Sosyal Sorumluluk Nedir?

sosyal sorumluluk nedir

Sosyal sorumluluk nedir : Sosyal sorumluluk, toplumu ve kültürü etkilemekten sorumlu olma konusunda iş ahlakı kavramını ifade eder. Modern iş çağında etik önemli bir rol oynamaktadır. 

Çoğu şirket, kurumsal standartlar ve etik ve ahlak politikaları oluşturmak için özel eğitimler, seminerler ve hatta ayrı bir bölüme sahiptir. 

Bu, büyük ölçüde, şirket genelinde ve şirket yöneticilerinin, kurum genelindeki gevşek etik standartlar nedeniyle finansal dolandırıcılık yaptıkları 2000’li yılların başındaki muhasebe ve finans skandallarıyla ilgilidir.


Sosyal Sorumluluk Ne Anlama Gelir?

Sosyal sorumluluk, etik standartlarını başka bir düzeye taşır  . Bir işletmenin toplumda ve kültürde dış dünya üzerindeki etkilerine odaklanır.

Bu, şirket etiğine çok daha geniş bir bakış açısı getiriyor, çünkü şirketin mali işlerine bakıyor ve şirketin hissedarları yerine topluma nasıl fayda sağladığı üzerine yoğunlaşıyor.

Sosyal Sorumluluk Örnekleri

Bu sorumluluklar geniş çapta tartışılmaktadır, ancak çoğu insan işletmelerin normal operasyonlarında topluma zarar vermeleri gerektiği konusunda sağlam bir temele sahiptir. 

Örneğin, kimya şirketleri ve deri fabrikaları 20. yüzyılın başlarında göllere, nehirlere ve tarlalara çok miktarda kimyasal madde atma konusunda ünlülerdi. Bu kimyasallar içme suyunu kirletir ve hayvanların diğer daha sürdürülebilir bölgelere göç etmesine neden olur. Bugün bu uygulama yasa dışıdır ve işletmelerin karışıklıklarından sorumlu tutulmaları gerektiği sorumluluğu olarak etiketlenmiştir.

Bazı insanlar, şirketlerin çevrelerinin topluma ve kültürüne de katkıda bulunmaları gerektiğini savunuyorlar. Kirliliklerini temizlemek ve ek sorunlara yol açmamak yeterli değildir. 

Bazı insanlar şirketleri büyümelerine izin veren topluma geri vermeye teşvik eder. Bu sosyal sorumluluklar, çocuklara ve yaşlılara indirim yapmak veya şirket kârının bir bölümünü hastalıklara ve kar amacı gütmeyen gruplara hastalıklarla mücadele etmek için bağışlamak şeklinde olabilir.

Bunlar, kurumsal sosyal sorumluluk hakkındaki görüşlerden sadece birkaçıdır. Sosyologların ve araştırmacıların işletmelerin nasıl davranması gerektiği konusunda birçok çalışma yayınlanmıştır.


Ayrıca Bakınız : Sosyal Adalet Nedir?


Ülkemizde Cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana birçok sosyal sorumluluk projesi geliştirilmiştir. Ve geliştirilmeye devam etmektedir.


Sosyal sorumluluk nedir başlıklı bu yazı Meta Bilgi araştırma grubu tarafından oluşturulmuştur. Meta Bilgi bilgiye ulaşmanın en kolay yolunu değerli ziyaretçilerine sunar


Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir