Yönetimde Motivasyon Nedir? – Tanım, Süreç ve Tipler

Yönetimde Motivvasyon Nedir Takım Lideri

Yönetimde motivasyon, yöneticilerin çalışanlarında verimliliği artırma yollarını açıklar. Bu konu ile çeşitli yönetim teorilerini ve bunun işyerine uygulanma yollarını öğrenebilirsiniz.

Motivasyonun Tanımı

Genellikle insanlar ‘mutlu’ çalışan fikrini ‘motive’ çalışanlarla karıştırırlar. Bunlar ilişkili olabilir, ancak motivasyon aslında çalışanların mutluluk seviyesine bakılmaksızın yapmak istedikleri seviyeyi tanımlar. Gerçekleştirmek için yeterince motive olmuş çalışanlar daha üretken, daha meşgul olacak ve işlerine daha fazla yatırım yapacak hissedeceklerdir. Çalışanlar bunları hissettiklerinde, onlara ve dolayısıyla yöneticilerine daha başarılı olmalarına yardımcı olur.

Çalışanları işlerini iyi yapmak için motive etmek bir yöneticinin işidir. Peki yöneticiler bunu nasıl yapıyor? Cevap, yönetimde motivasyon,yöneticilerin çalışanları verimli ve verimli olmalarını teşvik ettiği süreçtir.

Motive edici bir kasiyer işleminizi gerçekleştirirken perakende satış ortamında neler yaşayabileceğinizi düşünün. Bu kasiyer aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Dostça davranın, geri dönme olasılığınızı artıran hoş bir işlem yaratın
 • İşleminizi hızlı bir şekilde işleme koyun, böylece mağaza daha fazla müşteriye hizmet verebilir
 • Mağaza satışlarını artırarak satın almak istediğiniz ek bir ürün önerin

Kısacası, bu çalışan üretkendir ve yüksek kalitede çıktı sağlar.

Çalışanları Motive Etme

Çalışanları motive etmenin birçok yolu var. Verimliliği teşvik etmek isteyen yöneticiler, çalışanların aşağıdakileri sağlamak için çalışmalıdır:

 • Yaptıkları işin anlam veya önemi olduğunu hissedin
 • İyi işlerin ödüllendirildiğine inan
 • Adil davranıldıklarına inanıyorum

Bu görevlerin tümü bir veya daha fazla motivasyon teorisinin altına giriyor.


Takım Lideri Nedir?

Yönetimde Motivvasyon Nedir Takım Lideri
Yönetimde Motivvasyon Nedir Takım Lideri

Takım lideri olmak veya kuruluşunuz için bir tane bulmak mı istiyorsunuz? Bir takım liderinin ne olduğu ve bu pozisyonla gelen çeşitli rol ve sorumluluklar hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Takım Lideri

Bir takım lideri , belirli bir hedefe ulaşmak için takım olarak da bilinen bir grup insana yön, talimat ve rehberlik sağlayan kişidir. Etkili bir lider, ekip üyelerinin güçlü, zayıf yönlerini ve motivasyonlarını bilir.

Roller

Takım liderleri bir organizasyonda çeşitli roller üstlenirler. Görevleri, diğer çalışanlar veya ekip üyeleri de dahil olmak üzere, kendilerine sunulan tüm kaynakları kullanarak görevleri yapmaktır . Aşağıda, bir takım liderinin sık sık üstlenmesi gereken önemli rollerin bir listesi bulunmaktadır:

 • Takımın amacına ulaşmak için kullanacağı bir strateji geliştirmek
 • Ekip üyelerinin ihtiyaç duyduğu herhangi bir eğitimi sağlayın
 • Ekip üyelerine net talimatlar iletin
 • Ekip üyelerinin geri bildirimlerini dinleyin
 • Ekip üyelerinin sağladıkları eğitimin kullanıldığından emin olmak için katılımlarının izlenmesi ve ayrıca herhangi bir ek eğitim gerekli olup olmadığının görülmesi
 • Günlük işlemlerin akışını yönetin

İş Zenginleştirme Nedir?

Yönetimde Motivvasyon Nedir Takım Lideri
Yönetimde Motivvasyon Nedir Takım Lideri

İş zenginleştirme , işçileri daha zorlayıcı ve daha az tekrarlayan işlere sahip olmaları için işleri yeniden tasarlamayı içeren bir yönetim konseptidir. Konsept, psikolog Frederick Herzberg’in 1968 tarihli bir Harvard Business Review makalesine dayanarak, ” Bir Kez Daha: Çalışanları Nasıl Motive Edersiniz? ” Adlı makalesine dayanmaktadır. azalan düzen): başarı, tanınma, işin kendisi, sorumluluk, gelişme ve büyüme. Çalışan motivasyonunu ve verimliliğini artırmak için, çalışan için mevcut motivasyonları artırmak üzere işler değiştirilmelidir.

Bu konsepti daha kullanışlı hale getirmek için, bir şirket yöneticisi olduğunuzu ve personelinizin memnuniyetini artırmak istediğinizi düşünelim. İş zenginleştirme sürecinden geçerken, şu hedefleri aklınızda tutmanız gerekir:

 • Tekrarlayan çalışmaları azaltın.
 • Çalışanın tanıma ve başarı duygularını arttırın.
 • Çalışanların gelişimi için fırsatlar sunun (daha fazla beceri gerektiren işlere terfi ederken olduğu gibi).
 • Çalışanların büyümesi için fırsatlar sağlayın (olduğu gibi, iş tanıtımı olmadan bilgi ve becerilerdeki artış).

İşleri Zenginleştirme Nedeni

İş zenginleştirmenin amacı, çalışanı daha tatmin edici hale getirmektir. Şirket için genel hedefler genellikle çalışanların iş memnuniyetini artırmak, ciroyu azaltmak ve çalışanların verimliliğini artırmaktır.

Bunu şirket yöneticisinin ağzından veya CEO’sundan geliyormuş gibi ifade etmek: ” Çalışanlarımızın pozisyonlarını zenginleştirmek istiyoruz; böylece daha mutlu, daha üretken ve başka bir yerde iş bulma olasılığı daha düşük olacak. ”

İş Zenginleştirme İlkeleri

Dikey iş yükleme , Herzberg tarafından pozisyonları zenginleştirme ve çalışanlara daha zorlu çalışma yapma ilkelerini tanımlamak için kullanılan terminolojidir. Çalışanların zorluk seviyesini değiştirmeden daha fazla çalışma yapmasını içeren, iş genişletme, yani yatay iş yükleme ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.

Bir pozisyonu zenginleştirmek için önce pozisyondaki olası değişikliklerin bir listesini beyin fırtınası yapmanız gerekir. Bir seçenek listeniz olduğunda, Herzberg seçenekleri gözden geçirmek için aşağıdaki yedi ilkeyi kullanmanızı ve yalnızca aşağıdakilerden birini veya birkaçını çağıranları kısa listeyi kullanmanızı önerir:

 1. Sorumluluğu korurken bazı kontrolleri kaldırmak
 2. Bireylerin kendi çalışmalarına karşı hesap verebilirliğini arttırmak
 3. İnsana eksiksiz, doğal bir çalışma birimi kazandırmak
 4. Çalışanlara faaliyetlerinde ilave yetki verilmesi
 5. Periyodik raporların denetçilerden ziyade işçilerin kendilerine doğrudan ulaştırılması
 6. Daha önce ele alınmamış yeni ve daha zor görevlerin tanıtılması

Yönetimde Kavramsal Beceriler Nedir?

Bir kavramın ne olduğunu biliyorsunuz, fakat kavramsal beceriler nelerdir ve bunları kim kullanır? Bu dersten sonra, kavramsal yönetim becerilerini tanımlayabilir ve çeşitli seviyelerdeki yöneticilerin bu becerileri nasıl kullandığını anlayabilirsiniz.

Kavramsal Beceriler: Tanım

Böyle küçük bir ekran varken büyük resmi elde etmek zor. Bu isimsiz alıntı inatla doğru olabilir. Hiç uygulamalı işten vazgeçmek konusunda isteksiz bir yöneticiniz oldu mu? Belki de hayatlarının çoğunu ofis politikalarıyla başa çıkaran yöneticileriniz olmuştur? Ofisin kişilerarası ilişkilerine o kadar derinden katılıyorlar ki, neredeyse bir operada çalışmak gibi. Yöneticilerin şirketin çalışmalarını anlaması ve kişilerarası ilişkilerin ustaca dolaşması önemlidir.

Büyük resim olmasa da, yöneticiler yapılacak iş listesini etkin bir şekilde ancak daha sonra görevlerin anlamlı hedeflerle ve tutarlı bir strateji ile bağlantılı olmadığını öğrenmek için seçebilirler. Kavramsal becerilere aşina olmak , kariyerinizde ilerlediğiniz gibi amaçsızlığa karşı sizi korur. Kavramsal becerileri olan yöneticilerin yaratıcı düşünme ve karmaşık veya soyut fikirleri anlama yetenekleri vardır. Ancak kavramsal becerilere dalmadan önce, her üç gerekli yönetim becerisinin yanı sıra yönetim katmanları hakkında genel bir bakış alalım.

Yönetim Becerileri

Klasik yönetim teorisi, örgütsel yönetimi bir piramit gibi katmanlara dönüştürür. Piramidin temelinde, örgütün günlük görevlerini koordine etmek için doğrudan işçilerle çalışan denetçiler veya alt düzey yöneticiler var. Ortada, tahmin etmiştin, orta menajerler. Kuruluşun stratejik hedefleriyle uyumlu denetçilerle uzun vadeli hedefleri denetlerler. Bu stratejik hedefleri kim belirler? Doğru; En üst düzey yöneticiler, piramidin ucundaki millet.

Yönetim seviyesinden bağımsız olarak, teorisyen ve psikolog Daniel Katz , her yönetici için ortak olan üç beceri belirledi. Bunlar kavramsal beceriler, insan becerileri ve teknik becerilerdir.

 • Kavramsal beceriler bir yöneticinin tüm organizasyonu görselleştirmesine ve fikirlerle ve soyut kavramlar arasındaki ilişkilerle çalışmasına izin verir.
 • İnsan ilişkileri becerileri olarak da adlandırılan insan becerileri, iletişim kurmayı ve başkalarıyla olan ilişkilere dikkat etmeyi gerektirir.
 • İşin gerçekten yapılması için teknik becerilere ihtiyaç var; yöneticinin işlevsel alanındaki ön safha çalışanlarının ihtiyaç duyduğu teknikler, uygulamalar, araçlar ve süreçlerdir.

Tüm yöneticiler bu becerilere sahip olsalar da her becerinin diğerlerine oranı sektöre ve yönetim seviyesine göre değişmektedir. Diyelim ki Michelle ve Michael hem muhasebe şirketleri için süpervizörler.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir