Amniyon Nedir?

amniyon nedir

Yeni bir canlıyı dünyaya getirmek kadar güzel bir duygu olamaz. Genelde ebeveynlerin ve çiftlerin anlamını hamilelik döneminde öğrendikleri amniyon ve amniyonun yapısal unsurları gebeliği başlangıcından doğuma kadar çok önemli roller üstlenen bir biyoloji kavramıdır.

Amniyon nedir diye soracak olursak kısaca ve en basit tabirler gebelik döneminde embriyoyu saran zardır. Gebelik başladıktan sonra gelişme sırasında, fetüsü kaplayan ve fetüsün hareket etmesine izin veren amniyon sıvısı ile doludur.

Amniyon sıvısı ile dolu olan amniyon, amniyon kesesi olarak adlandırılır. Bir amniyonun varlığına bağlı olarak organizmalar, Amniyotlar veya Anamniyotlar olarak sınıflandırılabilir. Fetüs adı verilen henüz gelişim aşamasındaki bebeklerde amniyot sınıfına dahildir. Taa ki doğum gerçekleşene kadar.


Amniyonun Yapısı

Diğer Canlılarda Amniyon ve Amniyon Sıvısı
Diğer Canlılarda Amniyon ve Amniyon Sıvısı

Amniyon, bir amniyot embriyoyu çevreleyen ekstraembriyonik bir zardır. Zar, embriyonun kendisinin bir parçası değildir, fakat embriyodan çıkan dokulardan türetilir. Amniyon iki germ katmanından oluşur: mesoderm ve ektoderm . Ektoderm, amniyonun iç kısmını oluşturur ve ince bir mezoderm katmanı, amniyonu koryona bağlar.


Amniyon İşlevi ve Görevleri

Amnion, koryon, yumurta sarısı ve allantois ile birlikte, gelişmekte olan embriyo için yaşam destek sistemi sağlayan bir dizi koruyucu bariyer oluşturur. Dört membran, embriyo ve plasenta arasında oksijen ve karbon dioksit değişimi, embriyoya besin sağlamak ve azotlu atıkları embriyodan çıkarmak için çalışır.

Amniyon, amniyotik sıvıyla dolu bir kese oluşturur. Amniyotik sıvı, embriyoyu mekanik şok nedeniyle fiziksel hasardan korumak için bir tampon görevi görür. Amniyotik sıvı ayrıca embriyoyu yıkayarak dehidrasyon ve kuruma önlenmesinde yardımcı olur. Amniyon sıvısı kırıldığında amniyotik sıvı doğumda serbest kalır. İnsanlarda bu, annenin “suları” kırması olarak bilinen bir olgudur.

Amniyon Sıvısı ve Kesesi Nedir
Amniyon Sıvısı ve Kesesi Nedir

Gebelik sırasında amniyon zarı ve amniyonun diğer unsurlarına bağlı olarak bazı rahatsızlıklar ve komplikasyonlar görülebilir.

Amniyon ile alakalı en sık karşılaşılan durum amniyotik bant sendromu adı verilen rahatsızlıktır. Bu hastalıkta amniyon zarı bebeğin henüz yeni gelişmeye başlayan el ayak gibi fış organlarına dolanması sonucu görülür.

Ayrıca Bakınız : Amniyotik Bant : Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Amniyon Nedir Ne Anlama Gelir
Amniyon Nedir Ne Anlama Gelir

Kaynaklar:

  • Campbell, NA ve Reece, JB (2005). Biyoloji, 7. ed. Böl. 34 ve 47. San Francisco, CA: Benjamin Cummings. ISBN: 0-8053-7171-0.
  • Jessell, T., Lawrence, P., Meyerowitz, E., Robertson, E. ve Smith, J. (2005). Gelişimin İlkeleri, 3.. ed.Ch. 3. New York, NY: Oxford Üniversitesi Yayınları. ISBN: 0-19-927537-8.

Amniyon Nedir? sorusunun yanıtını aradığımız bu özgün makale birtakım alıntılar içerebilir.

Meta bilgi sağlık sayfalarına dahil bu içerik amniyon hakkında genel bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir teşhis, tanı ve tedavi yöntemi içermemektedir.


Ayrıca Bakınız : Hyaluronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?


Ayrıca Bakınız : Kızamık Deyip Geçmeyin! Kızamık Hakkında Bilinmeyenler


Ayrıca Bakınız : Kalbinizi Korumak İçin Olumlu Düşünün ve Pozitif Olun


Ayrıca Bakınız : Kemoterapi Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?


Ayrıca Bakınız : Ses Telleri Nedir? Ses Tellerine Ne İyi Gelir?


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir