Eritropoetin (EPO) Nedir? Yüksekliği ve İlaç Tedavisi

Eritropoetin (EPO) Nedir Hastalık Tanısı ve Tedavisi

Eritropoetin, böbreklerde üretilen ve eritrosit üretiminden sorumlu hormona verilen isimdir. Tıp literatüründe eritropoetin EPO kısaltması ile kullanılır.

Eritropoetin nedir diye sorulduğunda, eritrosit üretimini denetleyen hormon olduğunu öğrendiğimize göre eritrosit nedir sorusunu sormanın zamanı geldi.

Eritrosit diğer adıyla alyuvar hücresidir. Eritrositler kemik iliğindeki mekanizma ile üretilir ve kana kırmızı rengi veren renk pigmentleri içerir.

Eritrosit organizmalar için çok önemlidir. Eritrosit eksikliği kansızlık ve anemi olarak bilinen hastalıktır ve devamında birçok rahatsızlığı tetikleyebilir.


Eritropoetin Yüksekliği Nedir? Neden Olur?

Eritropoetin Yüksekliği Nedir? Neden Olur?
Eritropoetin Yüksekliği Nedir? Neden Olur?

Eritropoetin hormonu bazı durumlarda yükselme eğilimi gösterir. Eritropoetin değerlerinin yüksek çıkması ise birtakım hastalıkların olabileceği anlamına gelebilir. Tıp literatüründe eritropoetin yüksekliğine sebep olabilecek nedenler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Polisitemi hastalığında
 • Demir eksikliği anemisinde
 • Folik asit ve B12 eksikliğinde
 • Hamilelikte
 • Kanser hastlarında kemoterapi tedavisi süresinde
 • Böbrek yetmezliği ve böbrek rahatsızlıklarında
 • Böbrek tümör ve kistlerinde
 • Aids ve benzeri hastalıklarda
 • Kronik Akciğer Rahatsızlığı (KOAH) hastalığında

Yukarıda sıralanan durumlar eritropoetin değerinin yüksek çıkmasına neden olabilirler. Fakat eritropetin yüksekliği yukarıdaki rahatsızlıklardan birinin net olarak hastada bulunduğu anlamına gelmez. Teşhis için birçok kontrol ve konsültasyon gereklidir.


Eritropoetin Düşüklüğü Nedir? Neden Olur?

Eritropoetin Düşüklüğü Nedir? Neden Olur?
Eritropoetin Düşüklüğü Nedir? Neden Olur?

Bazı durumlarda eritroprotein değeri normal sınırların altına iner. Bu durumlar eritropoetin hormonunun normal seviyesinde çalışmasını engelleyerek eritrosit üretim mekanizmasını olumsuz etkiler ve sonucunda genellikle kansızlık – anemi ile başlayan hastalıklar sarmalı oluşur.

Eritropoetin hormonunu kısan ve azaltan etkenler genel olarak aşağıdaki gibidir :

 • Böbrek yetmezlikleri
 • Polisistemia vera
 • Kanser
 • Romatoid artrit
 • Ülseratif kolit

Yukarıda sıralanan hastalıklar genel olarak eritropoetin hormonunu baskılar niteliktedir. Fakat kesinlikle uzman hekim tarafından gerekli kontroller neticesinde ancak tam teşhis yapılarak eritropoetin hormonunun azalmasının veya düşüklüğünün sebebi öğrenilmelidir.

Eritropoetin Horonu ve Böbrek Yetmezliği
Eritropoetin Horonu ve Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği hastalıkları eritropoetin hormonunu etkileyen ve azaltan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Düzgün çalışmayan böbrekler eritropoetin hormonu üretimini gerçekleştiremez ve bu hastada kansızlık veya anemi olarak kendisini gösterir.


Böbrek Yetmezliği Öldürmez, Kansızlık Öldürür!

Böbrek yetmezliği konusunda ilerleyen tıp birçok çözüm bulmuştur. Fakat böbrek yetmezliğinden ziyade bu durumun neden olduğu diğer rahatsızlıklara dikkat etmek gerekir.

Kronik böbrek yetmezliği tedavisi aynı zamanda eritropoetin eksikliği tedavisi, anemi – kansızlık tedavisi ve eritrosit eksikliğinin tedavi edilmesi anlamlarını taşımaktadır.

Hematoloji uzmanları eritrosit eksikliğinin birçok olumsuz sonuca kapı araladığını belirtmekteler. Bu nedenle böbreklere iyi bakmalıyız.


Eritropoetin (EPO) Düşüklüğü Tedavisinde İlaç

Eritropoetin (EPO) eksikliği veya tedavisinde bu hormonu etken maddesinde barındıran hap veya sandozlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar yalnızca uzman hekimlerce hazırlanan reçeteler doğrultusunda satılmaktadır.

Eritropoetin (EPO) eksikliği tedavisinde kullanılan Eritropoetin (EPO) hormonu içeren ilaçların bazıları fiyatları ile birlikte aşağıda listelenmiştir.

 • BINOCRIT 10000 IU/1,0 ML SC/IV ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 6 KULLANIMA HAZIR ENJEKTOR 723,67TLSANDOZ
 • DROPOETIN 2000 IU/0,2 ML SC/IV ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN KULLANIMA HAZIR 6 SIRINGA hkt – küb 265,79TLDROGSAN
 • EPOPLUS 2000 IU/ML SC/IV ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 10 FLAKON hkt – küb 375,1TLHAS BIOTECH

Eritropoetin Değeri Sağlıklı İnsanlarda Ne Olmalı

Eritropoetin değeri normal yaşamda sağlıklı insanlar için belirli referans değer aralıkları ile belirlenmiştir. Bu değerler kadınlar ve erkekler için farklılık göstermektedir.

Eritropoetin Referans Değerleri : 

Erkekler için : 4.0-16 mU/mL

Kadınlar için : 4.0-21 mU/mL


Eritropoetin Nedir? Ne Anlama Gelir? Eritropoetin İşlevi Nedir? Ne İşe Yarar? Eritropoetin Eksikliği ve yüksekliği? Böbrek Yetmezliği İlişkisi ve İlaç Tedavisi hakkında bilgi aradığımız bu yazı kesinlikle bir tedavi yöntemi içermemektedir.


Ayrıca Bakınız : Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?


Ayrıca Bakınız : Kızamık Deyip Geçmeyin! Kızamık Hakkında Bilinmeyenler


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir