Kalbinizi Korumak İçin Olumlu Düşünün ve Pozitif Olun

olumlu pozitif düşünmenin kalp hastalıklarına etkisi

Pozitif ve neşeli olmak kalp hastalıklarına karşı koruyabilir mi? 

Evet! Olumlu bir bakış açısına sahip olmanın (iyimser, neşeli olmak gibi) kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğine dair birçok kanıt var. 

İngiltere’deki araştırmacılar 8.000’den fazla insanın psikolojik özelliklerine baktılar ve iyimserlik seviyesi diğerlerine göre daha yüksek olanların kalp hastalığına yakalanma riskinin% 30 daha düşük olduğunu tespit ettiler. 

Diğer çalışmalar da benzer bulgular bildirmektedir: 10 yıldan uzun bir süredir izlenen 70.000’den fazla kadının araştırmasında, iyimserlik anketinde en yüksek puanı alanların kalp krizi nedeniyle ölüm riski %39 daha düşük çıktı.

olumlu pozitif düşünmenin kalp hastalıklarına etkisi
olumlu pozitif düşünmenin kalp hastalıklarına etkisi

Olumlu bir bakış açısı, kardiyovasküler hastalığı olan ve kalp krizi veya felç geçirme riski yüksek olan kardiyovasküler hastalıkları olan kişiler için bile çok faydalı olabilir. 

Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?
Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

ABD Sağlık ve Emeklilik çalışmasında, bilinen stabil kalp hastalığı olan katılımcılarda, pozitif psikolojik özellikler, kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde düşürmüştü ve bu özellikler iyimserlik (% 38 daha düşük risk), olumlu görünüm (% 32), ve yaşamda bir amacı olması (% 27). 

Koroner baypas greft ameliyatı veya stent gerektiren ciddi hastalığı olan yüzlerce hastayı kapsayan üç ayrı çalışmada, işlem sonrası hastaneye yatış riskinin daha düşük olmasıyla daha yüksek bir iyimserlik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki vardı.

Pozitif Düşünme Kalbinizi Olumlu Yönde Nasıl Etkiler?

Birçok çalışma, olumsuz duygulara yatkın insanların kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

Olumsuz duygular, stres hormonlarının salınımı ve fiziksel bir stres tepkisi ile ilişkilidir ve bu da daha yüksek kalp atış hızı ve kan basıncı ile sonuçlanır. Bilim adamları, hayata “bardağın dolu tarafından bakmak” yaklaşımı olan pozitif insanların bu stres yanıtını deneyimleme ihtimalinin daha düşük olduğunu varsayıyorlar. 

olumlu pozitif düşünmenin kalp hastalıklarına etkisi
olumlu pozitif düşünmenin kalp hastalıklarına etkisi

Temel olarak, olumsuz durumların aydınlık tarafını aramaya meyilli olanlar, kalp damar sistemi üzerinde stres yaratan hasarı önleyebilirler. 

Diğer bir hipotez, olumlu bir bakış açısına sahip insanların engelleri aşmak ve stresleri yönetmek için problem çözme gibi sağlıklı başa çıkma stratejilerini kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu,
olumsuz bakış açısına sahip kişilerin ise gıda ve diğer maddeler ile kendi kendine ilaç alma gibi sağlıksız başa çıkma stratejilerine yönelme eğiliminde olmalarıdır.

İyi Niyet ve Şükür Günlüğünü Tutmak Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar ayrıca kalp yetmezliği olan hastalarda iyi niyet ve şükretmenin sonuçlarını da incelediler. İki ay boyunca her gün müteşekkir oldukları üç veya dört şeyi listeledikleri günlük şükran günlüğü tutanlar, stresli bir egzersiz sırasında düşük seviyede enflamatuar hormon seviyelerine ve düşük kalp atışlarına sahipti. Bu, minnettarlığı ifade etmenin günlük basit alışkanlığının uzun vadede sağlık üzerinde büyük etkileri olabileceğini göstermektedir.

İyimser Bir İnsan Mısınız?

Bazı insanlar olumlu bir görünüme sahip olmaları ve gümüş astarları aramaları için doğal olarak daha fazla eğilimlidir, bazıları ise daha olumsuz bir ışıkla bakma eğilimindedir. Ancak iyimserlik bir kişilik özelliği olduğu kadar sonradan kazanılabilecek bir beceridir. 


Ayrıca Bakınız : Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?


Ayrıca Bakınız : Ses Telleri Nedir? Ses Tellerine Ne İyi Gelir?


Ayrıca Bakınız : Hepa Filtre Nedir ve Nerelerde Kullanılır?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir