Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Endişe ve Kaygıdan Kurtulmak için yapılması gerekenler

Kaygı ve endişe günümüzde en çok hissettiğimiz modern zaman hastalıklarından sayılabilir.

Aslına bakarsanız hastalıktan ziyade belirli konular üzerine aşırı hassasiyet demek kaygı ve endişe için daha doğru olacaktır.

Yoğun çalışma temposu ve hareketli iş – sosyal hayatı olan hemen herkes aşırı kaygı duyma ve endişelenme konularında fazla hassasiyet yaşayabilir.


Ayrıca Bakınız : Endişe ve Kaygı Nedir?


Peki günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen kaygıdan kurtulmak mümkün mü?

Tabii kide kendi zihninizde oluşturacağınız birtakım düşünce ve fikir revizyonları ile kısa zamanda hayatlarımızı olumsuz etkileyen kaygıdan kurtulmak mümkün.

Endişe denizinde rotasız savrulmak yerine günlük hayatınızda uygulayacağınız basit değişiklikler ve değiştireceğiniz düşünce sisteminizle kaygılarınızı en aza indirebilir ve zamanla onları yok edebilirsiniz.

Günlük Hayatta Yaşadığınız Kaygıları En Aza İndirerek Onlardan Kurtulmanın 8 Yolu

Yazının devamında maddeler halinde sıralanan 8 farklı yöntem ile kaygı ve endişe sorunlarınızı en aza indirebilir ve zamanla birçok konunun sizi kaygı denizlerine yönlendirmesini engelleyebilirsiniz.


1.TENKİT VE ELEŞTİRİYE ACIK OLUN!

Kaygıların azaltılmasında; kararlı, esnek, meblağlı, tenkide ve değişime açık, kendini tanıyan bir fert olabilmek başta geliyor.

İnsan istediğinde, zayıf ve kuvvetli istikametlerini keşfederek daha gelişmiş bir fert olma istikametinde değişime uğrayabiliyor. Ve uzmanlar, stres ve kaygıyla başa çıkmada bu yönelimin çok ehemmiyetli bir mertebe olduğunu kaydediyor.

Size karşı yerinde yapılan her eleştiri kendinizi sorgulama iter. Eleştiri konusunda cömert davranıp alınganlığınızı en aza indirdiğinizde sahip olduğunuz kaygılarınız azalmaya başlayacak ve zamanla kaygılarınızdan kurtulacaksınız.


2. SANATSAL BİR AKTİVİTEYLE İLGİLENİN!

Endişe ve Kaygıdan Kurtulmak için yapılması gerekenler
Endişe ve Kaygıdan Kurtulmak için yapılması gerekenler

Boş vakitlerinizde, kendinizi becerili gördüğünüz konularla ilgilenmek sizi deşarj olacaktır.

Haftada bir kere, müzik, resim veyahut yazı yazma gibi uğraşlarla ilgilenmeniz ruhunuza iyi gelecektir.

Müzik ve sanatın büyülü dünyası, günlük kaygılarınızı hafifletecek ve rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.


3. NEGATİF DÜŞÜNCELERDEN KURTULUN!

Kendimiz, başkaları ve genel olarak hayat hakkındaki gerçekçi olmayan beklentilerden kurtulmak, düşünce ve duygularımızı bir anda negatiften pozitife çevirebilir, insanoğlu doğuştan kendi enerjisini kendisi üreten bir sisteme sahip.

Bununla birlikte kişinin bu enerjiyi nasıl ve nerede üreteceğini bilmesi için zihni bir hazırlık yapması gerekiyor. Kendi yarattığımız bu pozitif enerji sayesinde, gün süresince tüm gereksiz kaygı ve kaygılarımızdan kurtulabiliriz.


4. KENDİNİZİ SEVİN!

Başkalarınca beğenilmek ve takdir edilmek arayışı taşımayın, hiç kimsenin sevgisine muhtaç olmayacak kadar kendinizi sevin, Kendinize güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz sürece, muvaffakiyet kaygınız azalacak ve her şeyin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Araştırmalara göre olaylar karşısında gösterilen negatif tutumlar veyahut sözler, o olay esnasında hissedilen gerginliği arttırıyor.


5. VAKTİNİZİ İYİ YÖNETİN!

Çoğu kişi için vakit, en büyük stres unsurlarından biridir. Bir gün içinde ne kadar şey yapabileceğinizi evvelce düşünün. Ve günü buna göre, mantıklı bir şekilde tasarılayın.

Günün içinde gecikme, ara verme ve tasarılanmayan işlerin çıkması gibi vaziyetler olsa da tasarınıza sadık kalmaya çalışın. Tasarıya göre gitmek, en zor işlerin dahi üstesinden kolaylıkla gelmenize yardımcı olacak.


6. ETRAFINIZDA POZİTİF İNSANLAR OLSUN

İyi bir yakın etrafa sahip olmak, özden ve güvenli ilişkiler kurmak kaygı duyduğunuz anlarda en iyi yardımcınız olabiliyor.

İşler yolunda gitmediğinde, tek başınıza meselesi daha da büyütmek yerine, bu vaziyeti etrafınızdakilerle paylaşın.

Ancak, sizin kadar kaygılı olan bir arkadaşınızla konuşmak yerine, daha rahat bir arkadaşınızı seçenek edin. Yapılanlardan keyif alan pozitif insanlarla eğlenceli şeyler yapmak, size enerji kazandırır ve kaygılarınızı yok eder.


7. YOGA VEYAHUT TAİ-CHİ YAPIN, DEŞARJ OLUN!

Son zamanlarda yoga ve tai-chi, işler yolunda gitmediğinde, sakinleşmek ve meselemizle aramıza mesafe koymak için müracaat edeceğimiz en iyi iki metot.

Bu teknikler sayesinde derinlemesine deşarj olmayı, soluğunuzu kontrol etmeyi öğrenecek, kaygılarınızdan nispeten kurtulacak ve dilediğiniz vakit kolaylıkla sakinleşebileceksiniz.


8. EGZERSİZ VE SPOR YAPIN!

Araştırmacılar; ‘egzersiz en randımanlı stres gidericidir’ diyor. Onlara göre, her gün 30 dakika egzersiz yapan kişilerin beyin aktivitelerinde farklık oluyor ve bu, stresi ehemmiyetli ölçüde azaltıyor.

Spor salonuna gidemiyorsanız bile, her gün yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek kaygılarınızı yenmenin en iyi yollarından biri. Aynı şekilde, müzik dinlemek, sizi sakinleştiren hafif ezgiler ya da sizde dans etme isteği uyandıran enerjik ritimler de ruh halinizi tükenmişlikten dinamizme çevirir.

NOT: Yukarıda sıralanan kaygıdan kurtulma ve gereksiz endişeleri en aza indirmek için yapılacaklar listesi günlük yaşantınızda kolayca uygulayabileceğiniz yöntemleri içermektedir.

Bu yöntemleri uyguladığınız halde kaygılarınızdan kurtulamadıysanız mutlaka alanında uzman bir psikolog yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Video İçerik

Kaygıdan Kurtulmak başlık bu içerik için özel olarak hazırlanan youtube videosu:


Kaygıdan kurtulmak ve günlük hayatta yaşanan stresli anlar nedeniyle bazı konularda aşırı endişe duyma gibi hastalık veya hassasiyetlerin kolay yoldan nasıl giderileceği anlatılan bu özgün içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Endişe ve Kaygı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Kaygıdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler


Ayrıca Bakınız : Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Metafizik ve Doğa Ötesi Nedir?


Ayrıca Bakınız : Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramı Nedir?


Ayrıca Bakınız : Başarının Sırrı : Duygusal Zeka


Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal

Dr. Cem Tonika

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta Bilgi
Dr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.

15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehlikeye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.
Dr. Cem Tonika
Sosyal

Latest posts by Dr. Cem Tonika (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir