Doğum Öncesi Anne Karnında Hıçkırık Tutması

Anne Karnında ve Bebeklerde Hıçkırık

Hamilelik dönemi anne adayları için hem çok zevkli hemde birçok zorluklarla dolu bir dönemdir.

Bu dönemde anne adayları birçok konuda endişe duyabilir. Birçok anne adayının yaşadığı, kiminin fark etmediği bazılarının ise fark edip merak ettiği bir konu anne karnındaki bebeğin hıçkırması normal midir?

Anne karnında hıçkırık tutması konusunu yine annelerin tecrübelerine dayanarak kendi anlatımlarıyla derlenen bu içerikte bulabilirsiniz.

Bebeklerde Hıçkırık Tutması

37. haftayı geride bırakmış bir anne adayı olarak bebeğimi hissettiğim günden beri hem merak hem de kaygıyı beraberinde yaşıyorum.

Gebelik şekeri teşhisi koyulan her anne adayı gibi akıllar da daimi sual işaretleri oluşmakta ve başlıyoruz araştırmacı – basın mensubu gibi internetin altını üstünü getirmeye.

En son bir gün önce gece bebeğimde 4 -5 saniye aralıklarla gelen sanki bir hoplama hissi ve takriben 10 dakika kadar sürüyordu biraz bekleyince yine başladı bu vaziyet bebeğimde kaygıyla gece saat 1 de kalkıp internette başladım araştırmaya bebeğimde ki bu senkronize hareketin kaynağı nedir? Ve bulduğum enteresan bir bilgi ” anne karnındaki bebek hıçkırığı”.

Normal bir insan nasıl hıçkırabiliyorsa, anne karnında tüm hayatsal faaliyetleri gelişmiş akciğerleri oluşmuş bebeklerinde bizler gibi hıçkırabildiğini öğrendim.

Anne Karnında Hıçkırık Neden Olur?

Anne Karnında ve Bebeklerde Hıçkırık
Anne Karnında ve Bebeklerde Hıçkırık

Anne karnındaki bebeğin rahat hareket edebilmesi ve vücudunu oluşturan uzuvların, uzuvların oluşabilmesini sağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvıya amniyon sıvısı denmektedir. Bu sıvı ile anne karnında bulunan bebeğin hareketleri, idrarı ve yaşadığı ortam bu sıvı ile hazırlanmış olur.


Ayrıca Bakınız : Amniyon Nedir?


Anne karnındaki bebeğin ciğerleri diğer uzuvlarına göre ağır ağır ve en son gelişme gösterir. Anne karnında 9 ayını dolduran bebeklerde artık soluk alış veriş egzersizleri yapan ve emme refleksi göstererek amniyon sıvısını yutarlar. Bu da hıçkırığa kapı aralar. Sıklıkla annelerin yemek yemesinin ardından bebekte hıçkırık hareketi hissedilir. Anne karnındaki bebeğin hıçkırması korkulacak bir vaziyet değildir.

Halk arasında anne karnındaki hıçkırığın kordon dolanması olduğunu söyleseler de bu söylenti hurafeden başka bir şey değildir. Yetişkin fertler hıçkırıklarından nasıl rahatsız oluyorlarsa anne karnındaki bebeklerde hıçkırıklarından rahatsız olup hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme anne adayını korkutabilir. Ciğerleri gelişmekte olan bebeğin kimi anne adayları tarafından da acaba bebeğimin ciğerlerinde mesele mu var? diye kaygı gösterseler de bu minik hıçkırıkların bebek için çok yararı vardır.

Anne karnında ki bebek hıçkırığının yararları:

– Doğuştan emme refleksine sahip olarak doğarlar. Bu emme refleksini de anne karnındayken amniyon sıvısını yutup hıçkırması neticeninde emme refleksini öğrenirler ve doğduktan sonra da çok iyi bir şekilde emerler.

– Anne karnındaki bebeğin amniyon sıvısını yutmasıyla diyafram adalesinin daha iyi adaleyip gevşeyerek ciğerlerinin gelişimine yardımcı olur.

– Doğumu yaklaşan bebeklerin gün içerisinde daha çok amniyon sıvısı yuttuğu için hıçkırık nöbetlerinin arttığı gözlemlenir.


Anne karnındaki bebeklerde hıçkırık tutması başlıklı bu yazı birtakım alıntılar içermektedir.

Kaynaklar ve Bibliyografya:

http://www.hickirik.gen.tr/anne-karninda-hickirik.html
http://www.e-gebelik.net/hafta_hafta_gebelik/hafta_38.asp
http://ogrenenanne.blogspot.com.tr/2013/05/anne-karnnda-hckrk.html
http://www.uzmantv.com/hamileligin-9.-ayinda-anne-karnindaki-bebek-ne-durumdadirSosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir