Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

hyalüronik asit nedir,

Öncelikle hyalüronik asit denilen madde vücudumuzda neredeyse tüm dokularda bulunur ve su muhtevası (su tutucu özelliği) ile deri görünüşü ve yaşlanma görünümü üzerinde büyük rol oynar.

Vücudumuzdaki tüm bağ dokusunda eklemlerde ve ciltte tabii olarak yer alan glukozaminoglikan denilen amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler bulunur. Bu bileşenler bağ dokusuna esneklik sağlamlık ve nem kazandıran bileşenler. Hyaluronik asit de bu bileşenlerden bir tanesi.

Hayatın Kaynağı Sudur!

İnsan vücunun büyük bölümünü suyun oluşturduğunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle hayat ve yaşamın kaynağını su oluşturur diyebiliriz. Ve insan vücudundaki suyun muhafazası için hyaluronik asit çok önemli bir rol oynar.

Hyaluronik asit suyu tutarak dokuların canlı kalmasını sağlar.

Su hayatın en önemli bileşenidir, insan vücudunda da en çok bulunan madde sudur. Zira vücudumuzdaki her türlü biyokimyasal işlemde suyun çok ehemmiyetli etkisi vardır. Hyaluronik asit kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen mucizevi bir bileşendir.


Cilt bakımı açısından Hyaluronik asit:

hyalüronik asit nedir,
Hyalüronik asit nedir?

Cilt tüm vücudumuzu örten, dış etkenlere karşı savunan, vücut bütünlüğünü sağlayan, ısı ve nem kaybetmemizi önleyen, ayrı olarak bedenimize son şeklini veren, vücut ağırlığımızın da en ehemmiyetli bölümünü oluşturan uzvumuz.

Cildimiz için de yeterli nem düzeyinin sürdürülmesi hayati ehemmiyet taşıyor. Cildimizin şeklini almasını sağlayan ve savunan tüm işlevler neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden cildimizin yeterli neme sahip olması tüm cilt işlevleri için ehemmiyetli.

Yaşlanma tesirlerinin geciktirilmesi, kırışıklık görünümünün azaltılması, ciltteki sarkmaların önlenmesi, güneş ve diğer etrafsal negatifliklere karşı cildin savunması gibi ehemmiyetli konularda cildimizin yeterli derecede nemlendirilmesi vazgeçilmez bir koşul olarak karşımıza çıkıyor.

İşte burada Hyaluronik asit devreye giriyor. En tesirli nemlendirici serumlarda ve kremlerde hyaluronik asit vezgeçilmez bir etken madde. Hyaluronik asitin birkaç değişik formu kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde kullanılır. Sodyum Hyaluronate, Hyaluronik asitin sodyum tuzudur. Ayrı olarak düşük molekül ağırlıklı hyaluronik asit ve yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit  şeklinde de değişik etken maddeler mevzubahis. Molekül ağırlığı azaldıkça Hyaluronik asit cildin daha derin tabakalarına kadar inebilmekte. Kozmetikte çoğunlukla hem düşük hem de yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit bir arada kullanılarak cildin içten dışa nemlendirilmesi amaçlanır.

Hyaluronik asit içeren dermokozmetik cilt bakım ürünleri:

Hyalüronik asit İçeren Ürünler
Hyalüronik asit İçeren Ürünler

Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri tonikler, serumlar, losyon ve krem şeklinde de olabilmekte. 

Vichy, Filorga, The Organic Pharmacy, Avene gibi markalar hyalüronik asit içeren birçok ürünü piyasada satışa sunmuştur.

Cilt bakımında yeni trend olan Hyalüronik Asit, mükemmel ve nemli görünen makyaj sevenlerin gözdesi haline geldi.

İşte yeni trend olan hyalüronik asit hakkında bilmeniz gerekenler:

Hyalüronik asit, su moleküllerini çekme ve bağlama becerisi hasebiyle insan vücudunda büyük ehemmiyet taşımaktadır. Eklemleri ve sinirleri yumuşatır.

Bu sayede, cildin ve saçların vücudun balansını bozmadan natürel bir şekilde nemlenmesini sağlar.

İnsan vücudunda 15 gram bulunan Hyalüronik asit, ilerleyen yaşlarda imalatı iyice yavaşladığı için cildin kurumasına yol açar.

Bu yüzden kırışıklıklar daha da derinleşerek, cilt yüzeyinde net bir şekilde görünür hale gelir.

Peki, kozmetik ürünlerinde kullanılan Hyalüronik asit serumlarının cilde yararları neler?

 • Hyalüronik asit serumları cilde uygulandığında, yüksek oranda su tutma becerisiyle cildin pürüzsüz, parlak, canlı ve doğal görünmesini sağlar.
 • Sivilce izlerini yok eder ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Cildin uzun yıllar canlılığını, tazeliğini ve doğallığını savunmasına yardımcı olur.
 • Düzenli kullanıldığında kırışıkların azalmasını sağlar.

Hyalüronik asit serumu nasıl uygulanır?

Hyalüronik asit, mevsim geçişlerinde bilhassa de bahar aylarında, senede 2 defa kür şeklinde uygulanır. Uzmanlar, genellikle 25 yaş üstü kişilerin bu serumu uygulamasının daha randımanlı olacağını vurguluyor. Peki, Hyalüronik asit serumları nasıl uygulanır?

Hyaluronik Asit İğne ve Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Hyaluronik Asit İğne ve Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

– Sabah veya akşam pamuk yardımıyla tüm yüzünüze ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Hyalüronik asit, göz, eklem ve cilt sıhhati için önemli olan sıvı şeklinde bir asittir. Bir hayli kozmetik ürününde bulunan hyalüronik asit, yaşlanma karşıtı özelliği ile estetik operasyonlarda da sıkça kullanılır. Peki, genel anlamıyla hyalüronik asit nedir? Özellikle yiyeceklerden alınan hyalüronik asidin yararları nelerdir?

Yoğun olarak eklemler ve gözlerde bulunan bir sıvı olan hyalüronik asit, eklem ağrılarının giderilmesi, görme vaziyetinin iyileşmesi ve göz sıhhati için ehemmiyetlidir.

Bunun yanı sıra hyalüronik asidin son zamanlarda ismini bu kadar çok duymamızın nedeni ise cilt yaşlanmasının önüne geçmesi ve ciltteki kusurları kapatmasıdır. Cildi gençleştiren ve üst tabakası pürüzsüz hale getirebilen hyalüronik asit, kozmetik ürünlerinde, estetik müdahalelerde kullanılsa da en çok hyalüronik asit ihtiyacını besinler karşılar. İşte, hyalüronik asidin bilinmeyen yararları ve hyalüronik asit içeren besinler…


Hyalüronik asit nedir, ne işe fayda?

Cildin nem oranını arttırmaya yardımcı olan ve bu arada da cilt bariyerini güçlendiren bir molekül olan hyalüronik asit yaşayan tüm organizmalarda mevcuttur. Bebek cildinin yumuşaklığı, nemliliği ve gerginliği, bebeğin anne karnında yüzdüğü sıvının hyalüronik asit itibariyle çok zengin olmasından gelir.

Ancak güneş ışığı, natürel yaşlanma süreci, zarar veren kimyevi maddeler ve etrafsal etkenlerle beraber insan vücudunda natürel olarak bulunan bu asit miktarında giderek azalmalar hem de yok olmalar görülür. Bunun neticesi olarak ciltteki genç görünümde kaybolmalar alana gelir. Daha genç ve sıhhatli görünen bir cilt için hyaluronik asit seçenek edildiğinde çeşitli yollarla vücuttaki stokunun artması sağlanır.


Hyalüronik Asit Oranı Nasıl Artar?

Belirli bir bölgeye enjekte edilerek yarar sağlayan hyalüronik asidin kullanım yolu sadece estetik operasyonlar değildir. Beslenme şekli değiştirilerek vücutta gün geçtikçe azalan hyalüronik asit miktarı artırılabilir. Bu asidin yoğun olarak bulunduğu sebze ve meyveler varsa da hayvansal gıdalar da bu konuda zengin muhtevalıdır. Hyalüronik asit muhtevası yoğun olan besinler şu şekilde sıralanabilir, yeşil biber, limon,portakal, elma, muz,şeftali,armut ile soya ürünleri, patates ve nişasta…

Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Hyalünorik asitin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası vardır. Hatta faydaları saymakla bitmez diyebilir. Kısacası hyalünorik asitin faydalarına değinmek gerekirse :

 • Cildin genç görünmesini ve kırışıklıkların oluşmamasını sağlar.
 • Cildi nemlendirmesi ve su tutma özelliğinin olması nedeniyle, cilt nemlendirici kremlerin ana malzemelerinden biridir.
 • Ciltteki iltihaplı sivilce izlerini iyileştirmek ve önlemek için kullanılır
 • Dokuların onarılmasında, elastikiyetinin savunmasında yararlı tesirleri olduğundan, cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Kalojen liflerin oluşmasına ve savunmasına yardımcı olur. Vücutta kalojen azaldığında, cildin esnekliği kaybedilir.
 • Ciltteki tahrişlerde ve irinli oluşumlarda yararlıdır
 • Hücrelerin yaşlanmasıyla birlikte mitoz hızı azalmakta, buna bağlı olarak hücre yenilenmesi ve onarımı da azalmaktadır. Hyaluronik asit bu süreci tersine döndürecek şekilde destek verir.
 • Cilt bakımında hyaluronik sit içeren kremlerin faydalı olması için, ciltte dermişe kadar tesir etmesi gerekir. Bu oldukça zor olduğundan, kremlerin kullanılması fazla yararlı değildir. Bunun gibi cilde enjekte edilerek kullanılan hyaluronik asitte sadece enjekte edilen alana etki eder. Cildin genel görünümü üzerine etkili olmazlar.
 • Hyaluronik asidin cilt dışında, görme duyusuna iyi geldiği de bilinir. Hyaluronik asit gözlerin takriben % 80 oranını oluşturur.
 • Hyalüronik asit cilt dışında kişinin görmesini de iyileştirmektedir. İnsan gözünün hemen hemen %80’ini oluşturmaktadır. Göz bakımı ile birlikte, romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların rehabilitasyonu için de kullanılır. Eklem yüzlerini yağlar, tampon görevi görür ve bu bölgedeki inflamasyonun iyileşmesini sağlar.

Hyalüronik muhtevalı kozmetik ürünleri nedir?

Günümüzün gelişen kimya ve dermotoloji endüstrisinde yaşlanma karşıtı birçok krem, hap ve serum geliştirilmiştir. Ve yaşlanma karşıtı geliştirilen bu örünlerin en büyük ortak noktası su tutucu özelliği olan hyalünorik asit içermeleridir.

Özellikle yaşlanma karşıtı anti aging kozmetiklerde sıkça göreceğiniz Hyalüronik asiti, nemsizlik meselesi yaşayan ciltler de oldukça yakından tanıyor.

Yaşa bağlı veyahut etrafsal etkenlerden, cilt yapısından, yanlış ürün kullanımından; cilt esnekliğini ve nem tutma özelliğini kaybediyor. Hyalüronik asit kullanımı bu vaziyetlere en iyi çözümlerden biri oluyor. Cildin daha canlı ve çok daha parlak, vücudun daha pürüzsüz daha sıhhatli, saçların ise daha dolgun ve yumuşak bir görünüme sahip olması için çok ehemmiyetli bir yerdedir.


Hyalüronik asit hangi besinlerde bulunur?

Yşlanma karşıtı ürünlerin vazgeçilmez etken maddesi hyalünorik asit yalnızca dermatoloji ve kozmetik ürünlerinde değil birçok gıda ve besin maddesinde de bulunmaktadır.

Sebzeler: Patates ve tatlı patates gibi nişasta içeren, bilhassa kök sebzelerinin hyalüronan üretmek için vücuda yarar sağladığı gözlemlenmektedir. Magnezyum da hyalüronik asit sentezi için gereklidir. Ispanak, karnıbahar, brokoli, yeşil marul, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi sebzeler magnezyum açısından oldukça zengindir ve vücutta hyalüronik asit düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olur. Balkabağı, maya, fıstık, kepekli hububatlar, fasulye ve kahverengi pirinç gibi çinko içeren gıdalar da hyalüronanın iyi bir kaynağıdır.

Hayvansal ürünler: hyalüronik asidin en iyi kaynaklarından biridir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanların cilt ve nöral dokularında da bu asit etkendir. Dolayısıyla her tür hayvansal ürün zengin bir kaynaktır. Tavuk ve et suyu da yüksek miktarda bağ dokusu ve kollajen içerirken, kırmızı etler de retinol formunda hyaluronik asit salgılamaya yardımcı olurlar.

Soya ürünleri: Soya da hyaluronik asit kaynağıdır. Testler cilde soya sütü uygulandığında haftalar içinde asit düzeyinin arttığını göstermiştir. Bir çok güzellik ve anti-aging kreminin soya bazlı maddeler içermesinin bir nedeni de budur. Hyaluronik asitin oluşturulmasını artırmak için kişinin beslenmesine katılabileceği bir çok soya ürünü vardır. Fermente soya sütü protein açısından zengin bir kaynaktır ve fermantasyon süreci vücudun soyada mevcut çinko, demir, magnezyum ve diğer mineralleri kolaylıkla dönüştürmesine yardımcı olur.

Meyveler: Limon, portakal, ıhlamur ve greyfurt gibi turunçgillerler C vitamini açısından büyük bir kaynaktır. C vitamini açısından zengin diğer meyveler şunlardır; guava, mango, kiraz, kivi, portakal, yaban mersini, frambuaz ve tüm üzüm çeşitleri. Elma, muz, domates, avokado, ananas, kavun, şeftali ve armut gibi magnezyum açısından zengin meyveler de hiyalüronan düzeylerini artırmada yardımcı olur.

Baharatlar: Askorbik asit olarak da bilinen vitamin C, vücudumuzda hyalüronik asit için iyi bir kaynak olabilir. “United States Department of Agriculture” göre sarı, kırmızı, yeşil ve turuncu biber de dahil olmak üzere pek çok biber çeşidi C vitamini açısından zengindir. kişniş ve maydanoz gibi sıklıkla baharat olarak yemeklerde kullanılan yayılır, bu arada C vitamini içerirler.Hyalüronik asit nedir? faydaları, yararları ve zararları nelerdir?
hyalüronik asit nasıl kullanılır? hyalüronik asit hangi besinlerde, ilaçlarda, kremlerde bulunur? Hyalüronik asit içeren ürün tavsiyeleri nelerdir? sorularına yanıtlar aradığımız bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir