İnsanları Çekici Yapan Nedir?

Çekici ve etkileyici insanların özellikleri

Günümüzde iş hayatında, sosyal çevrede ve hayatın birçok alanında diğer insanlarla sürekli temas halindeyiz.

İnsanlar sosyal canlılardır ve bu sosyallik diğer canlılardan farklı olarak insanların birbirlerine karşı fikir ve görüşlerini şekillendirir.

Peki insanları çekici yapan unsurlar nedir hiç düşündünüz mü?

Bazı insanlar ne yaparlarsa yapsınlar diğerlerine göre daha gözde ve çekici görünürler. Bu insanlar bulundukları her ortamda popüler ve aranan insan olma eğilimindedir.

Konu ne olursa olsun çekici görünmek, diğer insanların takdirini kazanmak birtakım etkenlerle ve davranışlarla mümkündür.


Çekici Görünmenin Kolay Yolları

Çekici görünmenin yolları saymakla bitmez. İnternet üzerinde etkileyici görünmek üzerine birçok makaleye ulaşabilirsiniz. Fakat bu yöntemler sıkıcı ve uzun yazılardan oluşur. Halbuki sosyal çevrede etkileyici bir imaj yaratmanın yolları gayet basit ve kolayca uygulanabilecek unsurlarda oluşur.

Bulunduğu her ortamda ve özellikle sosyal çevresinde daima çekici görünen insanların en yaygın özellikleri aşağıda sıralanmıştır.


Göz teması kurmak. Göz teması kurmak sosyal çevrede ve iletişimde çok önemli bir yere sahiptir. Göz teması, iletişimde olduğunuz kişi tüm dikkatinizin üzerinde olduğunu bilmesini sağlar.

Gülümseme yeteneği. Gülümsemek etrafınıza sıcak ve samimi bir izlenim vermenin en önemli adımıdır. Sahte veya zoraki bir gülümseme değil, gerçek bir gülümseme. Gerçek olun ve sadece doğal bir gülümseme ile etrafınızdakileri büyüleyin.

Eğlenme yeteneği. Her zaman iyi görünebilirsin, ama iyi hissettiğinde her zaman daha iyi görünüyorsun. Kadınlar bunu fark eder, bu yüzden kendini serbest bırak ve iyi vakit geçir. Hayatı çok da ciddiye alma.

Kendinizle dalga geçmeyi öğrenin. Esprili ve komik olmak sosyal çevrede ve iletişimde her zaman bir artıdır, ancak kendinize zarar verme ihtimali ve güven azalması riski en yüksek seviyedir. Bu yüzden bazı konularda kendinizle dalga geçme özelliği kazanın fakat bunu yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Vücut dilini kullanın. Vücut dili iletişim becerilerinin gelişmesinde ve karşı tarafı etkileme konusunda çok önemli bir rol oynar. Daha çekici görünmek için vücut dilini doğru kullanmayı öğrenin.

Kino veya dokunma sanatı. Aşırı hassas olmayın, ancak kendinden emin ve iddialı bir şekilde davranmayı görev edinin. Konuşurken küçük bir omuz veya sırt teması sizin karşı tarafın gözündeki sıcaklık ve samimiyet görünümünüzü arttıracaktır.

Temiz olun ve güzel giyinin. Yaşamın her alanında, özellikle iş hayatı ve sosyal çevrede mutlaka temiz olun ve her zaman güzel giyinmeye çalışın.

Konuşmanıza dikkat edin. Büyüklerimiz “Ne söylediğinden çok nasıl söylediğin önemlidir” derler. Konuşurken daima sakin ol, konunun seni hararetlendirmesine ve fevriliğe sevk etmesine izin verme.

Direkt olun ve net davranışlar sergileyin. Bu madde tüm iletişim yolları için geçerlidir ve başkalarına hayatta istediğinizi aldığınızı gösterir. Çekici görünen ve etkileyici insanlar fazla soru sormazlar, basitçe yaparlar. İhtiyaç duymayın ya da kendinizden emin olun, kibar olun. Kaybettiğiniz tartışmalarda karşı tarafa saygı gösterin ve her zaman hayattan daha fazlasını bekleyin.


Çekici Görünmenin 10 Yolu

Çekici insanların diğer az bilinen fakat kolay uygulanabilen özellikleri maddeler halinde aşağıda listelenmiştir.

  1. Az konuşun.
  2. Sakince konuşun.
  3. Konuşurken iyi bir göz temasını sağlar.
  4. Astlara ve yabancılara karşı saygılı olmak.
  5. Konuşma boyunca soluk bir gülümsemeye devam etmek.
  6. Yürüyüşlerine ve duruşlarına güven vermek.
  7. Hatalarını ve yanlışlıklarını güvenle ve alçakgönüllülükle kabul etmek.
  8. Karşı cinsiyetin varlığından çok fazla etkilenmemesi veya heyecanlanmaması.
  9. ‘Doğru’ olarak gördüklerini yapmak ve başkalarının görüşlerine fazla önem vermemek.
  10. Mutlu yaşamak ve hayattan çok fazla şikayet etmemek.

Hayatta, sosyal çevrede ve iş hayatında çekici olmak ve etrafınızdaki insanlara etkileyici bir izlenim bırakmanın yukarıda sıralandığı gibi birçok genel geçer yolu ve etkenleri vardır.

Fakat bu yöntemler kesinlikle kişisel değildir. Siz de sosyal çevrenizdeki pozisyonunuzu değerlendirerek daha çekici ve etkileyici görünmenin yollarını keşfedebilirsiniz.


Çekici ve etkileyici insanların özellikleri ve çekici görünmenin yolları nelerdir başlıklı bu yazı metabilgi tarafından kişisel gelişim kategorisinde yayınlanmıştır.

Soru, görüş, öneri ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir veya info@metabilgi.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Meta Bilgi

Araştırma Grubu at Metabilgi
2018 yılında yayın hayatına başlayan metabilgi.com üzerinde internet mecrasında bulunan birçok farklı alandaki bilgiyi derleyerek en sade ve anlaşılır biçimde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan araştırma ve gözlem topluluğudur.
Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir