Amniyotik Bant : Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Amniyotik Bant Nedir Teşhis ve Tedavisi

Maalesef başına gelmeyenlerin anlamını bilmediği, çoğu insanın hakkında bilgi sahibi olmadığı bir sendromdan bahsedeceğiz. Bu olumsuz sendromun adı amniyotik bant sendromu. Amniyotik bant nedir sorusundan önce hamilelik döneminde oluşan amniyotik kese, amniyon sıvısı ve diğer kavramları irdelemekte fayda olacaktır.

Kadınlarda döllenmenin ardından gebelikle birlikte cenin oluşmaya başlar. Oluşan cenin amniyon adı verilen sıvının içinde gelişir. Bu gelişim sürecinde amniyon sıvısı sürekli kendini yenileyen bir mekanizmaya sahiptir. Amniyon sıvısı ile rahim arasında ise amniyotik kese adı verilen bir yapı bulunur. Amniyotik kese plasenta zarından oluşan özel dokusal bir yapıya sahiptir.

Doğumdan önce veya doğum sırasında plasenta, amniyotik kese ve amniyon sıvısına bağlı olarak bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunlardan en sık görünenleri amniyon kesesi yırtılması, amniyon kesesiyle birlikte doğumun gerçekleşmesi, amniyon kesesinin bebeği veya bazı uzuvlarını sarması (amniyotik bant sendromu) olarak sıralanabilir.


Amniyotik Bant Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin yaşadığı bölgede, amniotik (zar) olması ve bu zarın bebeğin el, ayak parmaklarına veya bebeğin baş bölgesine dolanması veya yapışması vaziyetine, amniotik bant belirtisi denir.

Bu sendromun oluşması bebekte el ve ayakta kopmalarına veya ilerlemesi halinde hayati tehlikeye bile neden olabilmektedir. Anne karnında gelişimine devam eden bebeğin, zarında yırtılma ve yapışma diye de dile getirilen bir olumsuzluktur.

Amniyotik bant sendromundan en fazla etkilenen bölge, ellerdir. Daha çok, 2.3.4. parmakların etkilenmesi ile karşılaşılmaktadır.


Amniyotik Bant Belirtisinin görülme ihtimali nedir?

Bu olayın görülme sıklığı, 1200 ila 15000 doğumda birdir. Sebebi ve neyin amniyotik band sendromuna neden olduğu konusunda net bir bilgi şuan için mevcut değildir. Ancak tahmin edilen birtakım sebepleri bulunmaktadır.

Ancak bu sayılan sebeplerden hiçbirisi, bütün olayları izaha yetmemektedir.


Amniyotik Bant Belirtisi Hangi Dönemlerde Daha Sık Görülür?

Zarlarda ortaya çıkan yırtık, gebelik döneminin 4. Haftası ile 18. Haftası arasında olmaktadır. Ancak bebeğin zarlarında bu yırtığın neden olduğu bilinmemektedir. Sadece bir ehller danlos ve osteogenezis imperfecta gibi metabolik hastalıklarda birlikte görülebilmektedir.


Amniyotik bant neden oluşmaktadır?

Amniyotik Bant Nedir Teşhis ve Tedavisi
Amniyotik Bant Nedir Teşhis ve Tedavisi

Amniyotik bant oluşması konusunda dile getirilen görüşlerin büyük bir bölümü, gebelik dönemi içerisinde daha çok erken safhalarda rastgele bir sebepten dolayı amniyon zarının parçalanarak uzantılarının bebeğe dolanması ve daha sonrasında amniyon zarının kendini onarması ile birlikte, bebekte sanki o bölgelerde lastik takılmış gibi boğumlanmalar yapması şeklinde gözlenmektedir. Büyük bir çoğunluğun, bu konu da ki inanışı bu istikamette olsa bile, şuan için kuram safhasındadır ve bu konuda konusunda ihtiyaç duyulan muayenehane çalışmalara devam etmektedir.

Az önce de dile getirdiğimiz gibi, sebebi net olarak bilinmese de, zarlarda bant olma rizikonunu artıran vaziyetler da mevcuttur. Bunlar;

Amniyotik Bant Sendromu ve Fetal Anomali

Amniyotik bant sendromu bir fetal anomalidir.

Fetal Anomali Nedir? Fetal anomali birçok sebepten ötürü bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında fiziksel olarak farklılaşması veya birtakım uzuvlarının eksik veya normal dışı gelişmesi olarak bilinen tıp terimidir.

Bebeklerde görülen her türlü sakatlık ve bozukluğu tanımlayan fetal anomali ve amniyotik bant gibi sendromlar daha çok ileri yaş gebeliklerde, akraba evliliklerinde ve tek yumurta ikizlerinde görülmektedir.

Bebeğe zarar veren ilaçların içerisinden liserjik asit, methadone ve misoprostol ile ilgili olaylar bildirilmiştir. Bunun haricinde, anne adayının yüksek ateşli hastalık geçirmesine ile ilgili olarak geliştiği de literatürde bulunmaktadır.

Diğer sebepler ise; Bebeğin anne karnında operasyon edilmesi de sebeplerin arasında bulunmaktadır.

Amniyotik bant belirtisi bebekte ne gibi problemlere sebebiyet verir?

Bebeklerin bacaklarında ve kollarında ödemlerin olmasına, daha çok kol ve bacakların haricinde, fetal bölgelerin tamamı ile yok olmasına kadar uzanan doğum meselelerine kapı aralayabilir. Amniyon zarında olan band, fetal bölgelerin dokularını sımsıkı bir şekilde sarıp, kan ve oksijen akışının engellenmesine kapı aralar. Kan ve oksijen akışının azalması ve engellenmesi uzuvların hareket özelliği de azalır.

Netice itibari ile amniyotik bandın görüldüğü yerden, sonraki bölümlerde gelişim negatif açıdan etkilenir ve durur. Bu konu ile alakalı bir örnek vermemiz gerekir ise; bandın bebeğin bilek bölgesine dolanması halinde, dolanmanın şiddetine göre bebeğin bilek bölgesinden sonrası hiçbir şekilde gelişme göstermez, veya o bölge de deforme oluşur. En kötü vaziyetlerden birisi de, amniyotik bandın bebeğin boynuna dolanma vaziyetidir. Bu vaziyetin gerçekleşmesi halinde, bebek yaşamını yitirebilir.

Daha çok amniyon band belirtisi küçük belirtiler ile sonlanmaktadır. Bebeğin parmaklarının birbirine bitişik olması gibi, doğumun bitirmesinin hemen peşinden yapılan minik operasyonlar ile düzeltilebilecek anomalilere rastlanmaktadır.


Amniyotik bant oluşumunun bebeğe zararları nelerdir?

+ Bandın, anne karnında ki bebeğin eline veya bacak bölgesine dolanması neticesinde, aynen kangrende olduğu gibi sıkılan bölgenin devamında yetersiz oksijen taşınımı ve kan akımı konusunda olarak, işlev kaybetme ve tamamı ile parçalanmasına rastlanabilir.

+ Alakalı bölgelerde derin boğumlanmalar olabilir.

+ Yapışık parmak gelişimi ile karşılaşılabilir.


Amniyotik bant görülmesi kalıtsal mıdır?

Kardeşlerin rastgele birinde amniyotik bant vaziyeti ile karşılaşılmış olması halinde, daha sonra ki doğacak olan kardeşlerde de görüleceği mananına gelmez. Bu nedenden dolayı da, çocuklardan birinde görülen amniyotik bantlanma konusu ile alakalı diğerleri ile ilgili ön yardı da bulunmak, yanlış olur.

Tekrar hamilelik durumunda mutlaka düzenli bir şekilde USG taramalarının yapılması gerekmektedir. Yalnız, kalıtsal olarak amniyotik bant oluşumu olası olmadığı için, bir sonraki bebekte de olup olmayacağını belirlemek, evvelce mümkün olmayacaktır.

Amniyotik bantın tedavisi ve önlemi mümkün müdür?

Amniyotik bant oluşumuna oldukça fazla rastlanmaktadır. Amniyotik bant belirtisi ile karşılaşan bebeklerin büyük bir geneli, meselesiz bir şekilde dünyaya gelmektedir. Ancak kimi vaziyetlerde doğumun gerçekleşmesinin ardından, bu bantların kesilmesi için cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Daha ileri olaylarda ise, gebeliğin sonlandırılması uygun bulunmaktadır. Bunu kabul etmeyen annelere de, rahimde gelişimine devam eden bebeğe cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Bu belirtiye maruz kalmış bebek için yapılması şart olan çok fazla bir şey bulunmaz. Amniyotik bantların kalın olması ile bebek bu vaziyetten ciddi manada etkileniyor ise, gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Bandların küçük ve hafif olması halinde ise, doğumun beklenmesinde bir mahzur görülmez.

Takip ve Teşhis

Amniyotik bant belirtisi olan tüm hastalar, halkaların tekrarlama ihtimali ve gelişebilen sekonder kontraktürler hasebiyle iskelet olgunluğuna erişilinceye kadar düzenli olarak izlenmelidir.

Görünüş bozukluklarının yanı sıra, genelde fonksiyonel bir kusur yoktur. Daha derin bantlar, operatif müdahale gerektiren lenfatik ve nevrovasküler uzlaşmaya sebep olan ilerleyici problemlerle ilişkili olabilir.

Akrozyodaktili hastalar için, el işlevleri eklemlerin sertleşmesine bağlı olarak hudutludur, ancak rekonstrüksiyon, iyi savunma ve kavrama ile sonuçlanabilir. Uzuvları rahimde kesilen çocuklar ekseriyetle fiziksel sınırlamalarına çok iyi alışırlar ve bir protezi takmak dışında bir sürü şey yapılmalıdır. Transvers yetersizliği ayak bileği ekleminden proksimal olan çocuklarda tam işlev için takma gerekir.

Amniyotik bant sendromu hakkında daha fazla bilgi için uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu bir hastalık değil sendromdur ve doğumdan önce herhangi bir belirti ve bulgu şüpheniz bulunuyorsa mutlaka erken teşhis ve tanı için doktorunuzla görüşün.

Uzman doktor tavsiyesi almadan amniyotik bant hakkında yalnızca okuduklarınıza güvenerek endişeye kapılmamalısınız. Bu sendrom çok yaygın olmasa da gebeliğin belirli dönemlerinde görülme ihtimali olan bir durumdur.


Amniyon sıvısı, amniyotik kese ve amniyotik bant sendromu hakkında hazırlanan bu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Ve kesinlikle tedavi yöntemi içermemektedir.


Amniyotik bant sendromu ve belirtileri hakkında bir şüpheniz var ise amniyotik bant nedir , anlamı ve tedavisi araştırmalarından sonra mutlaka uzman bir doğum uzmanına veya jinekolog hekime başvurmanız gerekmektedir.

Meta bilgi sağlık sayfalarına dahil bu içerik amniyotik bant sendromu hakkında genel bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir teşhis, tanı ve tedavi yöntemi içermemektedir.

Kaynaklar

  1. Javadian P, et al.  Perinatal outcome after fetoscopic release of amniotic bands: a single-center experience and review of the literature. Ultrasound Obstet Gynecol. 2013 Oct;42(4):449-55.
  2. Bodamer OAF,  Popek EJ,  Bacino C. Atypical presentation of amniotic band sequence.  Am J Med Genet. 2001;100(2):100-2.
  3. İvit TH, et al.  Amniotik bant sendromu: Olgu Sunumu. Türkiye Klinikleri Jinekol Obst. 2003;13: 399-400.
  4. Cohen MM. Dysmorphology, syndromology and genetics. Int J Oral Maxillofac Surg. 1989 ;18(6):339-46.
  5. Higginbottom MC, Jones KL, Hall BD, Smith DW. The amniotic band disruption complex: timing of amniotic rupture and variable spectra of consequent defects. J Pediatr. 1979;95(4):544-9.
  6. Kino Y. Clinical and experimental studies of the congenital constriction band syndrome, with an emphasis on its etiology. J Bone Joint Surg. 1975 ;57(5):636-43.
  7. Orioli IM,  Ribeiro MG,  Castilla EE.  Clinical and epidemiological studies of amniotic deformity, adhesion, and mutilation (ADAM) sequence in a South American (ECLAMC) population. Am J Med Genet. 2003; 118A:135.45.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir