Evde Doğal Rimel Yapımı

Evde Doğal Organik Rimel Yapımı

Kadınlar için güzelliğin vazgeçilmezi yüz makyajının en önemli unsurlarından birisini kirpiklere çekilen rimel yada diğer adıyla maskara oluşturulur.

Geçmişi ve tarihi kökeni yüzyıllar öncesine dayanan rimel gözlerin ön plana çıkarak çok daha güzel ve etkileyici görünmesini sağlar.

Maskara olarak ta bilinen rimel günümüzde kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerinden birisidir.

Rimel İçeriğinde Neler Bulunur?

Rimel adını verdiğimiz maskaralar günümüzde birçok firma tarafından fabrikasyon üretimi olarak piyasaya sunulmaktadır. Güzellik sektörü ve kozmetik endüstrisinin en çok satılan ve yıllık satış hacimleri neredeyse petrol firmalarıyla yarışacak bir sektörden bahsediyoruz.

evde doğal rimel yapımı
Evde Kendi Doğal Rimelinizi Yapın

Kadınların göz makyajlarında şüphesiz en önemli rolü rimel üstleniyor. Maalesef piyasada satılan birçok rimel çeşidi, sağlığa zararlı, kanserojen maddeler ve göz yapısını olumsuz etkileyebilecek zararlı bileşenler içermektedir.


Rimel Neden Evde Yapılmalıdır?

Satışta olan ürünlerde renk ve kıvam verici birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Ayrıca rimelin daha uzun süre kirpiklerde kalmasını ve su toz gibi dış etkilerden daha az etkilenmesi için zararlı yağlar kullanılmaktadır.

Rimellerde kullanılan tüm zararlı kimyasal bileşenler, uzun süreli kullanımlarda göz çevresine zarar vererek sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Kozmetik ürünlerinin birçok yan etkisi bulunmakta ve içerdiği zararlı kimyasallar neticesinde ortaya çıkabilecek bu yan etkileri genelde paylaşılmamakta ve gizlenmektedir.

Kozmetik endüstrisinin zehir saçan zararlı ürünlerine karşı evinizde çok daha düşük maliyetlerle, kendi doğal rimelinizi yapabilir ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.


Ev Yapımı Rimel Hazırlamak

Evinizde katkı maddesiz, herhangi bir kimyasal içermeyen rimelinizi kendiniz çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Aşağıda çok kolay bir şekilde evinizde hazırlayabileceğiniz doğal rimel tarifi bulunmaktadır.

Ev Yapımı Rimel Hazırlamak İçin Kullanılacak Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı kadar hindistancevizi yağı
  • 1 çay kaşığı karite yağı (shea butter)-shea yağı diye de geçer
  • 1 çay kaşığı rendelenmiş balmumu
  • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
  • 1 çay kaşığı aktif karbon veya kakao

Hazırlanışı:

Yağlarla bal mumunu ocağın üzerinde benmari usulüyle eritin.

Erimiş haldeki sıvıyı ocaktan alıp, içine aloe vera jelini ilave edin.

Karıştırmak için kaşık yeterli olmazsa ufak bir çırpıcı kullanabilirsiniz.

Son olarak, siyah maskara ele geçirmek istiyorsanız aktif karbon, kahverengi  maskara ele geçirmek istiyorsanız kakao ilave edin.

Sıvı, soğudukça kıvamlanacak. Maskaranız hazır.


Ev yapımı rimel nasıl kullanılır?

Hazırlanan doğal rimel karışımını küçük bir kap veya mini kavanoza koyun. Her zaman kullandığınız rimel fırçası veya maskara kalemi ile birlikte bu yeni doğal rimelinizi kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Rimel Yapımında Kullanılan Aktif Karbon Hakkında

Aktif karbon, bazı işlemlerden geçirilerek insan sıhhatine zararsız hale getirilmiş bir karbon. İçme suyu arıtma sistemlerinde dahi güvenle kullanılıyor (suyun içindeki renk ve koku yapan yabancı maddeleri yakalamak için). Hem de bir takım zehirlenme olaylarında, zehri emip ince bağırsaktan kana geçmesini engellemek için de kullanılıyor.

Netice:
Sürüldüğünde iki maskara arasında renk açısından büyük bir fark olmuyor.

Çok azar azar sürmek gerekiyor; yoksa topaklanabiliyor. Sürdükten sonra da maskaranın pek sabit olduğu söylenemez; kolaylıkla çevreye bulaşabiliyor. Fakat makyaj yapmayı seviyor, ama piyasadaki ürünleri hiç kullanmak istemiyorsanız, tecrübe edip giderek kullanımına alışabilirsiniz.


Ev Yapımı Rimel Tarifi – TARİF 2

Maskara, göz makyajının en ehemmiyetli malzemesidir. Bir hayli kişi için vazgeçilmez olan rimel, kimyasallarla doludur ve gözlerinize zamanla hırpalayıcı zararlar verebilir. Diğer bir maskara tarifine geçelim:

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 4 tatlı kaşığı aloe vera (jel)
  • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş arı balmumu
  • 1 – 2 kapsül aktif kömür veyahut kakao tozu
  • Temiz bir maskara kabı

Not:Aktif kömür organik ve doğal ürün satışı yapan mağazalarında bulunabilir.

Ev yapımı rimel tarifi 2 hazırlanışı :

Düşük ateşte küçük bir tencerede hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli, ve rendelenmiş balmumu koyun. Balmumu tamamiyle eriyene kadar güzelce karıştırın.

Aktif kömür 2 kapsülü (istenilen renkte, takriben 1/4 bağlı – 1/2 çay kaşığı) ve yağ karışımı dökün. Tamamen kaybolana kadar karıştırın. Sonrasında ocaktan alın.

Karışımı küçük bir plastik torba içine dökün. Daha sonra, torbanın karşı köşesine çok küçük bir delik açın.

Boş maskara tüpünün içine dökmek için açtığınız deliğe doğru itin. Bu delik sayesinde tüpe dökerken elleriniz de batmayacaktır.

Tüpe güvenli küçük delikli ucu tutun. Tüp doğru maskara karışımı basarak başlayın. Çok hızlı hareket etmeyin, karmaşaya kapı aralayabilir. (Ben altında bir kağıt havlu ya da peçete koymanızı tavsiye ederim.) Hepsi dökülene kadar tüp içine karışımı hareketli tutun.

İç kapağı yerinde ve daha sonra sıkıca maskara fırçasını koyun. Tamamdır! Hane yapımı maskaranız hazır!

Sıkıca kapağı kapattığınıza emin olun ters halde hane yapımı maskara kurur.

Evde rimel yapımının anlatıldığı bu özgün içerik tamamiyle bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş olup, kozmetik sektörünün zehirli ve zararlı kimsayasallar içeren ürünlerine karşı doğal bir alternatif yaratmak amacıyla okuyucularımıza sunulmuştur.

Evde rimel yapımı üzerine deneyimlerinizi ve sormak istediklerinizi sayfanın altında bulunan yorum bölümü ile diğer okuyuculara iletebilirsiniz.


Ayrıca Bakınız : Yutkunurken Zorlanmanın Sebebi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir