Hepa Filtre Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

hepa filtre nedir

Temizliğin vazgeçilmez aracı elektrik süpürgelerinin son zamanlarda yaygınlaşan özelliği hepa filte nedir?

Süpürgeler konusunda önemli fikirlere sahip olan ünlü süpürge düşünür Alexander Von Zubeyde hanimefendinin değerli bilgi birikiminden faydalanarak alıntılar yapılmıştır.

Hepa Filtre Nedir?

High Efficiency Particulate Air (HEPA), orjinal olarak high-efficiency particulate absorber (Yüksek randımanlı partikül emici) olarak adlandırılır.

HEPA aslında bir hava filtresi çeşitidir. 

HEPA filtre standardında olan hava filtrelerinin, temiz odalar, tıbbi tesisler, otomotiv ve havacılık gibi  bir hayli sektörü kapsayan uygulama alanları mevcuttur.

HEPA filtreler, Amerika Enerji Departmanı veya Avrupa Birliği gibi müessese veya kuruluşların nezdinde belirlenmiş olan verimlilik standartlarını karşılamaktadır.

Endüstriyel standartlar bazında bir filtreyi HEPA filtre olarak nitelendirmek için, o filtrenin 0,3 µm boyutundan daha büyük veya eşit boyutlardaki partiküllerin %99,97 sini yakalaması (filtre üzerinden geçen hava içerisindeki partikülleri) gerekmektedir.

Yani Hepa filtreler normal hava filtrelerine göre %60 daha küçük partikülleri yakalama kabiliyetine sahiptirler.

Hepa filtre nedir nasil kullanilir
Hepa filtre nedir nasil kullanilir

HEPA filtreler 1950’li senelerde icat edilerek ticarileştirilmiştir.

Bu orjinal terim tescilli bir marka haline geldikten sonra yüksek randımanlı filtreler için genel bir terim haline gelmiştir.

Çalışma Prensibi

HEPA filtreler rastgele tertip etmiş liflerden oluşan bir tür keçe bileşimidir. Bu lifler çoğunlukla cam elyaftan oluşur. 0,5 µm ile 2 µm arasında bir çap ölçüsüne sahiptirler. Yakalama işlevlerini etkileyen temel etkenler lif çapı, filtrenin kalınlığı ve alın hızıdır. HEPA filtre lifleri arasındaki hava boşluğu çoğunlukla 0,3 µm’den fazladır. Bu boşluğun 0,3 µm’den fazla olması bir HEPA filtrenin lifleri arasında bulunan en büyük boşluktan, daha küçük parçacıkların kolayca geçebileceği ve bu vaziyette filtrenin bir elek gibi davranacığına konusunda yaygın ve yanlış bir faraziyeye yol açmaktadır.

Lifler arasındaki en büyük boşluk veya açıklık mesafesi kadar geniş parçacıkların geçemediği gözenekli membran tip filtrelerin aksine, HEPA filtreler daha küçük boyuttaki kirleticileri ve partikülleri yakalamak için tasarlanmıştır. Bu küçük boyutlu partiküller veya kirleticiler aşağıdaki üç yakalama mekanizmasının oluşturduğu kombinasyon  yardımı ile yakalanırlar:

Yakalanma Tesiri

Hepa filtre nedir nasil kullanilir
Hepa filtre nedir nasil kullanilir

Hava akımı ile beraber bir akış çizgisi izleyen partiküller bir lifin yarıçapından daha yakın yerden geçiyorsa, lif tarafından yakalanır ve yapışır.

Atalet Tesiri

Hava akımı ile beraber oluşan kıvrımlı akış çizgilerini takip eden partiküller lif çevreninde dönerek yollarına devam ederler. Ancak, akış içerisinde sürüklenen kimi partiküller ataletleri dolayısı ile bu dönme işlemi gerçekleştiremezler. Liflerden kaçamadıkları için direk lif yüzeyine çarparak yapışırlar. Bu tesir, lif çapının azalması, hava hızının artması ve tanecik çapının büyümesi ile artar.

Difüzyon Etkisi

Tanecik çapının bilhassa 0.1 µm’nin altında olduğu partiküller gaz molekülleri ile çarpıştıklarında netice olarak çok gayri muntazam bir şekilde hareket etmeye başlarlar. Bu sayede filtre üzerindeki geçiş yolları engellenir ve erişmeleri geciktirilir. Gaz moleküllerinin Brownian hareketi olarak adlandırılan bu davranış sayesinde lifler ile çarpışan partiküller onlara yapışabilmektedir. Bu etki ise hava hızı, tanecik çapı ve elyaf çapı küçüldükçe artmaktadır.

Teknik Özellikleri

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından tanımlanmış olan standartta ve çoğu Amerikan endüstrisi tarafından kabul edilen HEPA filtreler, çapı 0.3 mikrometre (µm) olan havadaki partiküllerin en az %99,97’sini yakalamalıdır. HEPA filtrelerin hava akışına veya basınç düşüşüne karşı göstermiş oldukları asgari akış direncinin genellikle nominal hacimsel akış hızında (3400 m³/h) takriben 300 Pa (0,044 psi) olarak belirtilir.

Avrupa Birliğinin tanımlamış olduğu ve Avrupa ülkelerinde kullanılan şartname ise EN 1822: 2009 Avrupa Normu’dur. En nüfuz edici partikül büyüklüklerinin (MPPS) tutulmasına göre HEPA filtreler sınıflara ayrılır:

Hepa filtre çeşitleri
Hepa filtre çeşitleri

Son zamanlarda, aynı filtre verimliliğine sahip olacak şekilde performans standartlarını minimumda tutabilen yüksek verimli bir hava filtresi bir HEPA filtre olarak sınıflandırılabilir. HEPA filtreler,  Milli Mesleksel Güvenlik ve Sıhhat Enstitüsü N100 derecelendirmesinde solunum filtreleri için eşdeğerdir. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığının (DOE), tertip etmiş olduğu standartlarda bir filtrenin HEPA filtre olarak tanımlanması için diğer hava filtrelerinde olmayan özel gereksinimlere sahip olması gerekmektedir. Buna ek olarak, şirketler, tüketicilerin almış oldukları HEPA filtrelerin standartları karşılayacak şekilde belgelendirildiğine konusunda teminat vermek hesabına “True HEPA” denilen pazarlama terimini kullanmaya başlamışlardır.

“HEPA-type, “HEPA-like”, “HEPA-style” veya “% 99 HEPA” gibi terimlerle tanıtılan ürünler, bu gereksinimleri karşılamamakla beraber bağımsız  akredite olmuş laboratuvarlarda test2 dahi edilmemiş olabilir. Bu alt sınıf filtrelerin bazıları, HEPA filtrelerin sahip olduğu verim değerlerine oldukça yakın olabilir. Ancak, ihtiyaç duyulan testler yapıldığında genelde verim değerlerine çok uzak ve alt düzeyde filtreleme özelliğine sahip olan filtreler oldukları ortaya çıkmaktadır.

Son zamanlarda HEPA filtreler hava filtrasyonunun çok önemli olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Bu alanların başında ise ameliyathaneler, ilaç ve mikro elektronik imalatı, nükleer teknik gibi mükemmel hava kalitesine ihtiyaç duyulan yerlerdir.

Sözün Özü:

Tüm elektrikli süpürge ve diğer filtrasyon gerektiren alet ve cihazlarda kullanılan klasik filtrelerden yapısal olarak pek bir farkı olmayan sadece dana küçük tane boyutundaki partikulleri tutabilen hepa filtreleri tavsiye etmekteyiz.

Bu içeriğin hazırlanmasındaki baskilarindan dolayı Alexande Von Zubeyde‘ye teşekkürlerimizi sunarız.

“Hepalar ağlamasın, levhalar bağırmasın.”


Ayrıca Bakınız : Joelle İmamoğlu Kimdir?


Ayrıca Bakınız : Çekik Gözün Sebebi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Distopik Film ve Kitaplar


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir