutlaka kilo ve ağırlıklar kontrol edilmeli ve tartı kullanılmalı. Her yarım kiloluk kayıp için 1 su bardağı su tüketilmeli.

Antrenman öncesinde ve sonrasında sıvı tüketimini sınırlamamalı, vücudun ihtiyaçları karşılanmalı.

İdman esnasında 15-20 dakikada bir en az bir çay bardağı sıvı tüketilmeli.”

KIŞIN SPOR – KIŞ MEVSİMLERİNDE EVDE YAPILACAK EGZERSİZLER NELERDİR

Herkes için çok zor bir başlangıç olan düzenli spor yapma alışkanlığı özellikle kış aylarında insanlara daha da zor gelmektedir.

Kış mevsimi soğukların başlamasıyla kendisini hissettirir ve insanların sıcak yerlerde bulunma ihtiyacı ortaya çıkar. Kış mevsiminin bir diğer kötü yanı ise soğuyan hava ile birlikte bünye ve metabolizmaların zayıflayarak kış hastalıklarına yakalanma ihtimalinin ortaya çıkmasıdır.

Evde yapılabilecek kış egzersizleri.

Metabilgi ve meta bilgi sistemleri’ne ait kışın spor ve egzersiz başlıklı bu yazıya katkıda bulunmak için sayfayı beğenebilir, görüş, öneri ve yayınlanmasını isteğiniz yazı ve makaleleriniz için info@metabilgi.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir