Beyincik Dejenerasyonu Nedir?

beyincik dejenerasyonu nedir

Günümüzde ender görülen fakat bir o kadar tehlikeli ve maalesef çözümü bulunmayan bir hastalıktan bahsedeceğiz. Bu şeytani hastalığın adı “Beyincik De-jenerasyonu”

Son dönemde birkaç televizyon dizisiyle de gündeme gelen ve en çok konuşulan hastalıklardan biri olan beyincik dejenerasyonu nedir?

Beyincik dejenerasyonu, omurilik soğanında oluyor. Beyincik isimi verilen bölümün zarar görmesiyle birlikte adale işlevsizliği başlıyor. Bu işlevsizlik giderek hayati tehlike doğurarak ölüme kapı aralıyor.

Omurilik soğanında olan bu hadisenin ne yazık ki tıpta rastgele bir rehabilitasyonu ve tedavisi yok.

beyincik dejenerasyonu nedir neden olur,
beyincik dejenerasyonu nedir neden olur,

İsimi omurilik olsa da omurilik soğanı aslında beyin sapının bir parçası ve beyin ile omurilik arasında yer alan hayati bir bölge. Beyin ve diğer uzuvlar arasındaki irtibatı sağlayan sanki iletişim aracı şeklinde çalışan bir bölümdür. Omurilik soğanı beyincik dejenerasyonunun oluştuğu bölge olduğundan bölgeyi tanımak hastalığı bilmek kadar ehemmiyetli. Sinirlerinizin yuvası da omurilik soğanıdır.

Beyine giden bütün sinirlerin geçiş yolu olan omurilik soğanı istemsiz çalışan tüm uzuvların başka bir deyişle mesela kalp gibi kontrol merkezi de burasıdır. Öyle hayati bir noktadan söz ediyoruz ki, solunum, sindirim, yutma, çiğneme, kusma hem de ve hem de idrar yapma gibi reflekslerin de tamamı omurilik soğanında kontrol edilir.

Beyincik dejenerasyonunun belirtileri nedir?

Hayatı tehlikeye atan bu hastalığın rehabilitasyonu olmadığı gibi belirtileri de aslında biraz sinsi ilerliyor. Şöyle ki hayati işlevleri ağır ağır bitiren bu beyincik dejenerasyonu öncelikle vücutta titremelerin ortaya çıkmasıyla kendini göstermiş oluyor.

beyincik dejenerasyonu örnekleri
beyincik dejenerasyonu örnekleri

Bu titremeler gittikçe şiddetli bir şekilde artmaya başlıyor. Titremelerden bir müddet sonra da adalelerdeki güç azalmaya başlıyor. Bu güç azalmasıyla beraber adaleleri kullanma da giderek kaybedilmiş oluyor. Hemen peşinden en bariz özelliklerinden biri olan dokunma ve acı duyma hissi ağır ağır kaybedilmeye başlanıyor.

İlerleyen giderek beraber hastalık artık vücudu tamamiyle ele geçirmenin ilk hareketini karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi vaziyetlerle karşılaşılmasına kapı aralıyor. Bu vaziyetin hemen hemen peşinden konuşmada güçlük çekme gibi diksiyon meseleleri oluşmaya başlıyor. Bacaklarda güçsüzlük, rahatsızlık, sendeleme gibi meselelerle birlikte yürüme ve zamanla da yürüme hissi kaybı oluyor.

Dolayısıyla vücutta balans kaybı beraberinde geliyor. Son olarak görme, konuşma ve duyma gibi ana duyu işlevleri tamamen bitmeye başlıyor. Vücuttaki tüm kaslarla birlikte kalp kaslarının da zayıflamasına kapı aralayan beyincik dejenerasyonu en son kalp hastalıklarına kapı aralayarak ölümcül neticenini göstermiş oluyor.


Beyincik dejenerasyonu hakkındaki bu yazı genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir tedavi yöntemi ve tavsiyesi içermemektedir.

Eğer çevrenizde beyincik dejenarasyonu belirtileri gösteren kişiler varsa vakit kaybetmeden uzman hekimlere muayene olması gerekmektedir.


Ayrıca Bakınız : Tsundoku Hastalığı Nedir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir