Fore Kazık Makinesi Nedir?

Fore Kazık Uygulaması

Ülkemizin en hareketli ve dinamik sektörü şüphesiz inşaat ve alt dallarıdır.

Uzun yıllardır en çok yatırımı alan bu sektör mühendislik alanlarının dünya çapında sürekli gelişmesiyle beraber yeni birçok uygulamaya imkan tanımaya başlamıştır. Hatırlarsanız bundan yirmi sene önce özel projeler dışında en fazla 4 – 5 katlı binalar inşa ediliyordu.

Dünya çapında ve ülkemizde genel nüfus artışı, kentlerdeki yoğunluğun azami düzeylere ulaşması projelerin kullanım alanlarını düşeyde arttırma ihtiyacını beraberinde getirdi.

Gelişen makine sanayi ve inşaat teknolojileri zemin mühendisliği ve geoteknik alanında büyük ilerleme kaydettirdi. Ve zemin yapı etkileşimlerinin birçok yöntemle istenilen seviyelere getirilerek hayal edilen yüksek katlı ve çok bodrumlu yapıların inşasını mümkün kıldı.

Fore Kazık Nedir?

Zemin mühendisliği ve geoteknik alanına dahil bir uygulama yöntemi olan fore kazık, inşaat öncesinde taşıma gücü ve derin kazı güvenlik sorunlarının çözümü için kullanılan bir yöntemdir.

Hospitalpark Hastane Projesi - Fore Kazık ve Ankrajlı İksa Sistemi Uygulaması
Hospitalpark Hastane Projesi – Fore Kazık ve Ankrajlı İksa Sistemi Uygulaması

Fore kazık yöntemi ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen ve sık uygulanan bir geoteknik uygulamadır.


Ayrıca Bakınız : Fore Kazık Nedir?

Fore kazık uygulaması neden yapılır, hangi zeminlerde uygulanır, maliyetleri ve fiyatları nelerdir, hangi firmalar fore kazık yapar gibi soruların cevapları için Fore Kazık Nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.


Fore Kazık Makinesi Nedir?

Geoteknik uygulamaların en çok kullanılan yöntemi olan fore kazık uygulaması fore kazık makinesi adı verilen makineler ile gerçekleştirilir.

Fore Kazık Uygulaması
Fore Kazık Makinesi

Fore kazık makineleri 2 çeşit olarak gruplandırılabilir. İlki eski sistem asma veya takma rotary olarak isimlendirilen makineler, diğeri ise günümüzde sıklıkla kullanılan modern hidrolik sistemli fore kazık makineleridir.

Fore Kazık Makinesi Üreticileri

Fore kazık makineleri ilk olarak İtalyan firmalar tarafından üretilmiş olsa da sektörü elinde tutan ülke makine sektörünün dünyadaki büyük pasta payına sahip olan Almanyadır.

Son dönemlerde Çin Halk Cumhuriyetinin makine endüstrisi alanında atak yapmasıyla beraber en az Alman ve İtalyan meşei olanlar kadar kaliteli ve kulanışlı fore kazık makineleri Çin tarafından üretilip piyasaya sürülmüştür.

En büyük fore kazık makinesi üreticilerini sıralamak gerekirse:

  • Bauer (Almanya)
  • Liebherr (Almanya)
  • Soilmec (İtalya)
  • Casagrande (İtalya)
  • Xcmg (Çin Halk Cumhuriyeti)
  • Sany (Çin Halk Cumhuriyeti)

Fore Kazık Makineleri Nasıl Çalışır?

Fore kazık makineleri işlevi gereği belirli bir çapta ve derinlikte silindirik formda kuyu açmak için üretilmiş makinelerdir.

Zemine kuyu açma işlemi rotary adı verilen eksenel dönme ve zemin baskı uygulama işlemleriyle gerçekleştirir.

Fore kazık makinelerinin çalışması büyük ölçüde hidrolik sistemlerle gerçekleşir. Hidromotor ve hidrolik pompalar yardımıyla üretilen güç rotary ve baskı mekanizmasına iletilerek kinetik enerjiye çevrilir.

Metafor Zemin - Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması
Metafor Zemin – Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması

Ayrıca Bakınız : Fore Kazık Nedir?


Ayrıca Bakınız : Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulamaları


Ayrıca Bakınız : Geoteknik Proje ve Zemin Etüdü Nedir?


Ayrıca Bakınız : Zemin İyileştirme Yöntemleri : Jet Grout


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir