Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

Farklı insanlar kemoterapinin müteakip fiziksel etkilerini farklı şekillerde yaşarlar. Bazıları neredeyse nakavt edildi, bazıları ise neredeyse normal yaşamayı başardı. En sık olarak, hasta seanslar sırasında ve sonrasında bir süre hasta hissederek aralarında normale çabucak iyileşir.

Kemoterapi, hem küratif hem de palyatif amaçlı olarak kanser için önerilen en yaygın tedaviler arasındadır. Bununla birlikte, kullanımı hasta ve dolayısıyla bakıcı üzerindeki hem fiziksel hem de duygusal etkiler ile ilişkilidir.

Öte yandan, her zaman fiziksel refah ile ilgili olmayan duygusal dalgalanmalar da yaygındır.

Kemoterapi Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?
Kemoterapi Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Fiziksel etkiler nelerdir?

Kemoterapinin bazı fiziksel etkileri aşağıda tartışılmaktadır:


Yorgunluk Etkisi

Şiddetli yorgunluk normal bir yaşam sürmeyi önemli ölçüde zorlaştırabilir; Bununla baş etmenin en iyi yolu, yorgunluk azalıncaya kadar dinlenmek.

Özet olarak, kemoterapi sürecinde görülen bu tür yorgunluk birçok şeyden kaynaklanır: ilacın vücut üzerindeki etkileri, bağışıklık sistemi ile kanser arasındaki mücadele, uyku bozukluğu ve düşük kan hücresi sayımı.

Kemoterapide yorgunlukla baş etmenin yolları, iş yükünü en aza indirgemeyi ve günlük işler için yardım istemeyi içerir. Her tedaviden sonra bir süre çocuklara bakması için güvenilen birine ulaşın. Bu mümkün değilse, bazı sessiz faaliyetlerde bulunun ve onları korkutmadan, yorgun veya hasta olduğunuzu açıklayarak işbirliklerine katılın.

Uyumakta zorlanıyorsanız, haplar yardımcı olabilir ve kısa bir süre için alınabilir. Bununla birlikte, en iyi yol, düzenli bir yeterli uyku rutini oluşturmak, kafein alımını durdurmak ve yatma vaktine çok yakın egzersiz yapmaktan kaçınmaktır. Kısa öğleden sonra uykularına izin verilir.

Yorgunlukla mücadele etmenin en kolay yollarından biri dengeli bir egzersiz yapmanın yanı sıra düzenli egzersiz ve yeterli dinlenmeye sahip olmaktır.


İştah veya İştahsızlık

Kemoterapi alan hastalar için özel bir diyet olmasa da, herhangi bir eksikliğin gelişmesini önlemek için gerekli tüm besinler mevcut olmalıdır. Ek olarak, herhangi bir beslenme eksikliğini düzeltmek önemlidir.

Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?
Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

Bu süre zarfında iştah belirgin şekilde azaltılabilir. Bununla baş etmenin bir yolu, daha küçük öğünler yemektir, ancak daha sıktır (bu, sayısız başka durumlarda da önerilmektedir). Ayrıca, enerji seviyelerini korumak için yandan sağlıklı atıştırmalıklar alın.

Bulantı önleyici ilaçlar, mide bulantısını kontrol altına almak için şarttır ve eğer işe yaramazsa, başka bir yöntem önerilebilir. Diğer ilaçlar, gerekirse kabızlığın veya ishalin giderilmesine yardımcı olabilir.

Son olarak, beslenme dolu içecekler bazı insanlar için doğru cevap olabilir. Bu, protein tozu ve enerji bakımından zengin toz içeren zenginleştirici tarifleri içerebilir. İşlenmiş yiyecekler genel olarak sağlıksızdır ve sakıncalı yiyecekler ve meyveler tercih edilirken bunlardan kaçınılmalıdır.


İş problemleri

Kemoterapi dozajı sert ise veya vücut çok sert tepki veriyorsa, kemoterapi sürecinde çalışmak veya iş yapmak imkansızlaşabilir. Öte yandan, bazı insanlar kemoterapi sırasında çalışmayı veya iş yapmayı bir rahatlama ya da dikkat dağıtıcı olarak görür ve başa çıkma stratejisi olarak kullanır. Her durumda, hastalar kendilerine en uygun olanı yapmalıdır.

İş aksamasını en aza indirmenin bazı yolları, evde çalışmak, yoğun zaman trafiğinden kaçınmak için çalışma saatlerini değiştirmek veya esnek zamanlama yapmaktır.

Birçok ülkede çalışanlara ücretli hastalık izni verilmektedir ve gerektiğinde bu durumdan yararlanılmalıdır.


Sınırlı Sosyal Aktivite

Kemoterapi tedavisi almak, dışarıda bir akşamın tadını çıkarmanız veya arkadaşlarınızla birlikte olmanızı engellememelidir. 

Bununla birlikte, hastaların gündüz istirahati, zorlu görevlerden kaçınmaları ve mide bulantısı önleyici hapları yemekten yarım saat önce almaları gibi önceden plan yapmaları gerekir.

Olay daha resmi ya da zamanlanmışsa, hasta kemoterapi seansının başka bir güne kaydırılmasını talep edebilir. Temkinli tarafta, arada bir içeceğin fazla içilmemesi gerekir.

Eğlenmek, hastanın ruhlarını tedavi döngüleri boyunca yüksek tutmanın bir yoludur.


Aşılama

Hem çocuklar hem de yetişkinler için her türlü canlı virüs kemoterapi sırasında oldukça tehlikelidir, çünkü normal bağışıklık tepkisi büyük ölçüde bastırılır. Bu nedenle aşı virüsü hayatı tehdit eden enfeksiyona neden olabilir. Kemoterapi alan hastalar için bazı tatil yerlerini kısıtlayabileceğinden, bu akılda tutulmalıdır.


Duygusal etkileri

Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?
Kemoterapinin Duygusal Etkileri

Kemoterapi alan kanser hastaları tipik olarak şok, inkar ve ağrı ya da korku yaşarlar. Bu nedenle, hastalar bu tür duygularla nasıl başa çıkacaklarını olumlu olarak öğrenmelidir. Eğitimli ruh sağlığı danışmanları bu alanda yardımcı olmakta iyidir.

Bazı stratejiler arasında depresyon semptomlarını tanımak, pozitifleri bulmak ve müteşekkir tutumları uygulamak sayılabilir. Aynı zamanda, olumsuz hissetmek yaygın ve doğaldır ve yalnızca göreceli olarak sakin bir yere gelinceye kadar duygularınız üzerinde çalışmak için ek desteğe ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir.

Her zaman en kötü durum senaryosunu hayal etmektense, bilinen bilgilerle bağlantı kurmaya çalışın. Dahası, yakın arkadaşlarınız ve güvendiğiniz aile üyeleri, tıp uzmanları ve danışmanlar gibi olumlu destek kaynakları ile kendinizi kuşatın. Konuşma, bu duyguları hafifletmek ve ruh halinizi yükseltmek için şaşırtıcı derecede etkilidir.

Bazı hastalar suçlu ve kızgın hissediyor. Kanserin mutlaka yaşam tarzınızdan kaynaklanmadığını bilmek önemlidir, ancak risk faktörleri arasında olabilir. Hastalar, görünüşte mantıksız tepkiler sonucu zarar görebilecek aile ve arkadaşlara daha az yoğunlaştığında, öfkelerini kabul etmeli ve iletmelidir. Yetkili kişilere bunun hakkında konuşmak, bu duygularla çalışmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Kemoterapi etkilerinde yıkıcı olabilir ve daha sonraki fiziksel ve duygusal etkilerin nasıl ele alınacağı konusunda önceden bilgilendirilmelidir. En iyi sonucun gerçekleşmesi için gereken yerlerde yardım sağlanmalıdır.


Öncelikle tüm kemoterapi tedavisi görenlere geçmiş olsun diyoruz. Kemoterapi günlük yaşamı nasıl etkiler, kemoterapi sırasında hayat nasıl devam ediyor yabancı kaynaklardan derlenerek çevirilen bu yazıda aktarmaya çalışıldı.


Ayrıca Bakınız : Beyincik Dejenerasyonu Nedir?


Ayrıca Bakınız : Organik Bar Nedir?


Ayrıca Bakınız : Tsundoku Hastalığı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Tahin’in Sağlığa Yararları


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir