Rüşvet Nedir?

Rüşvet Nedir Tanımı ve Anlamı

Rüşvet Tanımı :  Rüşvet, karar vericiye bir tür kişisel menfaat sunarak iş kararını etkileme girişimidir. 

Rüşvet, bir sözleşmenin potansiyel faydalanıcısının kendisinin lehine bir seçimin karar verme yetkisi bulunan kişi için bir ödül ile ilgili olacağını öne sürdüğü durumlarda ortaya çıkar.

Rüşvet kelimesinin sözlüklerde ve TDK (Türk Dil Kurumu) anlamı yukarıdaki gibidir.

Rüşvet Anlamı Nedir?

İşletmelerde, birçok şirket sözleşmelerde büyük finansal kaynaklar tahsis eder, bu rüşvetin bazı insanlar için çok çekici bir fikir olmasını sağlar. 

Rüşvet, karar veren kişi ile sözleşmeden yararlanmak isteyen kişi arasında gizli bir anlaşmaya varmayı amaçlamaktadır. Söz konusu para daha yüksek olduğundan, rüşvet durumlarının olasılığı artar. Bazen rüşvet doğrudan ve net bir öneridir, ancak diğer durumlarda bağışçıyı kalan rakiplere karşı avantajlı bir konuma yerleştiren hoş bir hediye gibidir.

Şirket paydaşları her zaman sözleşmelerin nitelikler ve gereklilikler bakımından en iyi yarışmacının verilmesini beklerler; böylece karar vericinin bu beklentiyi yerine getirmenin yasal ve ahlaki yükümlülüğü vardır. 

Tüm şirketler rüşvet ve bunun olumsuz sonuçlarının farkında olmalıdır. Yararlı bir rüşvet karşıtı strateji, bu tür durumlarda çalışanlara rüşvet ve ceza olarak kabul edilen eylemler hakkında dürüst ve açık konuşmaktır.

Bazı durumlarda, kararları tek çalışanlar yerine komitelere devretmek önerilir. Muhtemel rüşvet durumlarının yeterince tespit edilmesi amacıyla denetim ve kontrol sistemleri mevcut olmalıdır.


Rüşvete Örnek

Üzeyir Çelikdelenoğlu, bir Afrika ülkesinde büyük bir inşaat projesine atanmış bir yöneticidir. Son zamanlarda yabancı ülkelerde operasyonlar başlatan bir Portekizli şirkette çalışıyor. Merkez ofisinin denetiminde bulunmayan bazı ihale usulleriyle beş sözleşmede 1 milyon dolardan fazla tahsis edecek.

Rakip şirketlerden birine sahip olan bir kişi, kararın işini tercih etmesi durumunda Üzeyir’e cazip bir miktar para teklif etti. Ancak, bu şirket gerekli işi yapmak için yeterli bir aday gibi görünmedi. Üzeyir rüşveti reddetti ve sonunda sözleşmeler için mevcut en iyi katılımcıları seçti.

Rüşvet Nedir başlıklı bu yazı Meta Bilgi Araştırma Grubu tarafından toplumsal farkındalık yaratma ve bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur.

Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir