Veri gizliliği ve güvenliği hakkında bilinmesi gereken 5 şey

 Veri gizliliği ve güvenliği hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Bu ayın başlarında, New York Times,“ Şimdi Ayrılma Zamanı ”başlıklı bir fikir yayınladı. Facebook. ”Başlığın kendisi mutlaka kışkırtıcı değil – sesler, sosyal medya topluluğunun daha fazla ve daha fazla sayıda dağılmasının önüne geçme çağrısında bulundu – ancak bu arada. Makale, Facebook'un kurucusu Chris Hughes tarafından yazılıyor.

Hughes’un, Facebook’un “demokrasiye tehdit” tehdidinde bulunduğunu iddia etmesi, sosyal medyanın inanılmaz miktarda ham veriye erişimine dayanıyor: Facebook ve iştirakleri, Instagram ve Whatsapp, beğeniler, hoşlanmadıkları, katılımlar, zaman gibi toplam veri video izleyerek, vb. harcayarak kullanıcıları daha fazla kişisel bilgi paylaşmaya teşvik eder, hedefli reklam hizmetlerini geliştirmek için görünürde. Ancak Hughes'un işaret ettiği ve Cambridge Analytica skandalının onayladığı gibi o veriler aklınızı okuyor gibi görünen hedefli reklamlardan daha fazla sorun yaratabilir.

Hughes, veri gizliliği endişeleri üzerine düdük çalmak için ilk ya da tek teknoloji girişimcisi değildir ve tespit ettiği sorunlar sosyal ile sınırlı değildir medya. Akıllı telefonlar, akıllı hoparlörler, akıllı evler ve akıllı evler – her şeyi akıllıca besleyen – şimdiki nesil, bu teknolojik etkinliklerin potansiyel olarak AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi politikaları yönlendiren gizlilik konusundaki ciddi zorlukları uyandırıyor.

Washington Post ve Vox gibi yayınların saydığı gibi, özel hassas veri kategorileriyle ilgilenen şirketler için – tıbbi bilgiler gibi – bahisler çok daha yüksektir. Zihinsel sağlık, cinsel yaşam, aile planlaması, hastalık geçmişi, fiziksel sağlık vb. Gibi bilgilere erişim, kullanıcıların iş fırsatlarını, promosyonlarını tehlikeye atabilir ve hatta işyerinde ayrımcılığa neden olabilir veya devam ettirebilir.

veri gizliliği ve güvenlik konularına ilişkin farkındalık, şirketleri koruma politikalarına ikinci bir kez bakmaya zorluyor, tüketicilerin kendilerini haberdar etmeleri için kendi başlarına atabilecekleri ve atmaları gereken adımlar var – “gitmeden önce bil” yaklaşımı.

bir veri teknolojisi şirketinde yönetici, tüketicilerin verileri gizli ve güvende tutmaları için beş ipucum:

1. Kendinize sorun: nasıl para kazanıyorlar?

Bir uygulama veya araç “ücretsiz” ise, satıştan ziyade reklamdan gelir elde etmek olasıdır; bu, verilerinizin – giriş sayılarından yerlere ve sayılara kadar her şey anlamına gelir. Uygulamayı bir günde ziyaret edersiniz – potansiyel olarak doğrudan veya tanımlanmamış bir biçimde üçüncü taraf sitelerle paylaşılıyor

2. Şirketin mesajını ve güvenliğini önceliklendirmeyi arayın.

Eğer bir şirketin bir bilgi güvenliği sorumlusu varsa, bu muhtemelen verilerin 7/24 izlendiği ve siber güvenlik sisteminin kritik bir parçası olduğu anlamına gelir. Şirketin AB'de herhangi bir kullanıcısı varsa veya AB ile herhangi bir işi varsa (ve bu birçok şirket için geçerliyse), GSYİH'ya uyumlu olmaları gerekebilir. GSYİH'ya uyum için uzun bir gereksinim listesi varken, en önemlilerinden biri bir şirketin tüketicilerini aşırı gecikmeden ve 72 saat içinde birçok durumda veri ihlali konusunda bilgilendirmesi gerektiğidir.

3. Onay süreci var mı?

Uygulama veya araç, veri kullanımı ve politikaları konusunda açık ve şeffaf mı? Uygulamaya erişiminiz sağlandıktan sonra verilerinizin nasıl kullanılacağına dair bir fikriniz var mı? Kurulum sırasında izin istemeyen veya karmaşık dilde veri paylaşım uygulamalarını maskeleyen uygulamalar veya araçlar şüphelidir. Apple, Alexa ve diğerleri gibi hizmetler de dahil olmak üzere üçüncü taraf veri paylaşımına özellikle dikkat edin; ve kaydolmadan önce bunun için iyi olduğunuzdan emin olun.

4. İnce baskıyı kontrol edin.

Tüm veri kullanımı ve paylaşımı eşit değil. Verileri tanımlanmamış ve yasal olarak uyumlu bir şekilde paylaşmak, kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden tüm kullanıcıların yararına sonuçların veya performansın iyileştirilmesinde olumlu etkiye sahip olabilir. Bir şirketin ne tür veri paylaşımını gerçekleştirdiğini belirlemek için iyi baskıyı kontrol edin.

5. Araştırmanızı yapın!

Kendi araştırmanızı yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir şirketin gizlilik ve güvenlik politikaları hakkında basit bir Google araması yapmak için zaman ayırın. Verilerini paylaşan üçüncü taraf sitelere bakın. Seçmeniz gereken bir siteden kendi verilerinizi silip silemeyeceğinizi belirleyin. Şirketler veri düzenlemelerine uygun olabilir veya uymayabilir, ancak tüketici onları sorumlu tutma gücüne sahiptir.

  (işlev (d, s, id) {      var js, fjs = d.getElementsByTagName (s) [0];      if (d.getElementById (id)) {return;}      js = d.createElement (ler); js.id = id;      js.src = "http://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";      fjs.parentNode.insertBefore (js, fjs);    } (belge, 'script', 'facebook-jssdk'));

Meta Bilgi / Sonsuz ve güncel bilgi kaynağıdır.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir