Meritokrasi Nedir?

Meritokrasi Nedir Anlamı ve Tanımı metabilgi

Meritokrasi Nedir : Meritokrasi, bireysel başarıları ve yetenekleri ödüllendiren örgütsel bir felsefedir. İnsanları değerlerine göre telafi eden bir sistemdir.

Meritokrasi ne anlama geliyor?

Meritokrasi teriminin, Michael Young’ın 1958’de yazılmış olan “meritokrasinin yükselişi ” adlı kitabından kaynaklandığı söylenir . Bununla birlikte, terimin arkasındaki prensipler yüzyıllardır bilinmektedir. Meritokrasi fikri, ödülün bireysel başarılara ve niteliklere bağlı olması gerektiğidir. Bir kişi, mesleki yaşamında, niteliklerinin ve tanıtımının haklarının gelişmesiyle birlikte ilerleme şansına sahip olacaktır.

Bir meritokratik sistem, kayırmacılık, despotizm ve sonuçları değil, bireysel etki ve ağ oluşturma yeteneklerini ödüllendiren diğer adil olmayan örgütsel sistemler gibi eşitsiz sistemleri ortadan kaldırmayı amaçlar. 

Bu sistemin bir başka amacı da kurum içindeki genel hazırlık seviyesini arttırmak için bireylerin bilgi ve becerilerini geliştirmeleri için motive etmektir. Bu, hükümetler ve ülkeler için de geçerlidir.

Bununla birlikte, meritokratik bir kültüre sahip bir ülke, herkes için eşit fırsatlar sağlamalıdır, çünkü hakkaniyetin yokluğu, güçleri nedeniyle, etkilerinin veya kaynaklarının, diğerlerinin sağlayamayacağı belirli fırsatlara özel bir erişimi olan elit gruplar yaratacaktır. keyfini çıkarın.

Meritokrasiye Örnek

Halen Konya Şehrinde İcra Hakimi olmak için uygun bir pozisyon var. Adalet Bakanlığı, pozisyonu verilecek kişiyi belirlemekle görevlidir ve bunu yapmak için, yargı sistemindeki tüm bireylerin pozisyon için başvurabilecekleri bir kamu işe alım süreci başlatmışlardır.

Bakanlık, herkesin kimlik bilgilerini değerlendirecek ve bir sonraki Bölge Hakimi kim olacağına ilişkin bir karara varmak için kasıtlı olarak beş nitelikli Devlet Hakimi panelinden oluşacak. 

Bu süreç, pozisyon için en iyi referanslara, niteliklere ve deneyime sahip bireyin seçilen kişi olmasını sağlar.

Bu, topluma fayda sağlayacaktır çünkü Bölge Mahkemesinin etkinliğini korumak için yeterli beceriye sahip, çok yetenekli bir yargıcı olacaktır. Bu, meritokratik bir sistemde yer alan prosedürlerin bir gösterimidir.


Ayrıca Bakınız : Yönetici Nedir? Çeşitleri, Sınırları ve Tanımları


Ayrıca Bakınız : Kurumsal Bürokrasi Nedir?


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir