Cilt Lekelerine Limon Suyu

limon cilt leke

Limon yüzyıllardır hayatın her alanında kullanılan bir yiyecek. Eski çağlarda insanlar tarafından şifa kaynağı olarak kullanılmasının yanı sıra bir güzellik iksiri olarak ta en çok kullanılan doğal maddeler arasındadır.

Bildiğiniz üzere en çok C vitamini ihtiva eden yiyecek limon ve özellikle limon suyudur. Limon ve limon suyunun içeriği yalnızca C vitamini ile sınırlı kalmayıp  potasyum ve B vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Cilt için de çok yararlıdır. Limon yüz, dirsek, diz gibi bölgelere sürülebilir. Fakat sade olarak değil su ile karıştırılarak veyahut bir pamuğa limon damlatılarak sürülebilir. Yoksa kuruluk yapabilir. Veyahut limon sürüldükten sonra uygun bir krem sürülebilir.

Cildinizi Limonla Güzelleştirin

Limon cilde parlaklık verir, cilt kirlerini azaltır. Limon asitli olduğu için güneşe çıkmadan önce cilde sürülmemelidir. Limonu cilde sürmek için en uygun zaman gece yatmadan öncedir. Bilhassa siyah noktalardan kurtulmak için bir pamuğun üzerine sıkılan limon gece yatmadan önce siyah noktaların üzerine sürülür. Bu işlem siyah noktalar geçinceye kadar uygulanabilir.

Limondan maske de yapılabilir. Bunun için bal, limon suyu ve zeytinyağı karışımı yapılıp yüze sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra cildin yumuşadığı ve parladığı görülür.

Vücudunuzdaki Kötü Görüntülere Limon Suyu Sıkın

Ölü hücrelerden kurtarır, kırışıklıkları azaltır, çizgileri azaltır ve cilde parlaklık verir. Cilt hücrelerini onarır.

Limon sivilcelerin kolayca iyileşmesini sağlar.

Limon suyunu cilde sürmek kadar limon suyunu içmek de hem bedene hem cilde iyi gelir. Ayrı olarak limonun kabuğu da çok yararlıdır. Limon kabuğunda E vitamini, potasyum, kalsiyum, Fosfor, magnezyum, çinko ve bakır vardır.

Limonun yararlarından faydalanmak için çeşitli karşımlar uygulamak gerekir. Yalnız herkesin cilt hassasiyeti farklıdır. Limon da asitli bir meyve olduğu için dikkatli olmak da fayda vardır. Birinin cildine yararı olan bir karışım başka bir kişinin cildine yarar sağlamayabilir. Kişi kendi cildini iyi tanımalıdır. Ona göre uygulamalar seçenek etmelidir. Bilhassa açık yaralara netlikle limon sürülmemelidir. Zira yarayı sızlatır.

Limonu cilt için kullanmak istenirse neticeleri için sabırlı olmak gerekir. Tabii olduğu için düzenli kullanılmasına ve sabırlı olmaya ihtiyaç vardır. Kuru ciltler limonu kesinlikle su ile karıştırıp kullanmalıdır.

Limonu yağlı cildi olanlar ciltteki fazla yağdan kurtulmak için, saçında kepeği olanlar kepek meselesi çözmek ya da en azından azaltmak için, dizler ve dirseklerin karalığını azaltmak için, ciltteki, gözenekleri açmak için, cildi canlandırmak için limonu çeşitli karışımlarla kullanabilir. Ehemmiyetli olan tahriş etme özelliğinden dolayı dikkatli olmaktır. Zira tüm tabii yollar kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır. Ciltteki problemler alanında uzman bir doktor tarafından rehabilitasyon edilmeli önerilen vaziyetlerde ek olarak doğal yollar de uygulanabilir.


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir