Melodika Nedir?

İlkokullarda flüt’ün yerine melodika isimli tuşlu ve üflemeli bir enstüman olan melodika kullanılmaya başlandı. Peki nedir bu melodika, nasıl kullanılır, notaları ve kullanım tavsiyeleri nelerdir ve nasıl temin edilir birlikte inceleyelim.

Melodika tuşlu ve bunun yanı sıra üflemeli bir enstrümandır. Melodikaya bağlı kısa bir hortumu vardır yeni başlayanlar için bunu kullanmak daha avantajlı böylelikle notaları kolayca görebilir ve tuşlara basmak daha kolay olur.Tuşlar belirli notaları temsil eder parmaklarınızla basarak üflediğiniz anda o notaya ait ses çıkar.

Melodikalar tuş sayısına göre çeşit çeşittir. 19 tuş da olabilir 37 tuş da bu sizin ihtiyacınıza göre şekillenir.

Nota Dizilimi Nasıldır?

Melodika Notalar Dizilimi
Melodika Notalar Dizilimi

Melodikada nota dizilimi soldan başlanarak okunur ve tekrarlayarak başa döner. Kalın fa ile başlar sol,la,si,do,re… Şeklinde devam ederek tuş sayısına göre tekrar eder. Beyaz kalın ve siyah ince tuşlardan oluşmaktadır notalar peki ne işe fayda? Beyaz kalın tuşlar ana notaların sesini oluşturur do,re,mi,fa… İnce,siyah renkli tuşlar ise diyez ve bemol kavramını alana getirir. Beyaz tuşların sağ yanında yer alan diyez iken sol yanında bulunan ince,siyah tuş ise bemol’u oluşturur.

melodika nedir nasıl kullanılır
melodika nedir nasıl kullanılır

Diyez ve Bemol Nedir?


Diyez: Önüne geldiği notayı yarım ses inceltir, bunu melodikada siyah, ince tuşlar sağlar.


Bemol: Önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır. Beyaz tuşların sol tarafında bulunur.

Çoğunlukla ilkokullarda eğitim emelli derslerde kullanılan melodika’nın çok fazla yaygınlaştığı söylenemez profesyonel manada kullananlar elbette var ancak diğer enstrümanlara kıyasla melodika şu an için sadece eğitimde kullanılıyor. Kolay kullanımı ve hoş bir ses tonuna sahip melodika tuş sayısına göre çeşitlendiriliyor. Nota diziliminde rastgele bir zorluk yok ek olarak hortumu ile çalındığında kullanımı daha da kolaylaşıyor. Melodika ile çalınabilecek ilk parçalar arasında Anımsa sevgili, yıldızların altında ve aşkın yasası geliyor.

Melodika üflemeli ve tuşlu bir müzik aletidir.

Tuşlara basılarak hortum yardımıyla üflenerek icra edilir.Melodika tuşlarına göre ayrılır (25K) 25 tuşlu melodika Fa notası ile başlar 2. oktav fa notası ile biter. (27K) 27 tuşlu melodika Fa notası ile başlar 2.oktav sol notası ile biter  32K 32 tuşlu melodika Fa notası ile başlar 2.oktav Do notası ile biter 37K 37 tuşlu melodika ise yeniden fa notası ile başlar 2.oktav fa notası ile biter.Hortumla veya ağızlıkla çalma seçenekleri vardır.  Tuşların üzerinde parmak numaraları şunlardır baş parmak 1 işaret parmağı 2 orta parmak 3 yüzük parmağı 4 serçe parmağı da 5 olarak adlandırılır.

Bir takım melodikalarda tuşların üzerinde 1’den 7’ye kadar numaralar vardır bu numaralar parmak numaraları değildir.

Bu numaralar Do dizisinde olan notaların sırasıdır do-1 re-2 mi-3 fa-4 sol-5 la-6 si-7 ve tekrar do-1 diye devam eder.  

Yeni başlayanlar için hortum ile icra edilmesi önerilir. Sol elle kaymasını engellemek için destek alınır, sağ ellin görevi ise üzerindeki tuşlara basmak ve notalara göre icra etmektir. Ağızlıkla çalacak isek sağ elle arkadaki askısına elimizin işaret,orta,yüzük ve cin parmağı ile sıkıştırılır . Hortumu yada Ağızlığı ile tuşlara basmadan üflersek ses çıkmayacaktır.

Eğitim için ideal bir çalgıdır. Melodika eğitim emelli olarak müzik derslerinde Flütün alternatifi olarak kullanılmaktadır. Diatonik ve kromatik aralıklardan oluşur. Notası Sol anahtarına göre yazılır. Çocukların müzik eğitiminde ve geliştirilmesinde ehemmiyetli bir yeri olduğu söylenebilir. Yeni öğrenenler için ,günde iki saati geçmemeli ve bu çalışmaların müddeti on beşer dakikalık bölümler biçiminde yapılmalıdır. Nedeni ise fazla soluk alış veriş vücuda giren oksijen miktarının fazlalığından baş dönmesi olabilir. Çalışmalar ilerledikçe saat müddeti üç ,dört,çalışma bölümleri müddeti ise otuz dakikaya çıkabilir.Melodika’yı Öğrenmek zor değil fakat vakit ve tekrar ister.Son olarak Melodika’nın Bölümlerinden alt bölümündeki tuşa basarak melodika’yı ters çevirirsek içerisindeki birikmiş tükürüklerimizi kolayca dışarı atabiliriz.Melodikanın içini ve hortumunu her bir haftalık dilimlerde yıkayıp temizlememiz gerekir.

Son Özel bilgimide vereyim : Hortumun kendi ağızlığıyla hortum arasında gevşeme oluşmuş ve hava sızdırıyorsa melodikamızın tonu bozuk çıkabilir bu vaziyette ikisinin birleştiği alanı bir çakmak yardımıyla yakmadan ısıtıp birbirine yapıştıralım uç bölümü deforme olduysa o bölümü kesip aynı işlemi kestikten sonraki sağlam bölüme uygulayın pişman olmayacaksınız    Herkese içtenlikle başarılar dileriz

Melodika üzerinde çok sayıda tuş bulunan nefesli müzik aletlerinden başka bir deyişle enstrümanlardan birisidir. Bilhassa ilkokul çağında yer alan çocukların girmiş olduğu müzik derslerinde flüt yerine melodika kullanılmaya başlandığında dolayı melodika nedir ve melodika nasıl çalınır sualleri sorulmaktadır. 

Melodika Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalınır?

Melodi nasıl kullanılır diyecek olursanız, üzerinde yer alan tuşlara basılarak soluk üflenmesi neticesinde nota seslerini çıkarma usulü ile bu müzik aletinin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Melodika üzerinde 19 veyahut 37 adet tuş bulunmaktadır. Tuş sayısının değişik olması çok sayıda tuşa sahip olan melodikalarda ara tonlarında çıkarılabiliyor olmasıdır. Melodikalar üzerinde bulunan tuşların her biri değişik notayı temsil etmektedir. İlk etapta notaların yerleri rahat bir şekilde bilinemediğinden dolayı notaları iyi bir şekilde görebilmek hesabına melodikanın ön bölümüne bir boru takılmaktadır. Bu boru melodikanın göz hizasına getirilmesini sağladığından dolayı bilhassa bu müzik aletini ilk kez çalmaya başlayan kişiler alakalı hortumu kullanarak daha rahat bir şekilde melodikayı kullanabilirler.

Melodika ele alındığında notaların soldan başlayarak okunduğunu ve tekrarlı bir şekilde başa döndüğünü görebilirsiniz. Kalın fa ile başlayan melodika sol, la, si, do, re… gibi notalar ile devam etmektedir. Melodika üzerinde yer alan beyaz tuşlar kalın, siyah tuşlar ince notaları çıkarmaya yaramaktadır. Beyaz tuşlar ana notalar olarak kabul edilen do, re, mi, sol gibi sesleri çıkarmaktadır. Beyaz tuşlara göre ince olan siyah tuşlar ise bemol ve diyez kavramlarını alana getirmektedir. Rastgele bir beyaz tuşun sağ bölümünde yer alan siyah tuş diyez, sol bölümünde yer alan ise bemolü alana getirmektedir.

Müzik ile yeni ilgilenmeye başlayan bir kişiyseniz tabii ki diyez ve bemol kavramlarının neler olduklarını bilmiyorsunuzdur. Diyez önüne geldiği rastgele bir notayı yarım ses inceltmeye yaramaktadır. Melodika üzerinde yer alan ince siyah tuşlar bu işlemi yapmaya yaramaktadır. Bemol ise rastgele bir notanın önüne geldiğinde alakalı notayı yarım ses kalınlaştırmayı sağlar. Melodika üzerine bulunan beyaz tuşların hemen sol tarafında bulunmaktadır.

Müzik dünyası ele alındığında melodikanın profesyonel manada pek kullanılmadığını görmekteyiz. Bu enstrümanın bilhassa çalınmasının kolay olmasından dolayı ilkokul çağındaki çocukları müzik ile tanıştırmak için kullanılmaktadır. Aşırı derecede güzel bir ses çıkarmasından dolayı günümüzde kimi sanatçıların yapıtlarında melodikaya yer verdiği görülse de melodikanın en az yaygınlaşan müzik aletlerinden birisi olduğunu söylemek olasıdır.

Ayrıca Bakınız : Melodika ile çalınan şarkılar, türküler, parçalar.

Flüt ve Melodika Notaları Şarkılar Türküler

Nefesli müzik aletlerinde olan flüt ve melodika, müziğe yeni başlamış olan kişilerin en çok tercih ettiği enstrümanlar arasında yer almaktadır. Flüt notaları ve melodika notalarıtürküler ve şarkılar üzerinde çalışma yapmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Sizlere müziği sevdirmek adına çalınması kolay olan şarkıları flüt notaları ve melodika notaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Flüt ve melodika notaları oluşturulurken özellikle yerli ezgiler ele alınmaya çalışıldı. Herkes tarafından bilinen birçok şarkıyı ve türkünün notaları makalemizin devamında yer alıyor. Sizlere ilerleyen günlerde yeni şarkıların notalarını oluşturdukça bilgi vermeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Türkü ve şarkıların flüt melodika notaları

23 Nisan Şarkısı Notaları

Sol Mi La Sol Fa Mi Re Re Mi Fa Fa Re Sol Fa Mi Re Do Do Re Mi Do Fa Mi Re Sol Sol La Sol Mi Sol Fa Re Fa Mi Re Do

Karlı Dağlar Notaları

Re-Re-La-La-La-Sol-Fa-Sol-La-La (2 defa tekrarlanacak)
Sol-Sol-Fa-Sol-La-Fa-Mi-Fa-Sol-Mi-Re-Fa-Mi-Re (2 defa tekrarlanacak)

Yağmur Yağıyor Seller Akıyor Notaları

La-La-La-La-Sol-La-La-La-La-Sol-Sol-Fa-Sol-Fa-La-La-La-La-Sol

Bir Şarkısın Sen Notaları

Do-Re-Do-Si-Do-Si-Do-La-Si-La-Si-Sol-Sol-La-Si-Do-Re-Di-Do-La-Si-La-Si-Sol-Sol-Fa-Mi-Do-Re-Do-Si-Do-Si-Do-La-Si-La-Si-Solll

Uzun İnce Bir Yoldayım Notaları

Fa Sol Sol Fa Mi Re Fa Mi Re Re Re, La Sol La Fa Sol Fa Mi Re Fa Mi Re Re Re, Si Do Do Do Do Si La Do Si,Si Si Do La La Sol Sol Fa La Sol, Sol Fa Mi Re Sol Mi Fa,Fa Mi Re Do Fa Re Mi,Mi Re Re Do Mi Re Re

Artık Sevmeyeceğim Notaları

Mi-Fa-Sol-Fa-Mi-Re-Mi-Mi-Fa-Sol-La-Si-Do-Si-La-Si-Do-Re-Do-Si-La-Sol-La-Si-Do-Si-La-Sol-Fa-Mi-Fa-Sol-Fa-Mi-Re-Mi-Mi-Mi-Fa-Fa-Fa-Sol-Sol-Sol-Fa-Fa-Fa-Mi

Arkadaşım Eşek Notaları

Re Re La La Si Si La Sol Sol Si Si La Sol Si Si La Sol Fa Mi Mi Fa Mi Re / Re Re Do Do (İnce) Si Si La Sol Sol Si Si La Sol Sol Si Si La Sol Fa Mi Mi Fa Mi Re / Re Mi Fa Re Do Re Mi Fa Re Do Re Mi Fa Re Do Re Re Mi Fa Re Do Re Mi Fa Re Do Re Mi Fa Re Do Re

Telgrafın Tellerine Kuşlar Mı Konar Notaları

Sol-Sol-Mi-Fa/-Sol-Fa-Mi-Fa-Re/ -Fa-Fa-Re-Mi /-Fa-Mi-Re-Re-/Re-Mi-Fa-Sol
Sol-Sol-Mi-Fa/-Sol-Fa-Mi-Fa-Re/ -Fa-Fa-Re-Mi /-Fa-Mi-Re-Re-/Re-Mi-Fa-Sol
Mi-Fa-Mi-Re-Re-Mi-Fa–Re-Re-Mi-Re-Do-Do-Re-Mi-Do-Do-Re-Do-Si-Si-Do-Re-S-Re-Do-Si-La-Sol-La-Si

Benim Annem Güzel Annem Notaları

Do-Re-Mi-Mi/Mi-Fa-Mi-Re-Re-Mi-Fa/La-Sol-Fa/Mi-Sol-Fa-Re-Re-Mi-Fa/La-Sol-Do(İnce)L-La-Sol-Mi-Sol-Fa-Mi

Kimler Geldi Kimler Geçti Notaları

Si-Si-Do-Re-Si-Mi-Re-Re-Do-Do-Si-Do-La-La-Si-Do-La-Re-Do-Do-Si-Si-La-Si-Sol-Sol-La-Si-Sol-Do-Si-Si-La-La-Sol-La-Fa#-Fa#-Sol-La-Fa#La-Sol-Mi

Hababam Sınıfı Notaları

Mi-Si-Do-Re-Do-Si-La-Sol-Fs-Sol-La-Si-Mi-Si-Do-Re-Do-Si-La-Sol-Fa-Sol-Fa-Mi

Daha Dün Annemizin Notaları

DO-DO-SOL-SOL-LA-LA-SOL-FA-FA-Mİ-Mİ-RE-RE-DO-DO-DO-SOL-SOL-LA-LA-SOL-FA-FA-Mİ-Mİ-RE-RE-DO-SOL-SOL-FA-FA-Mİ-Mİ-RE-SOL-SOL-FA-FA-Mİ-Mİ-RE-DO-DO-SOL-SOL-LA-LA-SOL-FA-FA-Mİ-Mİ-RE-RE-DO.

Ölürüm Türkiyem Notaları

Sol-La-La-Mi-Mi-Re-Mi-Do-Re-Re-Sol-Mi-La-La-La-La-La-La-La-La
Do-Re-Re-Re-Do-Re-Re-Do-Re-Mi-Re-Mi-Do-Do-Do-Si-Do-Re-Do
Re-Si-Si-Si-La/Si-Do-Si-Do-La-La-La-La-La-La-La-La

Tren Gelir Notaları

Re-Re-La-La-Re-Re-La
Do-Re-Do-Re-Si-Do-La
Do-Do-La-La-Do-Do-Si
Do-Re-Do-Re-Si-Do-Si-La-La

Şu anda flüt notaları ve melodika notaları hakkında bilgi sahibi olduğumuz şarkılar bu şekildedir. Sizlerde notalarını bildiğiniz şarkıları bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca makalemizin içerisinde yer alan notaları gitar gibi müzik aletlerini kullanarak da çalmanız mümkün.


Ayrıca Bakınız : Anadolu Kelimesi Nereden Geliyor


Ayrıca Bakınız : Evde Zeytinyağı Yapımı


Ayrıca Bakınız : Evinize bir wabi sabi dokunuşu eklemenin 5 yolu


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir