Zemin İyileştirme Yöntemleri : Jet Grout

jet grout nedir firmalar fiyatlar

İnşaat mühendisliğinin en önemli dallarından biri olan zemin mühendisliği ve geoteknik alanında uygulama imkanı bulan yöntemlerden biri jet grout yöntemidir.

Peki jet grout nedir, jet grout neden uygulanır, jet grout uygulamasına nasıl karar verilir, jet grout yapan firmalar, jet grout işi kimler tarafından yapılır tüm bu soruların yanıtlarına hızlıca göz atalım.

Zemin İyileştirme Yöntemleri

İnşaat ve yapı mühendisliği birçok yapının imalatına yönelik ortaya çıkmış bir mühendislik dalıdır. Bu yapıların (Bina, köprü, otoyol, viyadük vs.) inşa edileceği alanın yer altı durumu ile ilgilenen alt dalı ise jeoloji ve geoteknik mühendisliğidir.

Bir yapı projesi ortaya çıktığında bu projenin statik ve dinamik yükleri hesaplanır ve bu yüklerin mevcut zemin tarafından karşılanıp karşılanmayacağı zemin ve geoteknik firmalarınca hesaplanır. 

Ayrıca Bakınız : Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulamaları Nelerdir?

Yapı yüklerinin zemin tarafından karşılanmadığı veya zemindeki su içeriğinin fazla olması nedeniyle sıvılaşma riskinin öngörüldüğü bölgelerde zemin ıslahı projeleri geliştirilerek uygulamaya alınır.

Jet Grout Yöntemi İle Zemin Islahı

Enjeksiyon adı verilen zemin su ve çimento karışımının verilmesi işlemi inşaat ve makine endüstrisinin gelişmesiyle daha modern makinelerle çok daha efektif bir şekilde hayata geçirilmeye başlandı.

Jet grout yönteminin ortaya çıkması da bu gelişim ile başladı. Yüksek basınçlı pompa ve ve yüksek devirli mikserlerin kullanılmaya başlanması, modern delici makinelerin piyasaya sürülmesi jet grout yöntemi için hızlıca bir piyasa oluşturdu.

Jet Grout Nedir? Nasıl Yapılır?

Jet grout taşıma gücü yetersiz ve sıvılaşma riski olan zeminlere yüksek basınçla su ve çimento karışımıyla oluşturulan stabilizerin enjekte edilmesidir.

Uygulama biçimi olarak hazırlanan su çimento karışımı projede belirlenen alt kottan yukarı doğru rotasyonel çekme hareketiyle basılır. Yüksek basınçla döner hareketle verilen bu karışım içine zemin parçalarını da alarak soilcrete adı verilen kolonlar oluşturur. Bu yöntem literatürde jet grout veya jet kolon yöntemi olarak geçmiştir.

Jet Grouting, tecrübe edilerek karar verilmiş parametreler doğrultusunda santrallerde hazırlanan stabilizerin zemine yüksek basınç ile enjekte edilerek düşeyde dairesel çekme işlemi ile kolon oluşturulması işidir.

Uygulama delgi ve enjeksiyon aşamalarından oluşur. Delgi aşamasında uygulamaya uygun olarak seçilen modern delici makineler üzerinde bulunan delgi tahkimatı ile projede belirtilen derinliğe kadar inmekte ardından enjeksiyon aşamasına geçilmektedir.

Projede sunulan parametreler doğrultusunda su, çimento ve gerektiğinde yardımcı katkı malzemeleri kullanılarak santrallerde hazırlanan stabilizer uygulama parametrelerinde belirlenen basınçla zemine enjekte edilmekte ve delgi takımı parametreler ile belirlenen çekme hızı ve devir sayısı dikkate alınarak rotasyonel hareket ile taban kotundan üst kota doğru hareket etmektedir.


Jet Grout Hangi Makine ve Ekipmanla Yapılır

Jet grout uygulaması için yüksek basınçlı pompa, mikser ve delici makinelerden oluşan jet grout setleri kullanılmaktadır.

Jet grout pompaları max. 250 – 700 bar arasında basınç üretebilmektedir.

Jet Grout Hangi Zeminlerde  Uygulanır

Jet grout yöntemi öncelikle bir zemin ıslah / iyileştirme yöntemidir.  Bu ıslah yöntemi taşıma gücü yetersiz zeminlerde zemini sıkıştırarak daha yüksek bir taşıma gücü elde etmeyi amaçlar. Bir diğer kullanım amacı ise su muhtevası yüksek zeminlerdeki sıvılaşma riskini ortadan kaldırmaktır.

Jet Grout Yapan Firmalar

Jet grout uygulaması son dönemin en popüler mühendislik uygulamalarından biri olmuştur ve bu durum ülkemizde geniş bir pazar oluşmasına en büyük etkendir.

Her piyasada olduğu gibi mühendislik uygulamalarında da işinin uzmanı olmayan birçok şahıs ve firma yanlış ve mühendislik disiplininden uzak çalışmaktadır.

Jet grout önemli bir mühendislik uygulamasıdır ve işinde uzman mühendis firmalarca tasarlanıp hayata geçirilmelidir.


Jet grout ve diğer zemin mühendisliği / geoteknik uygulamaları için işinde uzman mühendislerce kurulan İstanbul merkezli Metafor Zemin firması tüm Türkiye genelinde hizmet sunmaktadır.

Metafor Zemin - Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması
Metafor Zemin – Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması

Bkz. Örnek Jet Grout Projesi (Türk Alman Üniversitesi)

Bkz. Örnek Jet Grout Projesi (Ataköy İski Zemin Islahı Projesi)

Bkz. Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulamalar


Zemin iyileştirme ve iksa projelerinizde (fore kazık, ankraj, jet grout, shotcrete, zemin çivisi, deep mixing) proje, uygulama ve danışmanlık hizmetleri alabileceğiniz yüksek mühendislik disiplini, kalite anlayışı ve rekabetçi fiyat politikasıyla hizmet sunan Metafor Zemin firmasıyla aşağıdaki iletişim kanallarıyla bağlantı kurabilirsiniz.

www.metaforzemin.com 

info@metaforzemin.com

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir