Aloe Vera’nın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe Vera Yan Etkileri Zararları ve Doğru Kullanımı

Birçoğumuz evinde hoş görüntüye ve güzel kokuya sahip aloe vera bitksini yetiştiriyoruz. Bu güzel bitki içinde bulunan jel kıvamında içeriği birçok fiziksel rahatsızlığa iyi geldiğini de biliyoruz. Peki aloe vera bitkisinin bazı yan etkilerinin ve zararlarının olduğunu hiç duydunuz mu?

Aloe vera, kozmetik ve tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanımı oldukça popülerdir; ancak bu bitki, kimi yan etkilere kapı aralayabilir.

Aloe vera tüm dünyada çeşitli kullanımları olan, popüler bitkilerden biridir. Afrika orijinli olsa da, bu bitki artık dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilir.

Tıbbi kullanımının yanı sıra, kozmetik amaçlar için de kullanılır. Aloe vera yaygın olarak tıbbi emellerle kullanılsa ve güvenli olarak kabul edilse de, bu nebat bir takım kullanıcılarda belirli negatif tesirlere kapı aralayabilir. Alerjik insanlar yan etkiler geliştirmeye eğilimli olsa da, bu tür tepkiler bazen çok normal insanlarda olabilir.

Yabancı maddeler ile karışık aloe vera ürünlerinin kullanımı da bu tür meselelere kapı aralayabilir. Aşırı yüksek dozlarda ve uzun müddetli kullanım, aloe vera yan tesirlerin en sık nedenleri arasındadır.

Aloe Veranın Ağızdan Kullanımı ve Yan Etkileri:

Aloe Vera Yan Etkileri Zararları ve Doğru Kullanımı
Aloe Vera Yan Etkileri Zararları ve Doğru Kullanımı

Yukarıda belirtildiği gibi, aloe vera yerel olarak veyahut ağızdan alınır. Topikal uygulama ile karşılaştırıldığında yan tesirlerin ihtimali, ağızdan alım vaziyetinde daha yüksektir.

Alerjik tepkiler, aloe vera kullanımının sık görülen yan tesirleri arasında bulunmaktadır. Bu vaziyet, ağızdan alımın yanı sıra yerel kullanım için de geçerlidir. Bir takım insanlar kaşıntı ve cilt döküntüsü gibi küçük alerjik tepkiler geliştirirken, diğerleri yüzde şişme, solunum meseleleri ve göğüste sıkışma hissi gibi şiddetli belirtilerle karşılaşabilir. Şiddetli alerjik tepkiler vaziyetinde, vakit kaybetmeden tıbbi yardım isteyin ve aloe vera kullanmayı bırakın.

Müshil olarak aloe veranın oral alımı, karın krampları ve ishale kapı aralayabilir. Bu tür vaziyetlerde, aloe veranın uzun müddetli kullanımı bağımlılığa kapı aralayabilir ve kullanımı kesildikten sonra ciddi kabızlık oluşabilir. Hemoroidi olan kişiler belirtileri kötüleştirebileceğinden aloe vera kullanmamalıdır.

Aloe vera’nın laksatif tesiri, kanda elektrolit balanssızlıklarına kapı aralayabilir. Bu durum kanda potasyum düzeyini düşürebilir ve gayri muntazam kalp atışları, halsizlik ve adalelerin yumuşamasıyla sonuçlanabilir. Aloe vera kullanımının bu yan tesirleri diyabet, kalp hastalıkları veya böbrek hastalığı olan kişilerde bariz bir şekilde görülür. Bu yüzden bu tür kişilerin aloe vera veya ürünlerinin kullanımından kaçınmaları gereklidir.

Denek Farelerde yapılan çalışmalar aloe vera yapraklarından yapılan aloe özünün, kanserojen olabileceğini ispat etti. Bu yüksek olasılıkla içerdiği aloin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bir takım aloe vera türleri daha yüksek düzeyde aloin içerir. İnsanlarda ispat etmiş böyle bir vaziyet mevzubahis olmamasına karşın, bu ihtimal göz ardı edilemez. Bu yüzden aloin içermeyen aloe vera ürünlerinin güvenli olduğu söylenir. Ayrı olarak daha uzun müddetler aloe vera kullanımının, kolorektal kanser rizikonunu artırabileceği ileri sürülmektedir.

Aloe veranın ağızdan kullanımı kan şekerini düşürebilir. Diyabet rehabilitasyonu gören veya hipoglisemisi olanlar aloe vera kullanmadan önce uzman tavsiyesi almalıdır. Tiroid bozuklukları olan kişiler de aloe vera alımından kaçınmalıdır.

Aloe veranın sık kullanımı vücudun susuz kalmasına ve kırmızımsı idrara kapı aralayabilir. Çok ciddi yan tesirlere kapı aralayabileceğinden aloe vera enjeksiyonlarından netlikle kaçınılması gerektiğine dikkat etmek de ehemmiyetlidir.

Aloe Veranın Topikal Kullanımı ve Yan Etkileri:

Ekseriyetle, aloe veranın topikal kullanımının ciddi yan tesirleri bulunmamaktadır. Ancak bir takım kişilerde batma hissi, hafif kaşıntı veya aşırı duyarlılık tepkilerine kapı aralayabilir. Bu bitkinin ağızdan kullanım vaziyetinde olduğu gibi, topikal uygulama da alerjik tepkilere kapı aralayabilir.

Sarımsak, soğan ve lale (Liliaceae familyasına ait olanlar) gibi nebatlara alerjisi olanlar aloe vera kullandıktan sonra alerjik tepkiler geliştirebilir. Şayet kaktüs gibi nebatlara alerjiniz varsa, aloe vera nebatına de alerji rizikonuz artmıştır.


Aloe Vera Alerjisi Nedir?

Bazı insanların doğdukları vakitten beri aloe vera alerjisi olmakla beraber, bu arada düzenli olarak aloe vera kullananlar bir anda alerjik tepkiler geliştirebilir. Bu semptomlara neden aloe vera ile tepkiye giren zehirli madde veya vücuttaki başka bir maddenin varlığı olabilir. Bu tür tepkilere neden maddeleri bulmaya çalışın.

Bu gibi durumlarda ya aloe vera kullanmaktan vazgeçmelisiniz ya da tepkilere kapı aralayan diğer maddelerden kaçınmalısınız. Doktorunuza ya da bitkisel bir uzmana müracaat edebilirsiniz.

Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde aloe vera kullanmanın iyileşme sürecini geciktirebildiği söylenir. Aynısı cerrahi yaralar için de geçerlidir. Kızarıklık ve yanmaya kapı aralayabileceğinden dermabrazyon sonrası yüzünüze aloe vera ürünleri uygulamayın. Güneşe çıkmadan önce cildinize aloe veralı ürünler sürmeyin zira uygulanan alanlarda döküntülere kapı aralayabilir.

Gebelik, Hamilelik ve Emzirme Esnasında Aloe Vera Kullanımı:

Gebelik ve emzirme esnasında aloe veranın ağızdan alımı önerilmez. Bu vaziyet kramplar, bulantı, kusma, ishal ve rahim adalemeleri ile düşüklere kapı aralayabilir.

Emziren anneler de yenidoğanda sıhhat meselelerine kapı aralayabilen, aloe vera ürünlerinin oral kullanımından kaçınmalıdır. Kurutulmuş aloe vera yapraklarının suyu dahi önerilmez. Aloe veranın yerel uygulamasının yan tesirlerden yoksun olduğu söylense de, her vakit kullanmadan önce doktorunuza müracaat edin. Çocukların da aloe vera kullanmaması gereklidir.

İlaç Etkileşimleri:

-Ağızdan alındığında, aloe vera bir takım reçeteli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bunlardan birisi kan şekerini düşürmek için kullanılan diyabet ilaçlarıdır.

Aloe veranın da kan şekeri düşürücü özelliklere sahip olduğu söylenir.

Başka bir deyişle aloe vera kullanan diyabet hastalarının, ilaçlarının dozunu azaltmaları gerekebilir. Ayrı olarak kan şekeri düzeyleri dikkatli bir şekilde izlemelidir.

İdrar söktürücüler kandaki potasyum düzeylerini düşürür.

Müshil tesiri sebebiyle aloe vera da aynı tesire sahiptir. Başka bir deyişle her ikisinin aynı anda alınması önerilmez. Sevofluran, warfarin ve digoksin aloe vera ile alındığı takdirde, olumsuz tesirlere kapı aralayabilecek diğer ilaçlardır. Bu bitki ayrı olarak laksatif tesiri nedeni ile ilaçların emilimini olumsuz etkileyebilir.


Aloe Vera Bitkisi Hakkında Merak Edilenler

Aloe vera yenir mi? Aloe vera bitkisi Mısırlıların ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırdığı bir bitkidir.

Aloe vera içeriğinde yenmesine engel bir bileşen yoktur.

Aloe vera nasıl yenir? Aloe vera bitkisi birçok farklı şekilde yenebilir.

Aloe vera bitkisinin yapraklarını iyice yıkadıktan sonra salatanıza ekleyebilirsiniz.

Aloe vera yapraklarını sebze yemeklerinin içine pişirme sırasında ekleyebilirsiniz.

Yaprakların içinden kaşıkla kazınarak çıkarılan aloe vera jeli içeceklerin içine eklenerek içilebilir.


Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir