Narsist Ne Demek? Anlamı – Tanı ve Teşhisi – Tedavisi

Narsist Ne Demek Anlamı Nedir Teşhisi

Son zamanlarda toplumda sıkça görülmeye başlayan narsisizm ve narsist kişilik bozukluğu gün geçtikçe artış gösteren bir durumdur .

Toplumun birçoğunda görülen bu olay, tıp dilinde Narsistik Kişilik Bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Kendine çok güvenen büyük dağları ben yarattım, her şeyi ben bilirim, daimi haklı benim edasında takılan kişilerin ortak ismidir narsistik.

Etrafımızda sıklıkla karşılaştığımız hem de kendimizde dahi tanık olduğumuz bu davranışlar, aslında psikolojik bir hastalıktır. Ve rehabilitasyon edilmesi şart olan bir olgudur.

Narsist Ne Demek? Narsist bireyselleştirilmiş narsisizm veya Türkçesiyle özsverlik hastalığı olan kişi demektir.

Narsist anlamı kendine aşık olan adeta kendine tapan ve gerçeküstü bir hayal gücü ile kendisini sürekli öven, egosu tavan yapmış kişilere verilen bir pskolojik rahatsızlık tanımıdır.

Halk arasında kendini beğenmiş diye nitelendirilen kişiler, narsistik kişilik bozukluğu sınıfında bulunmaktadır.

Narsistik insanlar, tüm alakayı kendi üzerinde olmasını isterler. Hep mükemmel olduklarını, herkesten üstün olduklarını, sosyal ve iş hayatında tek olduklarını düşünürler.


Narsist İnsanların Belirgin Özellikleri

Narsisist Ne Demek Anlamı Nedir Narsist Teşhisi
Narsisist Ne Demek? Narsist Anlamı Nedir? Narsist Teşhisi Nasıl Koyulur?

Başkalarının haklarına ve düşüncelerine saygı duymazlar. Bencildirler ve her zaman ön tasarıda olmayı isterler.

Birçok konuda doyuma ulaşmayan olan bu kişiler, her gün yeni hayaller peşinde koşar ve kendilerini kandırırlar. Dünyada yalnızca kendisinin var olduğuna inanırlar ve diğer insanları görmezden gelirler.

Narsistik İnsanlar, aslında davranışları ile kendini belli edebilirler. Sinir bozucu halleri ve ayarsız davranışları onları ele verebilmektedir.

Hep kazanan ben olayım düşüncesi ile kişilerinin parasal, içsel haklarını ezer geçerler. İş ortamında önder olabilmek hesabına hilelere müracaat edebilirler. Daimi tenkit eden ve küçümser tavırları ile dikkat çeken bu kişiler, tenkit alınca saldırganlaşabilirler. Hataları yüzüne vurulunca, asabi, meblağsız davranışlarda bulanabilirler.

Hatta saldırgan olabilirler. Kinci olmak en kötü davranışları arasında bulunmaktadır.

Narsist insanlar başkalarının kendilerinden daha fazla başarılı olmalarını genelde hazmedemezler ve onlara karşı belli etmeselerde içten içe nefret duygusu besleyebilirler.

Fiziki manada mükemmel olduğunu ve vücut hatlarının mükemmel olduğuna, nadide bir güzelliğe sahip olduğuna inanırlar ve öyle tavır sergilerler. Her zaman lüks bir hayatı seçenek ederler, hayalleri doruktadır.

Para, şöhret, muvaffakiyet, üstünlük gibi kavramlara erişme arzuları yoğundur. Az ile kanaat etmeyip hep daha fazlasını isterler. Maddi vaziyeti kötü olsa da lüks ve pahallı giyinmekten vazgeçemezler. Gerekirse yeme içme giderlerinden kısıp, etrafına karşı pahallı ve gösterişli giyinmek isterler.


Narsistler Başkalarını Kullanır

Narsistik insanlar, hedeflerine erişmek için başkalarını kullanırlar ve fedakarlık, hayırseverlik gibi olguları barındırmazlar. Egoisttirler ve empati yapma gibi olgulara sahip değildirler.

Ortamda dikkatleri çekmek için çeşitli yollara müracaat edebilirler. Sahip olduğu meziyetleri, sanki sadece onlarda varmış gibi mübalağa ederler ve her ortamda anlatmaktan kaçınmazlar. Sadece kendini düşünürler, aşırı bencil düşüncelere sahiptirler, ailesi ve sevdikleri içinde bencillik gösterme eğilimleri yüksektir.

Aslında bu davranışların orijininde kişinin kendine olan güvenin olmaması vardır. Kişi dışarıya karşı kendine güvenen duygular sergilese de iç dünyası tamamiyle farklıdır. Başarı ele geçiremeyen ve etraftan alaka göremeyen kişiler, daha çok psikolojik bunalıma girer ve çevrenindeki kişiler ile iletişimi daha çok kötüye gitmeye başlar.

Kişilik bozukluğuna yatkın insanlar Narsistik belirtileri yoğun bir şekilde yaşamaya başlar, çıkarcılık ve bencillik duygusu gün geçtikçe artar. İç dünyasında yaşadıklarının ve bilinçaltının dışa vurumu değişik olmaya başlar. Kişi hareketleri ve tavırlarıyla toplumu rahatsız edici olmaya başlar. Bu yüzden kişinin tedavisi mutlaka gereklidir.

Narsistik insanlar, rehabilitasyona diğer kişilerin hatalarını, yaptıklarını anlatmak için uzmanlara müracaat ederler. Psikolojik müracaat etmelere müracaat etme nedenleri, kendi hatalarından veyahut davranışlarından değildir.

Uzman kişide, hatasının aslında kendisinde olduğunu ortaya çıkarmak için birkaç metot uygular. Önce bu olgulara kapı aralayan sorunları araştırmak için, kişilik analizini yapar. Psikoterapi uzmanları, ilk başta kişinin davranışlarına uygun yöntemlere müracaat eder. Överek gururunu memnun ederler ve giderek hatalarını söylemeye başlarlar.

Ne yapması gerektiğini, insanlar ile nasıl iletişim kuracağını anlatarak, kişiyi bu tinsel vaziyetten çıkartırlar. Tedavi süreci hastalığın derecesine göre farklık gösterebilmektedir. Kişiye hatalı olduğunu anlatmak ya da sorunun orijinini bulmak, bu süreci azaltabilmektedir.


Narsist Kişilik Bozukluğuna Sahip İnsanlar

Narsistlere çok dikkat edin zira onlar hileci, güvenilmez ve dolandırıcı bir kişiliğe sahiptirler. En bilinen narsistler çoklukla ilgiyi sürekli kendine çekmek isteyenlerdir lakin narsistleri kendi sosyal ağlarımızda da sıkça görebiliriz.

Kendileri ile ilgili ne kadar konuştuklarına, kendi başarılarından ve problemlerinden ne kadar söz ettiklerine dikkat edin.

Bu kişilerin sosyal medyadaki sayfalarına ve hesaplarında paylaştıkları içeriklere göz atın ve günde kaç selfie çektiklerini ve neler paylaştıklarını söyleyin. Sosyal medyada yer alan bu resimleri kendilerini havalı göstermek için mi çekiyorlar?

Narsistler kesinlikle kendi psikolojik rahatsızlıkların farkında değildirler. Bu nedenle bilinçsizce sahip oldukları bu rahatsızlığı onlara anlatmaya çalışmak yalnızca boşa çaba harcamakla kalmaz aynı zamanda narsist kişilik bozukluğuna sahip kişilerin daha fazla agresifleşmesine de sebep olur.

Bu nedenle orta ve ileri düzey narsist kişilik bozukluğuna veya diğer kişilik bozukluklarına sahip ve psikolojik dalgalanmalar yaşayan yakınlarınız varsa onlar için yapacağınız en büyük yardım onları uzman bir psikoloğa yönlendirmek olacaktır.


Narsisizm Nedir? Narsist Ne Demek? Anlamı Nedir? Narsist Kişilerle Nasıl Anlaşılır? Narsist TDK Anlamı Nedir? sorularına cevap aranan bu makale metabilgi ekibince derlenmiştir ve birtakım alıntılar içermektedir.
Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir